Vyhradené hodiny pre seniorov platia na Slovensku od 15. októbra. Obchody s potravinami a drogérie musia penzistom vyhradiť nákupný čas od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 11:00.

Pred Vianocami a Silvestrom, keď supermarkety už tradične praskajú vo švíkoch, to môže byť problém. „Je tu reálna hrozba, že ponechanie seniorských hodín v nezmenenom rozsahu aj v čase tradične zvýšených nákupov pred sviatkami spôsobí, že zvyšné otváracie hodiny nebudú pre verejnosť dostatočné,“ upozorňuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje najväčšie reťazce.

Krajčovič pripomína, že v platnosti je naďalej aj limit jeden zákazník na 15 metrov štvorcových prevádzky, čo môže v predsviatočnom období spôsobiť pred obchodmi veľké rady. „To môže mať za následok, okrem epidemiologických rizík aj riziká bezpečnostné, v dôsledku nespokojnosti čakajúcich, ktorí sa už do obchodu nedostanú,“ dodal predseda SAMO.

Reťazce preto navrhujú operatívne prehodnotiť režim seniorských hodín a pristúpiť k ich zrušeniu. „Realita ukázala, že počas jarnej aj jesennej vlny pandémie koronavírusu, vzhľadom na prísne hygienické pravidlá, ktoré v obchodoch platia, sú epidemiologické riziká blízke nule. Tomu nasvedčuje aj fakt, že doteraz nie je známy ani jeden prípad, kedy by došlo k šíreniu nákazy koronavírusu medzi zákazníkmi či zamestnancami v priestoroch obchodu,“ povedal Krajčovič.

Čítajte ďalej: Čo na to hlavný hygienik Mikas? >>