Člen krízového štábu otvorene prezradil: Na hranice musíme vrátiť kontroly!
9. 7. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:16)

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Odborníci v týchto dňoch opäť riešia, čo ďalej a aké opatrenia treba zaviesť. Počty nakazených toriž posledné dni stúpajú. Člen krízového štábu Peter Visolajský prezradil, že na hranice musíme vrátiť kontroly.
Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar
Zdroj: facebook
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Dalo sa očakávať, že po otvorení hraníc začne pribúdať pozitívne nakazených novým koronavírusom. Nik ale nepredpokladal, že to naberie také rýchle obrátky. Premiér Igor Matovič už ráno naznačoval sprísnenie opatrení.
„Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Bohužiaľ,“ vyjadril sa na sociálnej sieti.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva aj členov krízového štábu zatiaľ netreba robiť paniku. „Väčšinou sú to takmer všetko importované prípady zo zahraničia. Stúpa to najmä preto, že jednak sa dohľadávajú kontakty importov a mnohí ľudia, ktorí sa vrátili a boli v 5-dňovej karanténe, sa dali testovať,“ uviedol uznávaný profesor a infektológ Pavol Jarčuška.
Anketa
Bolo bezpečné otvoriť hranice?

Situácia by sa mohla zhoršiť, ak sa zistí komunitné šírenie medzi Slovákmi. Znamená to, že vírus koluje aj medzi ľuďmi, ktorí sa nevrátili z rizikových oblastí. „Zatiaľ neviem o komunitnom šírení, no zisťujeme ho práve,“ povedal Jarčuška.
V takom prípade hrozí aj sprísnenie bezpečnostných opatrení. Konzorcium odborníkov už zasadá a diskutuje, nakoľko sú pribúdajúce prípady vážne. „Budeme mať stretnutie na Úrade vlády, kde rozanalyzujeme situáciu,“ potvrdil infektológ.
Ďalší člen permanentného krízového štábu však prezradil, akým smerom by sa opatrenia mohli uberať. „Určite treba začať s kontrolou hraníc. Toto je dnes dôležité opatrenie," povedal lekár Peter Visolajský.
Ako chcú kontrolovať hranice? Čítajte na ďalšej strane >>>
Ľudí síce netreba strašiť, no dôvod na opatrnosť tu je. „Celosvetovo je situácia vážna. Žijeme v Európe, koronavírus je tu stále, musíme byť v strehu a aktuálne reagovať na situáciu," priblížil.
Znovuzavedenie povinnej karantény podľa neho nie je v hre. „Myslím si, že toto už nebude potrebné, pretože máme eKaranténu a to je pomerne optimálne riešenie," vyhodnotil.
Odborníci sa zhodujú v tom, že najlepšie je ostať na Slovensku. „Cestovanie je rizikové, bezpečná krajina neexistuje, pretože v každej krajine sa môžete stretnúť s pozitívnymi ľuďmi, takže obmedziť cestovanie je určite na mieste," dodal Visolajský.
Prečítajte si tiež:
- PANIKA v Prešove: Až 14 pozitívnych prípadov na Covid. Nakazený nevedomky ohrozil stovky ľudí!!
- Nakupovanie už nikdy nebude ako predtým. Korona mení správanie spotrebiteľov
- NAŽIVO Koronavírus na Slovensku naberá na sile: Vyhlásenie premiéra Matoviča a odborníkov!
- ONLINE Situácia na Slovensku sa vyostruje, pribudlo viac ako 50 nových prípadov!