Reklama

Deň vysvedčení je tu: Zásada, ktorú by mal poznať každý rodič!

Nech už vaše dieťa dopadlo akokoľvek, nenechajte sa uniesť, aby ste svoju reakciu neľutovali. Ilustračné foto

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Zajtra žiaci donesú domov výsledky svojho celoročného snaženia. Kým niektorí sa pochvália samými jednotkami, iní sa budú báť ukázať zlé známky. Psychologička Eva Smiková radí, čím odmeniť šikovných školákov a naopak, ako sa vysporiadať so zlým vysvedčením. Na vine nemusí byť len dieťa!

Obrovská radosť pre rodičov aj dieťa, keď domov donesie dobré vysvedčenie. Niekto si povie, že je to jeho povinnosť, no nemali by sme to brať ako samozrejmosť. „Tak ako rodič chodí do práce a dostáva plat, tak pre dieťa je škola v istom zmysle formou „práce“ a vysvedčenie formou vyhodnotenia, ako pracovalo,“ hovorí psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

„Odmenou môže byť pre každé dieťa niečo iné, ale určite pochvala, ocenenie, povzbudenie, prejavenie záujmu je tou formou, ktorá by mala nevyhnutne zo strany rodičov prísť,“ odporúča odborníčka.

Najlepšou odmenou je podľa psychologičky spoločný program s rodinou, napríklad cukráreň, obed, kino, ZOO či výlet. „Dobrou voľbou môže byť  aj spoločný výber letného tábora,“ radí Smiková.

Horší prípad je, ak dieťa donesie na vysvedčení zlé známky. „Treba si uvedomiť, že takéto dieťa sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii, vie, že známky na vysvedčení nezmení. Vysvedčenie prinesie domov, kde ho čakajú nadávky, tresty, zákazy,“ konštatuje odborníčka. Dieťaťu by ste mali byť v takej chvíli oporou. „Ak sa tak nestane, dieťa nevidí riešenie tejto situácie a jediným únikom, ktorý vidí, je útek z domu, v tých najhorších prípadoch únik zo života,“ varuje.

Aj na Slovensku sa každoročne takéto prípady opakujú. Bitka určite nepomôže. „Telesný trest je nezvládnutá agresia rodiča namierená na dieťa, vypovedá skôr o dospelom, nehovoriac o veľmi nízkej motivácii na následné zlepšenie prospechu,“ vysvetľuje Smiková.

Každý rodič by sa mal predovšetkým pozrieť na všetky okolnosti. Mali by ste si všímať, či sa dieťa skutočne snaží v rámci svojich možností, či sa v jeho živote nediali vážne životné udalosti ako rozvod, úmrtie blízkej osoby, dlhodobá choroba a podobne. Zároveň sa zamyslite, ako ste dieťaťu počas roka pomáhali, podporovali ho a riešili jeho problémy s vyučujúcimi.

„Nemali by sa vyhrážať dieťaťu, že za zlé známky mu zoberú počítač, mobil, nepôjde s nimi na dovolenku, bude sa musieť učiť celé prázdniny a pripomínať mu jeho nevydarené vysvedčenie. Pre dieťa je často dostatočným trestom už samotná zlá známka,“ priblížila psychologička. Treba mu povedať, že mu dôverujete a že budúci školský rok budú známky na vysvedčení lepšie.

ANKETA Čo by si za dobré vysvedčenie priali slovenské deti?

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Matej (13), Prešov „Netúžim po ničom, keďže rodičia mi priebežne kupujú všetko, čo chcem a potrebujem.“

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Katka (12), Svidník „Za každú jednotku by som chcela dostať desať eur. Budem mať samé jednotky, takže si nazbieram poriadny balík. Nie, nie, žartujem. Chcela by som ísť do najväčšieho zábavného parku Energylandia do Krakova. A ešte veľký reproduktor na počúvanie hudby.“

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Marián (14), Prešov „Neočakávam odmenu za vysvedčenie, napriek tomu, že budem mať „čisté“."

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Tomáš (14), Prešov „Nechcem nič, žiadny darček. Prajem si iba jedno, aby som mal aj naďalej taký šťastný život pri mojich rodičoch ako doteraz.“

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Šimon, 9 rokov, Komárno „Keďže budem mať dobre známky, veľmi si želám ísť za vysvedčenie na kúpalisko. Teším sa na to a dúfam, že pôjdem.

Rady pre deti aj rodičov

Pre rodičov:

● Zvážte, či od svojho potomka nežiadate priveľa a buďte k nemu dobrí, najmä dnes.
● Oceňte aj snahu dieťaťa, nielen výsledok na dnešnom vysvedčení.
● Pochváľte to, čo je na vysvedčení dobré aj keď na ňom nie sú samé jednotky.
● Uvedomte si, že vysvedčenie nie je len hodnotením dieťaťa, ale aj prístupu rodičov k jeho učeniu počas celého roka. Ak teda vysvedčenie nie je podľa vašich predstáv, zamyslite sa, čo môžete zlepšiť.
● Bitkou ani iným trestom vysvedčenie nezmeníte! Záujmom a pomocou áno.
Čo si želáte za vysvedčenie?

Pre deti:

● Ak máte obavy ísť dnes s vysvedčením domov, neurobte žiadnu hlúposť a porozprávajte sa o tom s niekým, komu dôverujete, s kamarátom, príbuzným, kňazom alebo zavolajte na linku dôvery.
● Upozornite ich, čo je na vysvedčení najhoršie skôr, než im ho dáte do ruky.
● Povedzte im, že vás mrzí, že sa vám nepodarilo opraviť si problémovú známku. Chcú to počuť.
v Pochváľte sa, na ktorú známku ste získali najťažšie.
● Naplánujte spoločne ako si niektoré známky nabudúce opravíte.