Reklama

Dnes tu máme NAJHORŠÍ DEŇ V ROKU, psychológ radí: TOMUTO sa vyvarujte!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Pondelok je pre mnohých z nás najmenej obľúbený deň v týždni. Ten dnešný je však ešte o niečo horší! Práve na dnes, 17. januára, totiž pripadol takzvaný „Modrý pondelok“, ktorý je najdepresívnejším dňom v roku. Skúsený psychológ radí, ako by sme mali tento deň zvládnuť a čomu sa, naopak, vyhnúť.

    Tretí januárový pondelok si už tradične nesie neslávne označenie najdepresívnejšieho dňa v roku. Toto označenie mu prischlo už pred 17 rokmi. Ako najpochmúrnejší/najdepresívnejší deň ho vypočítal v roku 2005 psychológ Cliff Arnall na základe matematického vzorca pravdepodobností.

    Môže za to viac faktorov, ktoré sa v tomto dni stretajú. „Arnallov vzorec zahŕňa aktuálne počasie, povianočný čas s návratom do práce, nahromadenie dlhov po Vianociach, čas, keď sú prelomené novoročné predsavzatia, nízku motiváciu a pocit potreby konať. Ide o pravdepodobnosť, že januárový pokles nálady budeme najviac pociťovať práve v tento deň,“ vysvetlil psychológ Peter Strcula z Krause Mental Care Group. Presné dôvody, prečo je dnešok najdepresívnejším dňom roka si pozrite v »GALÉRII«

    Všetky tieto zložky na nás môžu podvedome pôsobiť a vyvolať v nás rôzne negatívne pocity či dokonca depresiu. „Môže dôjsť k poklesu motivácie, nálady alebo k prejavom depresie. Jeden zo štyroch ľudí má skúsenosť s depresiou. Či už je to pocit viny, menejcennosti, neschopnosť zaspať, zmena hmotnosti, strata radosti z bežných aktivít, strata záujmu o budúcnosť, alebo pocit odpojenia od iných ľudí. Vyskytujú sa aj ťažkosti s myslením, koncentráciou alebo rozhodovaním. Neschopnosť dostať sa do bežného pracovného tempa a bežného aktívneho životného štýlu,“ opísal odborník.

    Anketa

    Vnímate dnešok ako pochmúrny/depresívny deň?

    Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií z rokov 2008 až 2018 vyplýva, že práve január patrí medzi mesiace, počas ktorých sa na Slovensku vyskytlo najviac prípadov pokusov o samovraždu u mužov. Enormný nárast ľudí zháňajúcich pomoc potvrdil aj zakladateľ poradne IPčko.sk psychológ Marek Madro. „Celkovo je atmosféra v našej spoločnosti napätá a ľuďom je ťažko. Na našich linkách pomoci pociťujeme enormný nárast počtu kontaktov od adventu. Z našich minuloročných skúsenosti vieme, že táto silná vlna trvá aj počas jarných mesiacov. Už dva roky žijeme v situácii, ktorú sme predtým nepoznali. Ako spoločnosť pociťujeme pandemickú únavu a frustráciu, ktorá výrazne ovplyvňuje naše prežívanie. Počet ľudí s duševnými ťažkosťami, depresívnymi symptómami, sebapoškodzovaním, myšlienkami na samovraždu v akútnej kríze stúpa," povedal.

    Preto je podľa neho dôležité nezostávať s tymito pocitmi osamote a obrátiť sa na odborníkov. „Pokojne aj anonymne na našich linkách pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci 0800 500 333, ktoré sú bezplatné a nonstop," dodal psychológ Marek Madro. 

    5 TIPOV, ako zvládnuť Modrý pondelok podľa psychológa Petra Strculu nájdete na ďalšej strane »»»

    Konkrétny názov „Blue Monday“ alebo „Modrý pondelok“ zaviedla britská cestovná agentúra Sky Travel, aby predala viac letných dovoleniek. Ľuďom sa snažili nahovoriť, že práve kúpa dovolenky ich vytrhne z pochmúrnych pocitov.

    Zámer Cliffa Arnalla bol však presne opačný. „Cliff Arnall povedal, že zámerom nebolo, aby deň vyznel negatívne, ale aby inšpiroval ľudí k odvážnym rozhodnutiam,“ povedal psychológ Strcula. „Je to skvelá príležitosť pustiť sa do zmysluplných aktivít, ktoré podporujú duševné zdravie,“ radí Peter Strcula.

    Psychológ Peter Strcula: Takto zvládnete Modrý pondelok

    • zacvičte si
    • choďte sa prejsť
    • trávte viac času v prírode
    • meditujte
    • píšte si denník vďačnosti – každý deň napíšte 3 veci, za ktoré ste vďační

    Treba ale myslieť na to, že každý z nás je iný, každému pomáha niečo iné a aj veľmi podobnú situáciu vnímame odlišne. Funguje to, keď poznáme samých seba. Najdôležitejšie je, aby vám to prinieslo pocit radosti a nejakého pôžitku. „Ak nie som športový typ a donútim sa športovať, lebo je to trend a nepociťujem z toho radosť, môže to mať úplne opačný efekt. Ak som naopak športový typ a skúsim relaxovať pri vážnej hudbe, tiež to nemusí fungovať. Na zvládanie náročného obdobia je potrebné mať nejaké istoty, ktoré nám pomôžu dať práve tie veci, z ktorých máme pozitívny efekt," dopĺňa psychológ Marek Madro. 

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.