Od stredy 3. júna sú rúška povinné vonku už len na vzdialenosť 2 metrov, vnútri bude povinné ich nosiť. V obchodoch sa rušia vyhradené otváracie hodiny pre dôchodcov, povinných 15 štvorcových metrov na zákazníka v prevádzke sa mení na 10 štvorcových metrov.

Otvárajú sa tiež všetky vnútorné športoviská, prírodné i umelé kúpaliská vrátane wellness, kúpeľov či masáží, ale aj kasína a vnútorné priestory zoo a botanických záhrad. Povoľujú sa športové súťažné podujatia aj letné tábory pre deti. „Veľa toho už na Slovensku zatvoreného alebo obmedzeného nebude, napriek tomu, stále niečo bude,“ vyhlásil po konzíliu epidemiológov a infektológov predseda vlády Igor Matovič.

Tŕňom v oku odborníkov zostávajú najmä hromadné podujatia. Ich konanie bude povolené postupne - od 10. júna sa môžu konať akcie do 500 osôb, od 1. júla do konca roka to má byť 1 000 osôb. Tento rok tak s istotou môžeme zabudnúť na vinobrania, jarmoky či veľké hudobné podujatia. „Očakávame druhú vlnu, ktorá, ak príde, tak na jeseň. Takéto hromadné podujatia sú ideálnym miestom, kde sa nákaza môže rozšíriť. Nie sme sami, kto prijal takéto opatrenia, napríklad Nemecko zrušilo Októberfest,“ povedala epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Jedným z najväčších podujatí na Slovensku sú Medzinárodné letecké dni na Sliači, ktoré sa každoročne konajú koncom augusta. Vlani ich za dva dni navštívilo 107-tisíc ľudí. Minister obrany Jaroslav Naď už oznámil, že okrúhly 10. ročník sa tento rok neuskutoční. „Mrzí nás to, chceli sme ich urobiť naozaj veľkolepé,“ vyhlásil Naď. Ďalším veľkým podujatím je Levočská púť. Minulý rok v júli sa na nej zúčastnilo až 400-tisíc veriacich. Konferencia biskupov Slovenska už oznámila, že tento rok sa konať nebude.

Kedy vláda zruší núdzový stav?

Na zrušenie núdzového stavu vyzývajú premiéra Igora Matoviča okrem Smeru-SD aj jeho koaliční partneri. „O núdzovom stave bude rokovať Ústredný krízový štáb na základe odborných právnych analýz. Definitívne rozhodnutie prijme ÚKŠ na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu budúceho týždňa,“ reagoval premiérov tlačový odbor.

Čo zostáva zatvorené >>