Na Slovensku máme dnes registrované štyri vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. V skladoch však leží aj 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, ktorá zatiaľ nemá registráciu Európskej liekovej agentúry (EMA), hoci posudzovanie už beží. 

Ruskú vakcínu by sme mohli používať aj pred vyjadrením EMA, no musí o tom rozhodnúť ministerstvo zdravotníctva. Pri rozhodovaní sa mali oprieť najmä o stanovisko ŠÚKL-u. To však neprinieslo jasnú odpoveď, ale skôr viac otázok.

Pri skúmaní zistili, že vakcíny dovezené na Slovensko nie sú úplne identické s vakcínou, ktorej výsledky účinnosti a bezpečnosti boli publikované v prestížnom časopise The Lancet. Nie sú totožné ani s vakcínami, ktoré sa používajú v iných krajinách. Upozornil na to Denník N

Práve článok v odbornom časopise Lancet bol častý argument, prečo by sa mal Sputnik používať na Slovensku. ŠÚKL v stanovisku upozornil, že šarže vakcín u nás nie sú identické s tými, o ktorých sa v Lancete písalo. Jej možné použitie tým obhajoval napríklad aj infektológ Pavol Jarčuška, ktorý je členom konzília odborníkov a s bývalým ministrom Krajčím a bývalým premiérom Matovičom bol na tlačovej konferencii, keď Sputnik priviezli do Košíc. „Myslím si, že je to vakcína, ktorá má dobré dáta publikované v prestížnom časopise,“ hovoril Jarčuška.

Vyjadrenie zo 16. februára si pozrite TU:

Článok pokračuje na ďalšej strane: Definitívne rozhodnutie ŠÚKL-u + reakcia ministerstva zdravotníctva! »»»