Hrozivé výsledky kontrol OBCHODNEJ INŠPEKCIE: Nechutné, čo všetko dnes predajú DEŤOM, AHA!
12. 12. 2022, 17:08 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:44)
Mnohí Slováci si ničia zdravie cigaretami! Najhoršie však je, že začínajú s nimi už v skorom veku. Výsledky kontrolných nákupov, ktoré po Slovensku vykonala Slovenská obchodná inšpekcia, ukázali, že každé piate dieťa či osoba, ktorá ma menej ako 18 rokov si dokáže sama kúpiť tabakové výrobky.
Zdroj: Na veku záleží
Zdroj: Na veku záleží / SOI / ÚVZ SR
Zdroj: Na veku záleží
Galéria k článku
Aj keď neresť Slovákov má klesajúcu tendenciu, približne pätina dospelej populácie stále fajčí. Odborníci upozorňujú, že až 90 percent pravidelných fajčiarov (18+) začína fajčiť už v tínedžerskom veku. Posledné štatistiky ukazujú, že cigaretu niekedy vyskúšala takmer už tretina detí, ktorá navštevuje základnú školu.
Hrozivou správou je, že pravidelne u nás fajčí až štvrtina (26 %) stredoškolákov, mladých ľudí vo veku 15 – 17 rokov. Cigarety získavajú nielen od kamarátov, ktorí majú viac ako 18 rokov, alebo si ich vedia dokonca bez problémov kúpiť sami. Potvrdzujú to aj aktuálne výsledky kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
Iniciatíva Na veku záleží v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou na prelome leta zrealizovala veľkú celoslovenskú kontrolnú akciu, ktorá bola zameraná na dodržiavanie zákazu predaja tabakových výrobkov mladistvým.
Figuranti boli rozdelení na dve kategórie (11 – 14 rokov a 15 – 17 rokov). Pod skrytým dohľadom kontrolórov sa snažili kúpiť si cigarety v rôznych prevádzkach (trafiky a novinové stánky, čerpacie stanice, predajne potravín, pohostinstvá). Alarmujúce je, že uspeli aj figuranti, ktorí navštevujú len základnú školu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane »»»
SOI vykonala počas štyroch týždňov celkovo 604 kontrol. „Výsledky ukázali, že každá piata osoba mladšia ako 18 rokov si dokáže sama kúpiť tabakové výrobky. K neoprávnenému predaju tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov došlo v 131 prípadoch (21,69 %) ,“ informuje Ingrid Valachová z Odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu.

Zdroj: Na veku záleží / SOI / ÚVZ SR
Podľa inšpekcie vo väčšine prípadov (88,55 %) predávajúci bez akýchkoľvek problémov predal tabakové výrobky mladistvým od 15 rokov, avšak až v 11,45 % prípadov nemali problém predať cigarety aj deťom (od 11 do 14 rokov), ktoré navštevujú základnú školu. Najčastejšie predali tabakové výrobky maloletým v potravinách a v pohostinstvách. Z regionálneho hľadiska bolo najviac porušení zákona v Trnavskom kraji a najmenej v Žilinskom kraji.
Anketa
Fajčia vaše deti cigarety?
- Áno25%
- Nie75%
- Neviem0%
Hlasovanie bolo ukončené
„Celkovo však môžeme hovoriť, že percento neoprávnených odpredajov tabakových výrobkov neplnoletým má dlhodobo klesajúcu tendenciu. Vďaka kontrolám, vzdelávacím aktivitám a kampaniam sa nám podarilo významne znížiť predaj tabakových výrobkov maloletým približne z 55 % (2009) na 21,69 %,“ vysvetľuje Bohumila Tauchmannová, ambasádorka iniciatívy Na veku záleží.
Kontroly SOI budú naďalej pokračovať. "Problematike predaja týchto výrobkov osobám mladším ako 18 rokov budeme venovať pozornosť aj v nasledujúcom období,“ dodáva na margo výsledkov kontrol Ján Roháč, vedúci Odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Pod kontrolný dohľad bude spadať aj predaj nikotínových vrecúšok, ktoré od 1. januára 2023 už nebude možné predať neplnoletým osobám.
Aké problémy spôsobuje fajčenie, sa dozviete na nasledujúcej strane »»»
Mnoho detí i tínedžerov si neuvedomuje, že na mladý organizmus, ktorý je ešte vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv ako u dospelých. Podľa Úradu verejného zdravotníctva aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už v mladom veku.
Fajčenie od skorého veku sa podpisuje aj pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. Ďalším negatívom je aj vzhľad nezdravej pleti a predčasná tvorba vrások.
Mnohí tínedžeri podľa prieskumov považujú fajčenie za súčasť života v partii. Stres, či už v škole alebo doma, vo vzťahu či s priateľmi, je jedným z dôvodov, prečo sa mladým nedarí prestať fajčiť alebo ani nezačať. Vznikol preto projekt H3KNISA, ktorým iniciatíva Na veku záleží cieli práve na rizikovú vekovú skupinu stredoškolákov a motivuje ich "heknúť" si svoj život k lepšiemu a bez fajčenia.

Zdroj: Na veku záleží / SOI / ÚVZ SR