Na diaľniciach platia výnimky. Kto nemusí kupovať diaľničnú známku a čo preto musí urobiť?
7. 2. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:44)
Niektorých skupín ľudí sa týka oslobodenie od povinnosti platiť za diaľničnú známku a diaľničnú sieť môžu využívať zadarmo. Koho sa to týka? A čo v prípade, že človek, ktorý je oslobodený, v aute nesedí?
Zdroj: dialničná spoločnosť
Zdroj: diaľničná spoločnosť
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Oslobodenie od úhrady diaľničnej známky je definované zákonom o diaľničnej známke. Podľa neho za diaľnice nemusí platiť človek, ktorý je držiteľom parkovacieho preukazu zdravotne ťažko postihnutého (ŤZP). Avšak musí si podať žiadosť. "Pri žiadosti o oslobodenie musíte disponovať aj parkovacím preukazom, ktorý vydáva príslušný úrad práce. Nestačí teda len preukaz ŤZP. Oslobodenie od úhrady môže byť iba na jedno vozidlo a platí momentom zaslania potvrdenia. Odvtedy už môžete pohodlne využívať spoplatnené úseky bez diaľničnej známky. Potvrdenie nemusíte nosiť pri sebe, evidenčné číslo vášho vozidla je v databáze oslobodených vozidiel," píše na svojej stránke Národná diaľničná spoločnosť.
Žiadosť o oslobodenie je možné podať tromi spôsobmi. Prvým je elektronické podanie z pohodlia domova cez formulár na webe www.eznamka.sk, cez aplikáciu e-známka alebo osobne na ktoromkoľvek vybranom zákazníckom mieste.
Ako správne podať žiadosť...
Na www.eznamka.sk si stiahnite žiadosť (nájdete ju v sekcii Zákaznícke služby, Dokumenty na stiahnutie), ktorú kompletne vyplní držiteľ parkovacieho preukazu. Pokiaľ je žiadateľ maloletý, číslo občianskeho preukazu a kontaktné údaje vypĺňa zákonný zástupca.
K vyplnenej žiadosti priložíte kópiu parkovacieho preukazu a kópiu technického preukazu vozidla, ktoré žiadate oslobodiť od úhrady diaľničnej známky.
Následne všetky doklady spolu vložíte do jedného súboru formátu ZIP alebo RAR v maximálnej veľkosti 5 MB a v jednej prílohe ich priložíte k podaniu a zašlete cez registračný formulár cez https://www.eznamka.sk/selfcare/request/. Súbory nie je možné odoslať jednotlivo, ani ich neposielajte na iné adresy Národnej diaľničnej spoločnosti.
Po úspešnom registrovaní vozidla Vám príde potvrdenie o registrácii (odporúčame priebežne kontrolovať aj spamový kôš) v podobe čísla podania (EV-...../24). Ak uvedené potvrdenie nedostanete, znamená to, že Vaše podanie nebolo úspešné a je potrebné ho zopakovať.
Platnosť oslobodenia si nemusíte každý rok obnovovať
Oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky pre ťažko zdravotne postihnutých (ZŤP) je platné pokiaľ sa nezmenia údaje, ktoré žiadateľ uviedol v žiadosti o oslobodenie - čiže údaje ako meno a priezvisko držiteľa parkovacieho preukazu, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, štátna príslušnosť, číslo OP/cestovného pasu, číslo parkovacieho preukazu, platnosť parkovacieho preukazu alebo EČV vozidla.
V prípade akejkoľvek zmeny vyššie uvedených údajov je potrebné podať novú žiadosť, opäť cez formulár eznamka. Ak sa však žiadny z týchto údajov nezmení, oslobodenie je platné po celú dobu platnosti parkovacieho preukazu a netreba si oslobodenie každý rok predlžovať.