Slovenskej ekonomike sa darí a naši zamestnanci to teraz reálne pocítia aj na výplatných páskach. Prilepšia si tí, ktorí robia cez sviatky a víkendy, aj pracujúci na nočných zmenách.

Zmeny v Zákonníku práce s konkrétnymi sumami vládny Smer predložil do parlamentu ako návrh trojice poslancov - Martina Glváča, Ľubomíra Petráka a Jána Podmanického.

„Podľa údajov Eurostatu má Slovenská republika najvyšší podiel počtu zamestnancov zo všetkých štátov Európskej únie, ktorí pravidelne vykonávajú prácu v noci,“ píšu predkladatelia v návrhu. V noci pracuje na Slovensku až 240-tisíc ľudí. Zvýšenými príplatkami chce vláda odradiť zamestnávateľov, aby Slovákom dávali prácu v noci.

Ak je dnes príplatok za hodinu nočnej práce vo výške 20 percent minimálnej hodinovej mzdy, po novom to bude až 50 percent. Za každú odpracovanú hodinu v noci tak ľudia namiesto príplatku 0,50 eura budú dostávať 1,38 eura. Za jednu nočnú zmenu si tak zamestnanec polepší o vyše 11 eur.

Zvýšené príplatky sa dotknú aj práce cez sviatok. Kým dnes máte nárok na príplatok vo výške 50 % vášho priemerného zárobku, v budúcom roku to má byť až 100 %. Ak je váš plat napríklad 800 € v hrubom, za jeden odrobený sviatok v mesiaci dostanete namiesto 20 € príplatok 40 €.

Absolútnou novinkou sú príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu, ktorú dnes Zákonník práce nijako nezvýhodňuje. Ak návrh prejde, zamestnanci budú dostávať príplatok vo výške 100 % minimálnej hodinovej mzdy, ktorá bude v budúcom roku 2,76 eura. Za odpracovaný víkendový deň si tak zamestnanec polepší o vyše 22 eur.

Celkovo by viac peňazí na výplatných páskach malo pocítiť až 760-tisíc Slovákov. Zamestnávatelia sa však proti takémuto razantnému zvyšovaniu príplatkov búria. Tvrdia, že v niektorých prevádzkach, akými sú napríklad pekárne, je práca v noci či cez víkendy bežná a nevyhnutná. Nevylučujú dokonca zatváranie a prepúšťanie.

„Ekonomika nebude v takejto dobrej kondícii večne, prídu horšie časy a potom naozaj nebudú vedieť najmä menšie firmy pokryť tieto zvýšené náklady a zamestnať toľko ľudí ako dnes,“ tvrdí hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Špániková.

Vláde navyše vyčítajú, že zmeny ide prijímať bez zásadnejších štúdií, aký dosah budú mať v praxi. Ak novelu Zákonníka práce schváli parlament, vyššie príplatky by mali zamestnanci dostávať od mája 2018. O zmenách by poslanci mali začať rokovať ešte na novembrovej schôdzi.

Ako stúpnu príplatky

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ