Reklama

COVID je späť! Ochráni nás na jeseň aj staré očkovanie? Jasná odpoveď lekárov!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hygienici rušia jedno z posledných covid opatrení: Čo máte robiť, keď s nakazíte?
    Reklama

    Aj keď to posledné mesiace vyzeralo, že covidová hrozba pominula, s príchodom jesene a detí do škôl sa vírus opäť „postavil na nohy”. Nakazených pacientov pribúda a základné očkovanie proti covidu má stále iba 51 percent Slovákov. Ochráni nás vakcína, ktorú sme dostali vlani, aj pred jesennou vlnou a aký variant vírusu je aktuálne dominantný?

    Nakazených pacientov s covidom opäť pribúda! Podľa informácií na stránke korona.gov.sk, ktorá uverejňuje počty pacientov s covidom na týždennej báze, pribudlo 82 nakazených, celkovo je s covidom hospitalizovaných 99 pacientov, z toho 6 z nich je na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a traja sú na ventilácii. Antigénových testov pribudlo 49.

    Viac nakazených registruje aj infektológ Peter Sabaka. „Zvýšený počet pacientov sme zaevidovali, ale iba mierny. Momentálne dominujú v Európe aj v USA dva subvarianty s názvom EG.5, známe aj pod názvom Eris, druhý je podobný, ale obidva sú potomkovia variantu omikron, čiže majú aj podobné biologické vlastnosti. To znamená, že hoci sa veľmi ľahko šíria, sú ľahko infekčné, iba zriedka vyvolávajú ťažký priebeh ochorenia,” vysvetľuje.

    Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) nový subvariant zatiaľ na našom území nepotvrdil. „Podľa výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek tvoria na Slovensku  väčšinu subvarianty omikronu XBB a XBB.1.5., ktoré nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie. Subvarianty EG.5, neoficiálne nazývaný Eris a BA.2.86, neoficiálne nazývaný Pirola, nie sú na Slovensku laboratórne potvrdené,” potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas. Zároveň však nevylúčil, že sa už na Slovensko oba subvarianty nedostali.

    Počty pozitívnych však rastú nielen naprieč Európou, ale hlavne v Spojených štátoch. „Keď sa prizerám na to, ako prebieha nový nárast pacientov s koronavírusom na JIS napríklad v Spojených štátoch alebo niekde inde na západe, vyzerá to tak, že covid dostal druhý dych. Preto som prekvapený, že u nás je ticho. Možno to na Slovensku nie je, alebo možno sme všetci už takí unavení, že tomu nedávame veľkú pozornosť. Kedysi sme mali  informácie na dennej báze, no dnes, keď si otvoríte stránku ministerstva, tak neviete ani zistiť, kde sa máte dať zaočkovať,” kritizuje hlavný lekár BSK Tomáš Szalay.

    Ochránia nás staré vakcíny aj na jeseň? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Prvé očkovania boli pre Slovákov dostupné v januári 2021, čiže pred viac ako 2,5 roka. V tom čase sa očkovalo vakcínou od spoločnosti Pfizer a Moderna. Ak sme sa dali napríklad zaočkovať minulý rok, ochránia nás tieto vakcíny aj dnes? „Proti ťažkému priebehu nás chráni najmä bunková imunita, ktorá nie je toľko ovplyvnená mutáciami  vírusu. Čiže áno. Ona je taká robustnejšia v rozpoznávaní vírusu a tým dokáže identifikovať bunky, ktoré sú nakazené novým subvariantom, hoci sa vakcínou od nového subvariantu líši. Proti ťažkému priebehu nás to však stále chráni,” vysvetľuje infektológ Peter Sabaka, pričom poukazuje na fakt, že účinok vakcíny nikdy nevyprchá úplne. „Áno, efektivita sa rokmi znižuje, ale nevieme s presnosťou povedať, že kedy je efekt už nulový,” vysvetľuje.

    Aj naďalej tak platí, že najlepšia ochrana proti covidu, ak nerátame tých, ktorí prekonali ochorenie, je očkovanie. „Úplne najlepšie sú chránení tí, ktorí ktorí sú očkovaní, aj prekonali covid. To je hybridná imunita, ktorá nás veľmi dobre chráni pred ťažkým priebehom,” vysvetľuje.

    Lekár Tomáš Szalay zas pripomína, že s novými vírusmi máme na trhu aj nové vakcíny. „Dnes sa neočkuje vakcínami, ktoré sme mali k dispozícii v januári 2021. Farmaceutický priemysel reaguje na vývoj. Stále platí, že keď sme zaočkovaní, neznamená to, že neochorieme, ale chráni nás to pred ťažkým priebehom. Čítal som viac štúdií, že booster vo vakcíne mal limitovanú účinnosť dvoch-troch mesiacov. Ale teraz prichádza to najťažšie obdobie jesene. A opäť pripomínam, všetci zabúdajú na chrípku,” zdôrazňuje Szalay.

    Na Slovensku sa aktuálne očkuje vakcínami od troch spoločností. V rámci základného očkovania sú to vakcíny Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech, vakcíny Nuvaxovid a v rámci posilňujúceho zas Comirnaty Omicron (Pfizer/BioNTech) a Spikevax Omicron (Moderna).

    To, či nás staré očkovanie ochráni pred covidom aj túto jeseň, závisí podľa hlavného hygienika Jána Mikasa od viacerých faktorov. „Tvorba ochrannej hladiny protilátok, či už po očkovaní, alebo po prekonaní ochorenia, jej pretrvávanie v organizme je individuálne. Závisí od viacerých faktorov, ako napr. vek, pridružené ochorenia, stav imunitného systému očkovanej osoby a podobne. Interval medzi posilňujúcimi dávkami alebo medzi prekonaním ochorenia a očkovaním sa vo všeobecnosti uvádza minimálne štyri mesiace,” vysvetľuje Mikas.

    Hlavný hygienik Ján Mikas: Čo nás čaká ohľadom covidu na jeseň?

    Aké budú september a október?

    - Nasledujúce obdobie očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení aj hospitalizácií, najmä v období tzv. chrípkovej sezóny (október až apríl), keď ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj COVID-19.

    Plánujete opäť zavádzať celoplošné opatrenia?

    - Aktuálne nie je úvaha o zavedení celoplošných opatrení. V prevencii vzniku ochorení COVID-19 v súčasnosti preferujeme zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia.

    A čo cielené zatváranie škôl?

    - Výchovno-vzdelávací proces je možné prerušiť za predpokladu, že je chorobnosť vysoká, teda ak chýba viac ako 20 percent žiakov z celkového počtu detí. Toto je však možné uplatniť bez ohľadu na to, či ide o COVID-19, chrípku, alebo iné akútne respiračné ochorenia.

    Ako to bude so zákazom návštev v nemocniciach?

    - Zdravotnícke zariadenia môžu samy vzhľadom na zvýšenú chorobnosť akútnych respiračných ochorení a chrípky a jej podobných ochorení vydať zákaz návštev.

    Kedy odporúčate nosiť respirátor?

    - Mať prekryté dýchacie cesty odporúčame návštevníkom v nemocniciach, čakárňach a ambulanciách lekárov, domovoch sociálnych služieb a lekárňach.

    Prečítajte si tiež: