Na voľbách hrozí nákaza novou mutáciou covidu, epidemiologička radí: Choďte voliť v RESPIRÁTORE
25. 10. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:38)

Zdroj: mh
O pár dní sa Slováci nahrnú do volebných miestností, aby svojím hlasom podporili svojich favoritov. Okrem toho, že váš favorit napokon nevyhrá, sa však vystavujete hrozbe v podobe nákazy koronavírusom. Aké epidemické opatrenia budú platiť vo volebných miestnostiach?
Zdroj: Jakub Popelka
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: www.SANEP.CZ
Galéria k článku
COVID-19 je stále medzi nami a podľa aktuálneho rastu počtu nakazených to vyzerá, že sa nadobro odísť zatiaľ nechystá. Preto je dôležité chrániť sa najlepšie, ako len vieme, a to najmä na miestach, kde sa môžu nachádzať prenášači ochorenia. Jedným z takýchto miest budú aj volebné miestnosti komunálnych volieb. Ako sa teda máme chrániť?
Rúška ani respirátory počas volieb nebudú povinné, opatrenia budú podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) v rovine odporúčaní. „V súvislosti s konaním spojených volieb 29. októbra 2022 plánujeme vydať usmernenie, v ktorom budeme odporúčať prekrytie dýchacích ciest respirátorom,“ prezradila nám hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
ÚVZ odporúča, aby si ľudia nasadili respirátor vo všetkých preplnených priestoroch so zvýšenou fluktuáciou ľudí, na hromadných podujatiach, v hromadnej doprave či v preplnených uličkách obchodov.
Vhodné je dodržiavať aj odstup od cudzích osôb, ak je to možné – vyhýbať sa väčším zhromaždeniam ľudí a v radoch udržiavať väčšie rozstupy. „Veľmi dôležitá je aj hygiena rúk – ruky si treba umyť vodou a mydlom aj po príchode z vonkajšieho prostredia domov či na pracovisko. Na mnohých verejných miestach sú stále k dispozícii dávkovače dezinfekcie na ruky, možné je aj nosiť si menšie balenie so sebou na použitie v situáciách, keď dávkovače nie sú k dispozícii, prípadne sa dezinfekcia minula,“ poradila ďalej Daša Račková.
Anketa
Chystáte sa ísť voliť?
Podľa hygienikov bude dôležité vo volebných miestnostiach aj primerane vetrať. „Priestory, kde sa ľudia zdržiavajú, je pri súčasných teplotách vhodné vetrať nárazovo,“ uviedla Račková. Taktiež znovu pripomenula možnosť najúčinnejšej ochrany proti koronavírusu v podobe očkovania. „V súčasnosti je dostupné očkovanie vrátane posilňujúcich dávok,“ dodala hovorkyňa.
Článok pokračuje na ďalšej strane: TOTO BY MAL PODĽA EPIDEMIOLOGIČKY SPRAVIŤ KAŽDÝ »»»
Chrániť sa prekrytím dýchacích ciest odporúča aj epidemiologička Zuzana Krištúfková. „Opatrenia proti covidu sa celoplošne prijímať nebudú. Každý už dnes vie, ako sa môže chrániť, a mal by to využiť. Keď pôjdem voliť a viem, že tam bude viac ľudí, určite si aj ja nasadím respirátor, a to napriek tomu, že som očkovaná a prekonala som covid s veľmi ľahkým priebehom. Odporúčam každému, aby sa dal zaočkovať, lebo to je najspoľahlivejšia ochrana proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. Respirátor nás chráni nielen proti novým variantom vírusu SARS-CoV2, ale aj proti chrípke a iným respiračným nákazám,“ radí.
Voliť budú môcť aj chorí Slováci, musia to oznámiť
V regionálnych voľbách budú môcť hlasovať aj voliči v izolácii alebo karanténe. Musia o to včas požiadať, najneskôr do piatka (28. 10.) do 12.00 h. Nahlásiť sa treba telefonicky na číslo, ktoré zverejnila obec na webe v pondelok. V deň volieb za ním prídu členovia špeciálnej volebnej komisie so špeciálnou schránkou. Špeciálne voliť môžu aj ľudia žijúci s ňou v spoločnej domácnosti. Izolácia pozitívnej osoby trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom alebo odo dňa objavenia prvých klinických príznakov ochorenia u osoby. Izoláciu ukončuje ošetrujúci lekár, ak sa počas posledných 24 hodín u osoby nevyskytli klinické príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť. Napríklad vysoká teplota alebo črevné a zažívacie problémy.