Reklama

Dnešným dňom sa KONČÍ NÚDZOVÝ STAV: Pozrite, ktoré opatrenia ešte ostali v platnosti!

Reklama

Vláda vyhlásila núdzový stav ešte 25. novembra minulého roka na 90 dní a spolu s ním sa vtedy začal aj celoštátny lockdown. Dôvodom bola zlá epidemická situácia a plné nemocnice. Teraz napriek rekordným počtom nakazených pomoc lekárov potrebuje oveľa menej pacientov. Platnosť  núdzového stavu vyprší už dnes 22. februára. Musíte ešte dodržiavať opatrenia?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Heger: Po TOMTO DÁTUME sa vrátime do života pred pandémiou!
    Zdroj: tasr

    Vyhlásením núdzového stavu mesiac pred Vianocami vláda mohla schváliť aj zákaz vychádzania. Ten sa však zrušil od 10. januára a dnes uplynie aj lehota pre núdzový stav. Koaličné strany SaS a Za ľudí ho predlžovať nechcú. „Viackrát sme deklarovali, že predlžovanie núdzového stavu už nepodporíme. Taktiež budeme presadzovať aj zrušenie všetkých pandemických obmedzení," uviedla strana Za ľudí.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 22.2.2022

      Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský má tiež jasno v tom, že núdzový stav sa u nás predlžovať nebude. „Nie, určite nie,“ konštatoval stručne a rázne. Na ministrove slová sa odvoláva aj koaličná strana SaS. „My s tým súhlasíme a opakovane to aj hovoríme," doplnil hovorca strany Ondrej Šprlák.

      Anketa

      Viete, aké opatrenia platia v súčasnosti?

      Opatrenia však aj naďalej ostávajú v platnosti. „Aj po skončení núdzového stavu bude v krajine naďalej trvať tzv. mimoriadna situácia. Pravidlá počas nej zostanú v princípe rovnaké, s výnimkou uloženia pracovnej povinnosti lekárom a tiež zástupcom armády pri vybraných činnostiach,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

      Naďalej tak ostávajú v platnosti aj všetky vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa. „Úrad verejného zdravotníctva SR vydáva vyhlášky na základe zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Opatrenia, ktoré v nich ukladá, nie sú naviazané na trvanie núdzového stavu,“ informoval Odbor komunikácie ÚVZ.

      Premiér Eduard Heger (OľaNO) spolu s ministrom zdravotníctva už avizovali veľké uvoľnenie opatrení od 28. februára. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška.

      „Čo sa týka rúšok, určite budú poslednou vecou, ktorú budeme rušiť a minimálne ich stále budeme nosiť v nemocniciach, v domovoch sociálnych služieb a podobne, takže na miestach, ktoré sú rizikové pre starších občanov. K tomu príde vo veľmi skorom čase,“ naznačil Lengvarský.

      Ústavný súd rozhodol, čo bude s kontrolou covid pasov: Čítajte na ďalšej strane >>>

      Prevádzky môžu kontrolovať covid pasy

      Ústavný súd rozhodol, že podmieňovať vstup do prevádzok covid preukazom a testom nie je protiústavné. Časť zákona o ochrane verejného zdravia, ktorú vlani napadli opoziční poslanci zo strany Smer-SD, nie je v rozpore s Ústavou SR.

      Obmedzenie nezaočkovaných osôb je podľa ÚS ospravedlniteľné predovšetkým početnými prípadmi komplikovaného priebehu ochorenia COVID-19 u týchto osôb, s ktorým je spojená záťaž zdravotníckeho systému v miere ohrozujúcej systém poskytovania zdravotnej starostlivosti všetkým osobám, a tým aj ochranu verejného zdravia.

      Prečítajte si tiež: