Už takmer dva mesiace sú obchody na Slovensku v nedeľu zatvorené. Slováci si zrejme zvykli aj na tvrdšie obmedzenia, no práve toto je jedno z nich, ktoré by mohlo ostať v platnosti aj po koronakríze. Zatiaľ čo Igor Matovič by si to želal, Richard Sulík je opäť proti. „Kým nie je oznámená zmena, platí pôvodný stav, čiže v nedeľu sú naďalej obchody zatvorené. Predpokladám, že sa to zmení na konci koronakrízy, ale dúfam, že to vydrží aj dlhšie,“ vyhlásil Matovič.

Minister hospodárstva Sulík sa však spolieha na to, že šéf vládneho kabinetu dodrží svoje slovo. „Zásadne nesúhlasím s tým, aby obchody boli zatvorené v nedeľu. Pán premiér ma ubezpečil, že budú zatvorené iba počas mimoriadneho stavu, ktorý máme. Ak sa ten skončí, tak padne aj tento nedeľný zákaz. Preto verím, že slovo premiéra SR platí,“ spresnil Sulík.

Podľa názoru Matoviča si ľudia všetko potrebné dokážu kúpiť v sobotu či v pondelok. Sulík však argumentuje, že zatvorenie obchodov v nedeľu neobmedzuje len ľudí, ktorí si chcú ísť nakúpiť, ale aj zamestnancov, ktorí prichádzajú o príplatky. „Za prácu v nedeľu sú vysoké príplatky a mnoho ľudí chce robiť v nedeľu, lebo zarobí možno dvojnásobok,“ poznamenal. Ako dodal nikto nenúti nikoho nakupovať v nedeľu. „Kto chce ísť, môže ísť, samozrejme, v nedeľu do kostola. Kto chce ísť nakupovať, pôjde do obchodu. Nebráňme ani jednému, ani druhému,“ dodal.

Čo na to hovoria obchodníci a verejnosť? »