Dnes je najhorší deň v roku! Pomoc je jednoduchá a zadarmo, radí lekár: Stačí TOTO
20. 1. 2025, 11:45 (aktualizované: 20. 1. 2025, 14:13)

Zdroj: mh
Každý rok sa tretí pondelok v januári označuje za najdepresívnejší deň v roku. Modrý pondelok (anglicky Blue Monday) symbolizuje psychicky náročné povianočné obdobie, keď mnohí ľudia pociťujú smútok, prázdnotu či dokonca úzkosť. Ak klasické „babské rady” na zlepšenie psychického stavu nepomáhajú, skúste odporúčanie lekára.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archiv
Zdroj: Miroslav Miklas
Galéria k článku

Po sviatočnom období sa mnohí vyrovnávajú s návratom do bežnej rutiny, chladným počasím, finančnými tlakmi a nesplnenými novoročnými predsavzatiami. Posviatočná depresia trápi mnohých ľudí. „Hlavným dôvodom je nezvládnutý dlhodobý stres. Krátkodobý stres nás stimuluje, ale dlhodobý stres spôsobuje, že nie sme v harmónii, čo sa môže prejaviť fyzickými a, samozrejme, aj psychickými problémami,“ vysvetlil lekár Josef Štolfa v relácii Snídaně na televízii Nova.
Hoci ide o symbolický deň bez vedeckého základu, Modrý pondelok je výzvou zamyslieť sa nad tým, ako sa cítime, a nájsť spôsoby, ako podporiť psychickú pohodu. Určite ste už počuli, že pomôžu napríklad šport či viac sa usmievať. „Tie všeobecné rady pozná každý. Aj človek sám. Napríklad, že treba dobre spať, mať dobrú náladu, skromne jesť, dostatočne piť, cvičiť, hýbať sa a chodiť do lesa a usmievať sa na druhých, ale kde toto všetko vziať, však?“ pýta sa lekár.
Doktor Štolfa ponúka ešte jedno riešenie. „Moja rada znie: musíte spoznať sami seba. Relaxovať a nájsť si čas na seba, nehľadať výhovorky, prečo to nejde,“ nabáda. „Spravte si analýzu, čo robíte celý týždeň, a nájdite si čas na relax. Často stačí iba si ľahnúť, pokrčiť kolená a zamyslieť sa. Nemusí byť pri tom žiadna hudba, nemusí byť úplné ticho. Započúvajte sa do seba,“ radí lekár.
„A keď potom začnete vnímať samých seba v polohe, v ktorej je vám dobre, tak náhle zistíte, že viete, čo máte urobiť. Stačí päť – desať minút takejto vnútornej relaxácie,“ vysvetľuje odborník. K tomu radí pridať dostatok spánku a snahu nestresovať sa. „Ale to už závisí aj od toho, ako to máte v rodine, v práci,“ priznáva.

Mnohí sa cítia zle, lebo zlyhali v novoročných predsavzatiach. Netreba sa však preto trápiť. Doktor Štolfa znova radí sa nad nimi zamyslieť a skúsiť zistiť, prečo nám to nevyšlo, prečo sme predsavzatia nedodržali. A keď si úprimne priznáme, prečo sme zlyhali, nájdeme aj spôsob, ako to napraviť.