Reklama

Dieťa v zatvorenom aute? NEUVERÍTE, ako rýchlo stúpne teplota nad 50 stupňov Celzia!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    NEZABUDNI NA MŇA V AUTE! LETNÁ KAMPAŇ POLÍCIE POKRAČUJE AJ TENTO ROK
    Reklama

    Stačí chvíľa nepozornosti alebo podcenenie situácie a dôjde k tragédii! V týchto dňoch, keď sa teploty šplhajú na vyše tridsiatky, môže byť v aute o pár minút až 70 stupňov Celzia. Vnútrajšok auta sa zmení na skleník a ak v ňom necháte dieťa alebo zvieratko, už po niekoľkých minútach môžu stratiť vedomie a prestať dýchať. Smrť potom môže prísť už po 15 minútach.

    Hrozivým mementom je prípad dvojročnej Kristínky z Nitry, ktorú v júli  2015 otec cestou do práce zabudol v rozhorúčenom aute a dievčatko zomrelo. V roku 2018 neprežilo 2,5-ročné dieťa v Trstenej, keď ho mama počas návštevy lekára nechala v aute.

    V zahraničí sa podobné tragédie stali aj pred pár dňami. Na americkej Floride 11-mesačné dieťatko zomrelo v aute, kým sa rodičia modlili v kostole. V Slovinsku si okoloidúci všimol dieťa vo vozidle pred bytovkou. Privolal pomoc, ale ani nie dvojročný chlapček zomrel. V nemeckom Hesensku otec zabudol 18-mesačného synčeka v aute. Chlapček zomrel na následky prehriatia. V Taliansku otec 11-mesačnej Stelly veril, že dcérku nechal v jasliach. Žiaľ, nie, zabudol ju v aute. Dievčatko našla mama po siedmich hodinách mŕtve.

    Tieto prípady sú strašným varovaním. Už aj tri minúty v zatvorenom aute môžu byť pre dieťa kritické! Teplota sa môže vyšplhať nad 50 stupňov Celzia a dieťa sa zaživa „varí“.

    Ak nedostane dieťa včasnú pomoc... čítajte na ďalšej strane...

    Podľa záchranára doktora Martina Balka proces prehrievania závisí od viacerých faktorov. ,,Takými sú priamy dopad slnečných lúčov, vonkajšia teplota, farba karosérie a interiéru auta, predchádzajúce množstvo vypitých tekutín u dieťaťa, vek a hmotnosť dieťaťa, druh a materiál oblečenia, počet vrstiev oblečenia a podobne. Pri letných horúčavách je to otázka minút,“ upozorňuje doktor Balko.

    Ak auto stojí na asfaltovej ploche, priamom slnku, pri vonkajšej teplote vzduchu nad 25 stupňov, je uzamknuté a má zatvorené okná, dochádza v jeho interiéri veľmi rýchlo k vzostupu teploty, ktorá za krátky čas presiahne 40 až 50 stupňov Celzia a po hodine to môže byť aj podstatne viac.

    ,,Detský organizmus nedokáže dlho takýto tepelný dyskomfort tolerovať a teplota jeho telesného jadra začne rýchlo stúpať nad 40 stupňov Celzia,“ varuje záchranár. Ako ďalej uviedol, dochádza k stratám tekutín a minerálnych látok, rozvratu vnútorného prostredia, dostavia sa kŕče a porucha vedomia, v hlbokom bezvedomí následkom zlyhania centrálnej regulačnej funkcie mozgu dôjde k zlyhaniu dýchania a krvného obehu. ,,Preto, ak dieťa nedostane včasnú pomoc, následky bývajú fatálne,“ konštatoval.

    Na skutočnosť, že detský organizmus sa prehrieva rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka upozorňuje aj Jozef Serafín, lekár detského oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok. ,,Termoregulačné mechanizmy dospelého človeka majú vo všeobecnosti vyššiu kapacitu ako u detí, a preto sa organizmus dieťaťa môže prehriať aj tri až päťkrát rýchlejšie ako telo dospelého.“ Ako dodal, pootvorením okna síce spomalíme vzostup teploty v aute, ale v žiadnom prípade to nie je uspokojivý postup. ,,Teplota aj tak môže vystúpiť na nebezpečné hodnoty a ublížiť dieťaťu. Dieťa, či domáce zviera nikdy nesmie ostávať v aute bez dozoru,“ prízvukuje doktor Serafín.

    Čo robiť ak vidíte dieťa zamknuté v aute? Odpoveď nájdete na ďalšej strane...

    A čo by sme mali urobiť, ak uvídíme v aute zatvorené dieťa? Podľa doktora Balka bezodkladne kontaktovať tiesňovú linku záchranky, hasičov alebo polície.

    ,,S operátorom skonzultovať postup do príchodu záchranných zložiek a v prípade, že v rámci komunikácie volajúceho operátor situáciu vyhodnotí ako kritickú, treba vniknúť do vozidla aj za cenu násilného otvorenia dverí, spravidla rozbitím bočného okna, podľa možnosti na strane odvrátenej od dieťaťa, sprístupníme vnútorný uzamykací systém a otvoríme dvere. Ak to elektronický systém dverí neumožňuje, tak dieťa vyberieme z auta opatrne cez otvor dverí po rozbitom okne po odstránení sklenenej drviny a uložíme ho do tieňa alebo klimatizovaného interiéru. Je vhodné, ak jeden zo záchrancov ostane s operátorom tiesňovej linky záchrannej služby v spojení až do príchodu záchranných zložiek a riadi sa jeho pokynmi ohľadom sledovania stavu dieťaťa a postupu v poskytovaní prvej pomoci,“ priblížil postup záchranár.

    Nezabudni na mňa v aute... O čo ide, čítajte na ďalšej strane >>>

    Už niekoľko rokov aj polícia, preventívnou kampaňou Nezabudni na mňa v aute, upozorňuje na možné následky ponechania dieťaťa v rozhorúčenom aute.

    ,,Policajtky a policajti rozdávajú letáky a osviežovače vzduchu do auta, ktoré majú pripomínať, aby vodiči svoje ratolesti ani zvieratá nenechávali v aute. Stretnúť ich bude možné najmä na parkoviskách nákupných centier, kúpalísk, nemocníc, jednoducho všade tam, kde je možné stretnúť rodičov s deťmi. Ak rodičov zastihneme pri aute, spolu s letáčikom dostanú aj krátku prednášku o rizikách ponechania dieťaťa či psíka v rozpálenom aute,“ približuje akciu hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

    ,,Pripomíname, že ponechanie dieťaťa v aute môže mať aj trestnoprávne následky. V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenie dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo. Hrozí jeden až päť rokov väzenia a pri deťoch mladších ako šesť rokov hrozí až 10 ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa,“ dodala.

    Prečítajte si tiež: