NA ČO NEZABUDNÚŤ! Skončili ste strednú či vysokú školu? TOTO všetko musíte vybaviť včas!
1. 6. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:03)

Skúška dospelosti úspešne zložená, záverečná bakalárska či diplomová práca obhájená. Ukončenie stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia so sebou prináša nielen radosť z prichádzajúcej novej životnej etapy, ale aj viaceré povinnosti. Na čo nesmiete zabudnúť?
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Veronika Mihaliková
Zdroj: Roman Hanc
Galéria k článku
Ukončením štúdia na strednej či vysokej škole prichádza rodina o prídavky na dieťa aj o daňový bonus. Navyše, ak si skončený vysokoškolák ešte nenašiel prácu, mal by sa prihlásiť na úrad práce, aby za neho štát platil odvody. Iné je to v prípade stredoškolákov. Tí si môžu ako študenti užívať letné prázdniny a na úrad zájsť až v septembri. Ich rodičia dokonca dostanú aj všetky príspevky. Ako sa teda vyznať v spleti povinností voči úradom? Kedy zájsť do Sociálnej či zdravotnej poisťovne? A kedy na úrad práce?
Ako je to so Sociálnou poisťovňou?
Čerstvý maturant či vysokoškolák sa do Sociálnej poisťovne ponáhľať nemusí. ,,Povinnosti na nich čakajú až potom, ako sa zamestnajú, aj to podľa konkrétnej situácie, v ktorej sa ocitnú. Ak začnú pracovať na trvalý pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti za nich bude plniť ich zamestnávateľ,“ približuje postup hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
,,Ak študent začne po škole podnikať, povinnosti prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a platiť odvody mu vzniknú až v roku 2024 podľa dosiahnutých zárobkov v daňovom priznaní za rok 2023. V tom prípade mu vznik povinného sociálneho poistenia a presnú výšku odvodov oznámi na budúci rok samotná Sociálna poisťovňa,“ hovorí Kontúr.
Končím školu a som sirota. Čo musím urobiť?
Ak ako študent poberáte sirotský dôchodok, ukončenie štúdia treba ohlásiť Sociálnej poisťovni. Ak to neurobíte, budete povinní vrátiť sumy sirotského dôchodku, ktoré vám budú vyplatené navyše, keďže vám už nepatrili.
Nárok na výplatu sirotského dôchodku totiž zaniká dňom, keď siroty prestávajú byť nezaopatreným dieťaťom, teda v prípade študenta ukončením štúdia. Nárok na sirotský dôchodok rovnako zaniká dovŕšením veku 26 rokov.
Do zdravotnej poisťovne povinne
Kým do Sociálnej poisťovne sa po maturite či štátniciach ponáhľať nemusíte, so zdravotnou poisťovňou je to inak. Povinnosti maturantov sa líšia podľa toho, či sa študent rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokej škole alebo nie.
„Za absolventov strednej školy platí štát poistné najdlhšie do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta. Ak maturant pokračuje v štúdiu na vysokej škole, zostáva aj naďalej poistencom štátu a nevzniká mu žiadna povinnosť vo vzťahu k zdravotnej poisťovni,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.
Ak sa však stredoškolák nechystá na vysokú školu, nezamestná sa alebo nezačne podnikať, môže sa prihlásiť na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. V takom prípade platí za neho zdravotné poistenie štát. Ak tak však neurobí, musí sa najneskôr do 8. októbra prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ zdravotného poistenia a poistné si začne platiť sám.
Podľa Peterovej sa povinnosti bakalárov odvíjajú aj od toho, či v štúdiu pokračujú alebo nie. „Ak do dovŕšenia 26 rokov veku pokračuje čerstvý bakalár vo vysokoškolskom štúdiu, štát za neho zaplatí poistné aj počas prázdnin až do zápisu na 2. stupeň štúdia. Od dovŕšenia 26 rokov veku do dovŕšenia 30 rokov veku to platí iba vtedy, ak ide o denné štúdium,“ spresňuje.
Za všetkých čerstvo skončených magistrov či inžinierov, ktorí v štúdiu pokračujú a zapíšu sa v tom istom roku na denné doktorandské štúdium, hradí štát poistné aj v období prázdnin až do zápisu. Za poistenca štátu sa považuje študent denného doktorandského študijného programu, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme, doktorand už nezískal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a nedovŕšil vek 30 rokov.
Dôležité otázky a odpovede pre stredoškolákov nájdete na druhej strane >>>
Skončil som strednú školu a po prázdninách budem pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Mám niečo ohlásiť?
Za absolventov strednej školy platí štát poistné najdlhšie do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta. Ak pokračuje v štúdiu na vysokej škole, nemá voči zdravotnej poisťovni žiadne povinnosti.
Po maturite nebudem už ďalej študovať. Mám niekde niečo ohlásiť?
Ak absolvent strednej školy nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, nezamestná sa alebo nezačne podnikať, môže sa prihlásiť na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. V takom prípade platí za neho zdravotné poistenie štát. Ak tak neurobí a neodíde ani do zahraničia (kde bude zdravotne poistený), musí sa najneskôr do 8. októbra prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ zdravotného poistenia a poistné si začne hradiť sám.
Zmaturoval som, podal som si prihlášku na vysokú školu, ale ešte neviem, či budem prijatý. Mám si zatiaľ platiť poistné sám?
Poistencami štátu sú absolventi stredných škôl do 31. augusta. Poistné si teda v tomto období nemusíte platiť sami.
Po maturite ma neprijali na vysokú školu. Rozhodol som sa preto, že si založím živnosť. Mám povinnosť oznámiť to zdravotnej poisťovni?
Ak si založíte živnosť, vznik oprávnenia oznámi poisťovni živnostenský úrad. Ak budete vykonávať iný druh samostatne zárobkovej činnosti (napr. finančný poradca, daňový poradca, lekár, veterinár, advokát, notár, znalec, tlmočník, autor), treba to oznámiť zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní.
Nezmaturoval som a opravný termín mám v septembri. Ako to bude s mojím poistením? Dokedy ho bude za mňa platiť štát?
Ak ste maturitnú skúšku nevykonali v určenom termíne a bola vám povolená opravná skúška, poistné bude za vás platiť štát do konca školského roka (31. augusta), v ktorom malo byť štúdium ukončené.
Dôležité otázky a odpovede pre vysokoškolákov nájdete na druhej strane >>>
Odkedy začína platiť za študenta poistné štát, ak sa zápis na vysokú školu uskutoční ešte pred začatím akademického roka?
Poistencom štátu sa stávate dňom zápisu na vysokú školu. Ak bezprostredne po skončení štúdia na strednej škole pokračujete v štúdiu na vysokej škole, štát je platiteľom poistného aj počas letných prázdnin do zápisu na vysokú školu.
Ukončil som prvý stupeň vysokoškolského štúdia a po prázdninách pokračujem v štúdiu na druhom stupni. Počas prázdnin bude za mňa poistné platiť štát?
Ak do dovŕšenia 26 rokov veku po skončení bakalárskeho štúdia pokračujete vo vysokoškolskom štúdiu, štát za vás zaplatí poistné aj počas prázdnin až do zápisu na 2. stupeň štúdia. Od dovŕšenia 26 rokov veku do dovŕšenia 30 rokov veku to platí iba vtedy, ak ide o denné štúdium. Na absolventov vysokoškolského štúdia 2. stupňa (napr. Mgr., Ing.), ktorí v tom istom roku začnú doktorandské štúdium, sa uvedené vzťahuje iba pri dennej forme doktorandského štúdia.
Ukončil som vysokú školu, dokedy som považovaný za študenta?
Status študenta strácate v deň, ktorý nasleduje po dni štátnic. Nie teda až po promócii, keď si prevezmete diplom.
Neurobil som bakalárske štátnice a rozhodol som sa opäť si podať prihlášku na vysokú školu. Aké sú moje povinnosti, bude za mňa platiť poistné štát aj v medziobdobí?
V tomto prípade hovoríme o skončení štúdia vylúčením zo štúdia na vysokej škole pre nesplnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a študijného poriadku vysokej školy. Dňom vylúčenia zo štúdia na vysokej škole strácate status študenta, a teda prestávate byť poistencami štátu. Zo zákona vám vyplýva oznamovacia povinnosť nahlásiť do 8 dní zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného.
Prihlásiť sa na úrad práce alebo nie? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Na úrad práce dobrovoľne
Pokiaľ ide o evidenciu na úrade práce, je to len a len na vaše dobrej vôli, či tak urobíte alebo nie. Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po ukončení strednej či vysokej školy je dobrovoľné, teda nie povinné. Rodič absolventa strednej školy má nárok na prídavky na dieťa až do ukončenia školských prázdnin, teda do 31. augusta.
Ak sa maturant potom rozhodne zaevidovať sa na úrade práce, ak nebude ďalej študovať, musí tak urobiť do 10. septembra. V takom prípade bude aj naďalej za neho zdravotné poistenie platiť štát. Absolvent, ktorý ukončil štúdium na vysokej škole štátnicou, prestáva byť študentom už druhý deň po štátniciach. Znamená to, že štát za neho prestáva platiť zdravotné poistenie.
Ak sa rozhodne, že chce byť zaradený do evidencie nezamestnaných, musí tak urobiť do 10 dní po ukončení štúdia.
Absolventom nárok na dávku v nezamestnanosti nevzniká. Ak sa maturant či skončený vysokoškolák neprihlási do evidencie nezamestnaných a ani si nenájde prácu, respektíve nebude ďalej študovať, zdravotné poistenie si musí platiť sám.