Rodičia sa boja, že sa ich deti nakazia: Hrozí druhá vlna chrípky, TIETO lieky stále chýbajú!
10. 1. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:47)
Deti sa znovu vrátili do škôl. Kým ich chorobnosť počas prázdnin klesla, aj hlavný hygienik Ján Mikas varuje, že je pred nami druhá vlna chrípkovej epidémie, možno horšia ako prvá. Čo je však ešte hrozivejšie, lieky proti horúčke a chrípke stále chýbajú. Prvá slovenská lekáreň napríklad pristúpila k radikálnemu kroku!
Zdroj: mojalekáreň.sk
Zdroj: mojalekáreň.sk
Zdroj: mojalekáreň.sk
Galéria k článku
Budeme kupovať už iba obmedzený počet liekov? Keďže liečivá v našich lekárňach stále chýbajú a aj keď sú, okamžite sa vypredajú, prvá internetová lekáreň sa rozhodla zaviesť limity v počte objednaných kusov niektorých liečiv.
„Celoštátny výpadok liekov, ktorý práve prežívajú slovenskí pacienti, považuje MojaLekáreň.sk za extrém a prekonal aj výpadky liekov z obdobia 2. covidovej vlny. Naša lekáreň doslova bojuje o každý dostupný kus na horúčku, chrípku, prechladnutie a kašeľ pre deti i dospelých a len čo niektorú položku na webe sprístupnia, zákazníci lieky vykúpia v priebehu niekoľkých minút. Preto sme pri niektorých produktoch nastavili limity v počte objednaných kusov, aby sme upokojili vysoký dopyt zákazníkov,“ odôvodňuje lekáreň.
Ku kroku pristúpili potom, čo sa jedna z dostupných položiek na horúčku, chrípku a kašeľ vypredala za jednu hodinu. „Podarilo sa nám naskladniť Nurofen sirup pre deti od 6 do 12 rokov. V nákupnom košíku sme však obmedzili možnosť predaja. V jednej objednávke je možné kúpiť iba jeden kus,“ približuje situáciu výkonný riaditeľ Karol Klodner.
Dôvodom výpadku liekov proti chrípke a prechladnutiu je nedostatok surovín a výrobných kapacít, ale predovšetkým silná vlna chrípkovej epidémie, ktorá zasiahla celú republiku. Chýbajú nielen lieky, ale dostupné nie sú už ani homeopatiká. „Aktuálne ponúkame tovar, ktorý sme naskladnili v decembri. Pri takto vysokom dopyte však odhadujeme, že zásoby vydržia najviac 7 dní,“ hovorí výkonný riaditeľ MojaLekáreň.sk.
Anketa
Bojíte sa, že vaše dieťa v škole po prázdninách ochorie?
- Áno.88%
- Nie. 11%
Hlasovanie bolo ukončené
Dôvodov nedostupnosti liekov proti chrípke môže byť viac. „Napríklad, že po dvoch rokoch, keď dominoval covid a vďaka noseniu respirátorov plus významnému obmedzeniu pohybu ľudí a ich vzájomnému styku, bol logicky aj znížený výskyt ,klasických’ respiračných ochorení, s tým aj spotreba prípravkov na tieto ochorenia. Preto došlo pri plánovaní (vo výrobných spoločnostiach) zrejme aj k zníženiu budúcej výroby a súčasne tu máme návrat týchto ochorení do normálu. Ďalším dôvodom môže byť to, že ,globálna’ situácia v logistických zásobovacích reťazcoch neobchádza ani farmaceutický priemysel. Výpadky v dodávkach, od surovín až po obalový materiál, sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh,“ vysvetlil hovorca siete lekární Dr. Max Peter Sedláček.
Slováci chodia nakupovať lieky do Poľska, článok pokračuje na druhej strane >>>
Ľudia tiež často riešia výpadok liekov tým, že ich nakupujú v susednom Poľsku – a to aj v poľských internetových lekárňach. Dôvodom je nielen ich dostupnosť, ale aj výrazne nižšia cena. „Ak ľudia v poľských lekárňach nakupujú originálne lieky, nehrozia im žiadne zdravotné riziká,“ potvrdzuje lekárnička a vedúca online poradne na MojaLekáreň.sk Pavla Horáková. V Poľsku platia (rovnako tak v celej Únii) aj recepty od lekára. „V tomto prípade je však potrebné, aby lekár vystavil listinný (papierový) recept. Elektronický recept platí iba na Slovensku, v Poľsku vám naň lieky s veľkou pravdepodobnosťou nevydajú,“ uzatvára Pavla Horáková.

Keďže deti boli počas vianočných prázdnin doma a nie v kolektívoch, chorobnosť ustúpila. Potvrdila to aj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. „Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v prvom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku klesla o 3,5 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia bol pokles o 11,1 percenta,“ informovala. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali opäť v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Na samotnom vrchole pandémie bolo pritom chorých takmer 100-tisíc ľudí.
Zlom v chorobnosti má však prísť podľa hlavného hygienika už čoskoro. „V januári a vo februári budú zasadať regionálne protiepidemické komisie a v rámci regiónov urobia opatrenia. Dúfam, že nebude nutné sprísňovať opatrenia na celoštátnej úrovni,“ podotkol hlavný hygienik Ján Mikas. „Všetkým osobám, ktoré ešte neochoreli, naďalej odporúčame očkovanie proti chrípke. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela,” pripomína hlavný hygienik.
Prečítajte si tiež: