Obedy zadarmo sa dlho neohriali. V materských školách ich mali od januára 2019, žiaci základných škôl na ne nabehli od vlaňajšieho septembra. Veľkú tému bývalého premiéra Roberta Fica po necelých dvoch rokoch nová vláda ruší.  Od nového roka obedy zadarmo nahradí dvojnásobný daňový bonus. „My sme hovorili, že toto je veľmi nesprávne opatrenie a chceme ich nahradiť vyšším daňovým bonusom. To sa podarilo, lebo sa zdvojnásobuje a týmto nahrádzame obedy zadarmo," povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). 

Dvojnásobný daňový bonus vo výške 45,44 eura si dnes rodič môže uplatniť každý mesiac do 6 rokov veku dieťaťa. Výška bonusu na dieťa nad 6 rokov je 22,72 eura mesačne. Po novom si bude môcť rodič dvojnásobný bonus uplatniť až do veku dieťaťa 15 rokov. Rodina takto ušetrí vyše päťsto eur na jedno dieťa ročne.

Daňový bonus však dostanú iba rodičia, ktorí pracujú. Podľa slov šéfa SaS bude štát naďalej dotovať obedy zadarmo pre deti z chudobnejších rodín. „Obedy zadarmo zostanú pre deti zo sociálne slabých rodín a pre deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní. Budú stáť len jeden cent,“dodal Sulík. 

Ani obedy zadarmo však nie sú úplne zadarmo. Dotácia od štátu je iba 1,20 eur na obed a niektorým školám to nestačí ani na nákup potravín. Rodičia tak doplácajú aj 15 až 30 eur mesačne. Pred zavedením obedov zadarmo rodičia platili za stravu dieťaťa od 26 do 50 eur. 

Názory na zrušenie obedov zadarmo sú rôzne. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere pre agentúru SITA takmer polovica ľudí na Slovensku považuje dvojnásobný daňový bonus na dieťa výmenou za zrušenie obedov zdarma za správny krok súčasnej vlády. Ako zlý nápad to pritom vníma 24 percent respondentov. Zvyšok opýtaných má k tomuto zámeru neutrálny postoj, alebo sa v prieskume respondenti nevedeli vyjadriť.   

Mestá a školy majú zo zrušenia obedov zadarmo hlavy v smútku. Prečo? »