Dankove rekreačné poukazy opäť pod paľbou kritiky! Príspevok zrejme dostanú aj títo ľudia
3. 5. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)

Zdroj: Trend
Vyzerá to tak, že rekreačné poukazy bude môcť od nového roka využiť viacero ľudí! Zamestnávatelia však novinku z dielne SNS kritizujú. Tvrdia, že využitie rekreačných poukazov týmto stráca pôvodný význam a namiesto vyčerpaného zamestnanca poskytnú príspevok jeho rodinnému príslušníkovi, ktorý vo firme ani nepracuje.
Zdroj: FB/Plus jeden deň
Zdroj: FB/Plus jeden deň
Zdroj: FB/Plus jeden deň
Galéria k článku
Rozšírenie platnosti novely Zákonníka práce a zákona o podpore cestovného ruchu koaličnej SNS posunuli zákonodarcovia v utorok tento týždeň do druhého čítania. Za bolo 79 poslancov koalície, opozícia sa zdržala alebo bola proti. Zmeny začnú platiť od januára 2025.
Poukazy nemajú taký úspech, ako Danko očakával
Novelu do parlamentu predložili poslanci za SNS Andrej Danko, Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský. Chcú ňou maximalizovať využívanie poukazov a podporiť domáci cestovný ruch. „Ja som rekreačné preukazy vymyslel – aj štruktúru, aj systém. Viete, koľko pokory a ústupkov musím ja urobiť Robertovi Ficovi, aby som presadil rekreačné poukazy?“ pýtal sa šéf národniarov v roku 2019, v čase ich zavádzania.
Využívanie príspevku na rekreáciu však nemá taký úspech, ako si spočiatku predstavoval. Podľa štatistiky ich využíva iba 30 percent Slovákov. Nezáujem ľudí chce preto vyriešiť práve ich rozšírením na rodičov. „Vďaka možnosti prenosu rekreačného poukazu bude mať rodič zamestnanca s nižším disponibilným príjmom väčšiu možnosť zúčastniť sa aspoň na jednej rekreácii počas roka, ktorá je potrebná na regeneráciu fyzických a psychických síl,“ píše sa v správe k návrhu zákona.
V čom vidia odborníci problém? Článok pokračuje na druhej strane >>>
V praxi to funguje tak, že si vyberiete pobyt na Slovensku. Rekreovať môžete ísť buď so svojou manželkou alebo svojím manželom, s deťmi alebo osobou, s ktorou žijete v jednej domácnosti. Potvrdenie o pobyte musí byť vystavené na meno zamestnanca. Tento účtovný doklad prineste do 30 dní od ukončenia pobytu zamestnávateľovi, ktorý vám v najbližšej výplate preplatí max. 55 percent zo sumy, ktorú ste zaplatili za pobyt. Príspevok na rekreáciu je maximálne do výšky 275 eur za rok.
S rozšírením poukazov nesúhlasia všetci
S rozšírením rekreačných poukazov však nesúhlasia všetci. Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz si myslí, že sa rozšírením ich využitia o rodičov zamestnancov stráca pôvodný význam. Zamestnanec vraj zostane neoddýchnutý, hoci rekreačný poukaz sa minie. „Nepovažujeme za správne, aby boli prenášané na rodičov zamestnancov. Uvítali by sme, ak by príspevky na tuzemské dovolenky mohli byť platené zo sociálneho fondu,“ priznáva. „Paradoxne, ak dnes firma v rámci kolektívneho vyjednávania prispieva na zahraničnú dovolenku pri mori, môže to urobiť zo sociálneho fondu, no tuzemské dovolenky sú zo sociálneho fondu zakázané,“ dodal Lasz.
Anketa
Ste za to, aby mohli príspevok využívať aj rodičia zamestnancov?
- Áno.28%
- Nie. 71%
Hlasovanie bolo ukončené
Podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) sa zas navýšia náklady zamestnávateľov. Rovnako sa pýtajú, prečo by peniaze zamestnávateľov, ktoré sú určené na regeneráciu zamestnancov, mali byť použité na regeneráciu ľudí, ktorí u daného zamestnávateľa nepracujú.
Kto, naopak, s rozšírením rekreačných poukazov súhlasí? >>>
Podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska však rozšírenie poukazov na rodičov má zmysel. „Umožnením posunúť čerpanie rekreačného poukazu na rodičov, ktorí napríklad preferujú dovolenku na Slovensku, by sa rozvoju domáceho cestovného ruchu pomohlo,“ konštatuje generálny riaditeľ Martin Novotný. Návrh oceňuje aj Jednota dôchodcov Slovenska. „Každé regenerovanie dôchodcov slúži k lepšiemu zdraviu a regenerácii, prioritne to má slúžiť zamestnaným ľudom na oddych, ale ak nemôžu alebo nechcú preukaz využiť, je veľmi dobré, ak ho budú môcť preniesť na rodiča,“ hovorí predseda JDS Michal Kotian.
Príspevok na rekreáciu poskytuje firma s viac ako 50 zamestnancami povinne, menšie spoločnosti môžu prispievať dobrovoľne. Prieskum, ktorý bol realizovaný na začiatku apríla, potvrdil, že poukazy plánujú využiť až takmer dve tretiny zamestnancov. „Kvalitný oddych je pre zamestnancov veľmi dôležitý a zavedenie príspevku na rekreáciu, ktorý hradí zamestnávateľ, tomu do istej miery pomohlo. Zároveň sa však ukazuje, že to pre zamestnancov nie je kľúčový benefit, na základe ktorého by si vyberali zamestnávateľa alebo ktorý považujú za odmenu za svoju prácu,“ hovorí riaditeľka personálnej agentúry Maxin´s Group Katarína Garajová.