Obec Vernár ležiaca v nádhernej prírode na rozhraní Spiša, Horehronia a Gemera je známa svojím autentickým folklórom, výrazným nárečím, ľudovými zvykmi a pohostinnosťou. Dodnes sa tam pravidelne konajú aj folklórne slávnosti a dodržiavajú sa tradície a ľudové zvyky.

Príprava na svadbu na slovenskej dedine bola aj za socializmu výnimočná. Svadbou žilo celé okolie a každý chcel niečím prispieť. Dedinčania pomáhali rodine pripraviť všetko. Pokrmy sa pripravovali v niekoľkých domoch a folklórne súbory sa postarali o zážitky. Od prípravy nevesty a odprevádzanie novomanželov so spevom až po čepčenie a ďalšie rituály, ktoré boli súčasťou hostiny.  Práve tie v spojení so spevom, ako na fotografii Marty Štrbianovej robili svadbu svadbou.

Máte zaujímavé fotky, pracovné či súkromné, zo svojho života za socializmu?

Fotili ste si brigády, diskotéky či dovolenky na Šírave či inde? Ako ste slávili Vianoce, mali ste v garáži starú škodovku, doma remosku či iných typických predrevolučných pomocníkov? Pošlite nám fotky a vyhrajte balíček kníh!Svoje fotografie s krátkym textom kedy a kde vznikli, posielajte do 15. novembra mailom na adresu [email protected] alebo poštou na adresu redakcie: Plus JEDEN DEŇ, News and Media Holding, a.s., Bajkalská 19B Rosum, 832 15 Bratislava 3.