Špičkové onkologické zariadenie, kde liečia pacientov s rakovinou z celého Slovenska, je bez riadneho šéfa od mája tohto roka, keď na poste skončil Jozef Valocký. Ten odstúpil po informáciách, že v NOÚ je napätá situácia medzi lekármi, chýba personál a pacienti musia čakať na operácie dlhšie. Niektorí lekári vtedy údajne hovorili, že buď oni alebo Valocký.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalvská poverila šéfovaním do výberového konania vtedajšieho ekonomického riaditeľa Tomáša Alschera. Hoci je výberové konanie na nového šéfa zajtra, Alscher sa už niekoľko týždňov podpisuje ako generálny riaditeľ. Koncom mája si dal dokonca vyrobiť aj nové vizitky, na ktorých si uvádza funkciu generálny riaditeľ. Vedenie NOÚ na tom nevidí nič zlé. „Tomáš Alscher bol dňom 1.5.2018 menovaný ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou do funkcie člena štatutárneho orgánu – generálneho riaditeľa NOÚ na dobu určitú, do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania. Všetky dokumenty podpisuje podľa riadneho menovacieho dekrétu,“ reagovala hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová.

Jeden z kandidátov si dal vyrobiť šéfovské vizitky ešte pred pohovorom.
Jeden z kandidátov si dal vyrobiť šéfovské vizitky ešte pred pohovorom.
Zdroj: NOÚ

Vizitky s novou funkciou si vraj musel dať vyrobiť preto, lebo tie staré sa mu práve v tom čase minuli. Navyše nové vizitky nemocnica objednávala aj iným zamestnancom. „Súčasťou objednávky bola aj dotlač 100 ks vizitiek pre Ing. Alschera, keďže v danom období už nedisponoval žiadnymi vizitkami. Vizitky boli vystavené na funkciu, ktorú v danom čase zastával,“ dodala Šoltésová.

Pochybnosti však sprevádzajú aj samotné výberové konanie. Ministerstvo chcelo pôvodne vybrať nového riaditeľa za zatvorenými dverami. Po tlaku pacientských organizácií a Transparency International Slovensko rezort nakoniec privolil na verejné vypočutie kandidátov. Odborníci však výber naďalej označujú za neštandardný. „Projekty ani životopisy kandidátov nie sú dopredu zverejnené, aby o nich prebehla verejná diskusia. Mená členov komisie nie sú známe, ani kľúč ich výberu. Pozrieť sa na vypočutie síce môže prísť aj verejnosť, no bez možnosti klásť otázky,“ upozornila Transparency International.

Na zlé nastavenie výberového konania poukázal aj bývalý šéf NOÚ Jozef Dolinský, ktorý sa kvôli tomu dokonca vzdal kandidatúry. V hre o post riaditeľa tak ostali podľa našich informácií spomínaný Tomáš Alscher a Patrik Palacka, ktorý je v NOÚ primárom oddelenia chemoterapie.

Ministerka zdravotníctva ale presviedča, že pri výbere šéfa bude všetko s kostolným riadom. „Sú určité pravidlá, podľa ktorých postupujeme pri voľbe riaditeľa nielen Národného onkologického ústavu, ale aj iných našich nemocníc. Doteraz sme mali vždy štandardné a transparentné výberové konania," komentovala to Kalavská.