Malo plošné testovanie význam?
- V ohniskách, áno. Napríklad pri pilote sa išlo do postihnutých okresov, predpokladal sa silný výsledok, vyšlo 4 - 5 percent infikovaných, splnilo to svoj účel. Čo určite nemá zmysel opakovať, je ísť do okresov, kde momentálne nie je pandémia. To sú zbytočne vynaložené peniaze, ale pozor, keď ženiete ľudí do niektorých cvičení a oni nedávajú zmysel, tak ľudia tomu nerozumejú a môžu sa proti tomu začať stavať. Skúšať trpezlivosť ľudí a naťahovať gumu môžete, ale ak toho človeka poznáte a toto môže byť problém.
Kedy bolo treba vyhodnotiť dáta?
- Dáta dali na web v surovej forme dva týždne potom, keď sa to stalo. To je akoby som vám povedal, aké bolo počasie pred dvoma týždňami a vy sa podľa toho zajtra máte obliecť na prechádzku. Tí, ktorí boli infikovaní, už koronavírus nemajú, alebo sú v nemocnici, alebo s veľkou úctou pravdepodobne umrelo jedno percento.
Prečo sme krivke nezlomili krk?
- Dáta mali byť okamžite k dispozícii až na úroveň obce. Keby to mali k dispozícii Regionálne úrady verejného zdravotníctva, tak by hneď mohli konať. Keď sa niekde objavia osýpky, tak oni nemajú veľa času. Rádovo v hodinách musia izolovať ľudí, aby im neochoreli ďalší, prípadne, aby im vedeli dať starostlivosť. Čas beží, vírus nespí. On sa rád šíri a čaká na naše chyby.
Čo by mali urobiť prvé?
- Určite trasovať. V Českej republike majú stratégiu, aj dáta z trasovania. V správe uvedú: Na jedného infikovaného zo včera sme počas 24 hodín vedeli odtrasovať 94,5 percenta blízkych kontaktov a priemerne je to 4,5 človeka na jedného infikovaného. My ani nevieme, že takýto parameter existuje.
Kde sme teraz?
- Mám obavu. Mali sme kulmináciu krivky infikovaných 3. novembra. Odvtedy prešli dva týždne, nové prípady veľmi neklesajú. Matematik by povedal, že ak málo testujete, čo sa nám deje už dva týždne, tak čísla môžu byť nízke práve preto, že nehľadáme infikovaných. Teraz sa uvoľnili opatrenia, môže sa ísť do kostola, do kina, na plaváreň.
Ako sa bude krivka uberať?
- Z tých kriviek, ktoré sme si nakreslili, teraz vyzerá, že nám to môže pokračovať v páde alebo sa nám to môže zlomiť opačne. To by sme určite volali tretia vlna. Druhé a tretie vlny mali spojitý priebeh, nestalo sa to isté, čo pri prvej vlne. Vtedy bolo jasné, že sme sa dostali na nuly. Môže sa stať, že druhá vlna splynie do tretej. Stalo sa to napríklad v Amerike. Prvá vlna, čísla klesli, potom prišla druhá vlna, bola vyššia ako tá prvá, len mierne to kleslo a potom ešte skôr než prišla jeseň, tak to vyskočilo a dnes je to šialené.