Päť tipov gastroenterológa Kuželu: TÝMTO sladkostiam sa vyhnite!
3. 12. 2021, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:52)
Aj tento rok si deti, ale aj dospelí vyleštia svoje čižmy, aby im Mikuláš mohol priniesť dobroty. Potešte tento rok blízkych dvojnásobne. Gastroenterológ Ladislav Kužela radí, čo vybrať, aby ste ulahodili nielen maškrtnému jazyku, ale aj zdravému črevu.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Martin Domok,
Zdroj: archív
Galéria k článku
Mikulášsky balíček by podľa Kuželu nemal obsahovať žiadne nezdravé polotovary, ako sladké tyčinky či tukové pochúťky. „Dajte tam to, čo robí naše telo zdravým, to znamená ovocie, orechy, semiačka, čokoľvek z rastlinnej stravy. To je balíček, ktorý poteší črevné mikróby a vie byť zdraviu prospešný,“ odporúča lekár.
Ak sa budete držať nasledujúcich tipov, touto nádielkou môžete obdarovať blízkych nielen na Mikuláša. „Takýto balíček by odporučilo desať z desiatich gastroenterológov a nielen na Mikuláša, ale každý deň v roku,“ povedal Kužela.
Kúpte si zajtrajšie vydanie denníka Plus JEDEN DEŇ a môžete získať novú knihu Ladislava Kuželu.
Článok pokračuje po prekliknutí >>
Zdroj: profimedia.sk
V balíčku by nemalo chýbať jablko, mandarínka, pomaranč, či banán.
Ovocie
V balíčku by nemalo chýbať jablko, mandarínka, pomaranč, či banán. Vhodné sú aj neprisládzané a nesírené druhy sušeného ovocia. Pre menších môžete pribaliť ovocnú dreň, či výživu, ale sledujte zloženie. Aj pri týchto výrobkoch sa dá nájsť zdravšia alternatíva bez pridaného cukru.
Zdroj: Shutterstock
Optimálne je zjesť denne 5 veľkých alebo 10 malých orieškov denne.
Oriešky
Sú významným zdrojom kvalitných bielkovín, rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a mnohých minerálov. Optimálne je zjesť denne 5 veľkých alebo 10 malých orieškov denne. Vyberajte nepražené a nesolené, pri menších deťoch však buďte opatrní, aby im nezabehli.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Za poctivú lieskovo-orieškovú nátierku si priplatíte, ale stojí to za to.
Kvalitná lieskovo-oriešková nátierka
Mnohé z nich však obsahujú vysoký podiel palmového oleja, preto je lepšie preštudovať si zloženie a vybrať takú, kde sú na prvom lieskovce a kakao, nie cukor a palmový olej. Zdravšie v tomto prípade znamená aj drahšie, preto rátajte s tým, že za poctivú lieskovo-orieškovú nátierku si priplatíte, ale stojí to za to.
Zdroj: TASR/DPA
Keď už siahnete po čokoláde, vyberajte kvalitnejšiu, najlepšie horkú.
Čokoláda
Asi netreba zdôrazňovať, že všetko, čo na prvý pohľad vyzerá ako čokoláda, čokoládou nie je. Mnohé z mikulášskych figúrok sú len kakaovo tukové pochúťky, ktoré sa tvária ako čokoláda. Preto, keď už siahnete po čokoláde, vyberajte kvalitnejšiu, najlepšie horkú. Ak má dieťa problém s horkastou chuťou a rozhodnete sa pre mliečnu, vyberajte kvalitné druhy s vyšším obsahom kakaa. Výrobky nesmú byť označené ako kakaové pochúťky a podobne. Biela čokoláda je presladená, tej sa vyhnite úplne.
Zdroj: Shutterstock
Pokojne si dajte jednu, dve a aj tri kávy denne, radí gastroenterológ.
Dospelým pokojne kávu
Názory na kávu boli dlhé roky rôzne, no aktuálne štúdie potvrdzujú, že káva je zdraviu prospešná v mnohých ohľadoch. „Znižuje úmrtnosť, pomáha v prevencii srdcovocievnych cievnych ochorení, redukuje vznik cukrovky. Pokojne si dajte jednu, dve a aj tri kávy denne,“ radí gastroenterológ Kužela.