Reklama

Dali ste sa nachytať aj vy? Ľudia, neverte týmto bludom o očkovaní!

Jesenné mesiace sú vhodné na očkovanie proti chrípke.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Chrípkové vírusy sa už hlásia a lekári tvrdia, že práve tieto dni sú vhodné na preventívne očkovanie. Je to však potrebné, naozaj nás ochráni pred nákazou?

Neliečená chrípka môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie ako sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, zápal pľúc. „Očkovanie je najdostupnejšia a najúčinnejšia ochrana proti chrípke,“ zdôrazňuje hlavný hygienik Ján Mikas.

Hlavná chrípková sezóna vrcholí na prelome decembra a januára, preto je potrebné zaočkovať sa ešte predtým. Organizmus potrebuje určitý čas na vytvorenie protilátok. Napriek tomu, že vakcinácia je poisťovňami hradená v plnej výške, hlavne z dôvodu slabej informovanosti ju využíva len necelých 5% populácie. 

Mnohí totiž neveria v jej účinnosť a nechali sa nachytať bludmi, ktoré kolujú po internete. Veríte im aj vy?

„Ak som zdravý, nemusím sa očkovať“ 

Je pravdou, že pre väčšinu zdravých ľudí poctivo vyležaná chrípka nemusí predstavovať hrozbu, ale netreba zabúdať na to, že vírus chrípky je vysoko nákazlivý a šíri sa hlavne vzduchom. Preto sa každý nakazený stáva jej prenášačom a tak prispieva k jej šíreniu.

 

„Chrípku dostanem z očkovania“ 

Nakoľko vakcína obsahuje „usmrtený“ vírus, nie je možné sa ňou nakaziť. Po očkovaní možno ochorieť vtedy, ak k nakazeniu došlo skôr a imunitný systém si ešte nestihol vyrobiť protilátky, alebo ak zdrojom nákazy nie je vírus chrípky. Občas sa stáva, že pacient po očkovaní pociťuje bolesť v mieste vpichu, prípadne zvýšenú teplotu či únavu. Tieto príznaky však do 2 dní odoznejú.

„Ak som sa raz dal zaočkovať, chrípku už nedostanem“

Vírus chrípky je výnimočný tým, že je schopný meniť sa (mutovať) a prakticky každý rok je iný. Preto Svetová zdravotnícka organizácia každoročne vyskladá vakcínu z najčastejších aktuálnych kmeňov vírusu chrípky, aby sa zabezpečila čo najvyššia účinnosť.