Reklama

Ako motivovať tínedžerov k rozumnému využívaniu sociálnych sietí?

Vzdelávacie predstavenie, ZŠ Nám. L. Novomeského, Košice

Zdroj: Ekofond SPP

Reklama

PR článok

Sociálne siete sú neoddeliteľnou súčasťou života dnešných mladých ľudí. Hoci mnoho pedagógov či rodičov ich zatracuje, psychológovia sa zhodujú, že celkom zakázať tínedžerovi Instagram, Facebook či Snapchat nie je riešením. Mohlo by to v ňom vyvolať intenzívny pocit vylúčenia z kolektívu a negatívne ovplyvniť jeho vzťah s rovesníkmi. Omnoho efektívnejšie je motivovať dospievajúcich, aby sociálne siete používali s rozumom. Napríklad, na šírenie zmysluplného a environmentálne uvedomelého obsahu.

Na sociálne siete s rozumom

Súťaž Greenfluenceri a energia, ktorú organizuje nezisková organizácia Ekofond SPP, je zameraná na tému efektívneho využívania energie a ochrany životného prostredia. Minulý školský rok zaznamenala u študentov veľký ohlas a v súčasnosti vstupuje do svojho ďalšieho ročníka. Cieľom súťaže je vzbudiť alebo prehĺbiť záujem tínedžerov o ekologické témy, ako napr. separovanie odpadu, úspory energie alebo udržateľná doprava a následne ich viesť k plánovaniu a realizácii jednotlivých projektov a k zrozumiteľnému a efektívnemu komunikovaniu týchto projektov a tém na sociálnych sieťach.

„Sociálne siete k životu dnešných mladých ľudí patria. Zámerom Ekofondu SPP je motivovať ich, aby sa naučili využívať tieto nástroje pre dobro veci. Ak sa chcú stať influencermi, aby skúsili byť tými „užitočnými“, zelenými influencermi,“ vysvetľuje Eva Guliková, riaditeľka Ekofondu SPP.

Zdroj: Ekofond SPP

Vzdelávacie predstavenie, ZŠ Lisková

Študenti spolu za dobrú vec

Súťaž Greenfluenceri a energia je určená pre študentov základných a stredných škôl od 13 rokov. Úlohou účastníkov je vytvoriť súťažný tím v zložení traja študenti a koordinátor, ktorým môže byť učiteľ alebo riaditeľ školy a vymyslieť a zrealizovať zaujímavý, ekologicky podnetný projekt, ktorý pomôže skvalitniť život školskej komunity.

„Môže to byť úprava okolia školy, napríklad výsadbou nízkoúdržbových záhonov, zachytávanie dažďovej vody, osveta vyváženého stravovania v školskej jedálni, redukcia alebo netradičné zhodnotenie jedálenského odpadu a podobne. Súťažné tímy by mali súčasne na sociálnych sieťach efektívne tlmočiť výsledky svojej práce a motivovať tak k udržateľnému správaniu aj svojich spolužiakov. Pre výherné tímy a ich školy, minulý rok ich bolo päť, sú pripravené zaujímavé ceny,“ dopĺňa Eva Guliková.

Registrácia do súťaže prebieha od 16. októbra do 12. novembra prostredníctvom online formulára na Greenfluenceri a energia (prebuducnost.sk) .
„Jedným z cieľov tejto súťaže je ukázať mladým ľuďom, že mnohé veci môžu ovplyvniť vlastným konaním. Veľmi príjemne nás prekvapila úroveň projektov prvého ročníka súťaže Greenfluenceri a energia, vidno, že žiakov práca na projektoch bavila a mnohé tímy dosiahli skvelé výsledky. Veríme, že ani druhý ročník nebude v kvalite a originalite nápadov zaostávať,“ uzatvára E. Guliková z Ekofondu SPP.

2. ročník Greenfluenceri a energia v skratke

Kto sa môže prihlásiť:
Žiaci základných a stredných škôl od 13 rokov v zložení traja študenti a pedagóg, ktorý je zároveň aj koordinátorom projektu.
Ako sa prihlásiť:
Registrácia do súťaže prebieha výlučne online, koordinátor môže svoj tím prihlásiť prostredníctvom formulára na Greenfluenceri a energia (prebuducnost.sk)
Dokedy sa prihlásiť:
Online registrácia súťažných tímov prebieha od 16. októbra do 12. novembra 2023, do polnoci.

Zdroj: Ekofond SPP

Klimatická záhrada jedného z víťazov súťaže, ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne

PR článok