Uznávaný psychológ Miron Zelina hovorí, že v deťoch je ozaj dôležité pestovať tvorivosť. Napriek tomu, že myšlienky detí sú často úžasné, originálne a kreatívne, nevnímame to a namiesto ich rozvíjania im dáme radšej lekciu z reality. „Pri objavovaní sveta dieťa často vymýšľa nové slová, pojmy a my ich len opravujeme, že nič také neexistuje,“hovorí odborník.

Deťom by ste mali dopriať hry so slovami aj čas na rozhovor. Na tvorivosti vašich detí môžete zapracovať aktivitami, pri ktorých sa určite zabavíte aj vy. Pri hre sa dieťa nielen učí sebakontrole a dodržiavaniu pravidiel, ale získava aj poznatky a vedomosti.
Už v sobotu v našom denníku nájdete štvrtý zo série štyroch pracovných zošitov pre predškolákov a malých školákov.

Autorky kladú veľký dôraz, aby si deti osvojili, ako vyzerajú písmená, a rozvíjali svoju reč aj tvorivosť. Obrázky i písmená sú vhodnej veľkosti pre deti, pre ktoré je zošit určený. Hravé pracovné zošity nájdete exkluzívne v septembri v denníku Plus JEDEN DEŇ len za 1,49 eura. Okrem novín a receptára tak máte knižku len za 0,70 eura. Jej cena sa v kníhkupectvách začína od 2,50 eura.

Na rečových schopnostiach vašich detí by ste mali spolu pracovať každý deň.
Na rečových schopnostiach vašich detí by ste mali spolu pracovať každý deň.
Zdroj: Pavel Bartoněk

Aktivity, ktoré treba vyskúšať

  • Aktivity si upravte podľa svojich potrieb a podľa úrovne dieťaťa rozhodnite, či bude písať alebo hovoriť.
  • Na papier napíšte všetky slová, ktoré začínajú na „b“, zapojte sa aj vy a výsledky si porovnajte.
  • Na striedačku hovorte slová, ktoré súvisia s letom, no nesmú sa opakovať.
  • Striedajte sa pri vymýšľaní spôsobov, ako sa dajú využiť predmety bežnej potreby ako dáždnik. Neexistuje nesprávna odpoveď, pokiaľ to dieťa dokáže správne vysvetliť.