NEUVERITEĽNÉ: Cigarety si, napriek vysokým pokutám, kúpi každé 4 DIEŤA. Stačilo! Príde zmena
26. 11. 2024, 21:20
Napriek faktu, že cigarety a im podobné výrobky majú závažné zdravotné riziká, si ich deti bez problémov dokážu kúpiť. Zistili to kontrolóri Slovenskej obchodnej inšpekcie. A aj keď sa situácia oproti vlaňajšku zlepšila, výsledky sú alarmujúce - cigarety si vie kúpiť každé štvrté dieťa. Pritom mladí ľudia sa stávajú závislými už po piatich krabičkách cigariet. Čo, respektíve kto za to môže? Najmä ľahostajnosť dospelých.
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Galéria k článku
Pod dohľadom inšpektorov desať detí vo veku od 11 do 14 rokov a 16 mladistvých (15 až 17 rokov) urobilo 853 kontrol, pri ktorých sa snažili kúpiť si cigarety, výrobky na fajčenie neobsahujúce tabak, bezdymové tabakové výrobky či elektronické cigarety v rôznych typoch predajní. „Výsledky ukázali, že vo viac ako štvrtine kontrol obchodníci porušili zákon a predali tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov, čo znamená, že takmer každé štvrté dieťa bolo pri kúpe úspešné. Alarmujúce je, že v 11 % prípadov sa výrobky dokonca dostali do rúk deťom vo veku 11 až 14 rokov,“ uviedla Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
Najčastejšie bol zákon porušený na benzínkach, kde v takmer každom treťom prípade (38,98 %) obchodníci nedodržali vekové obmedzenie a predali cigarety neplnoletým. Zo 118 kontrolovaných čerpacích staníc zákon porušilo 46.
Na opačnom konci rebríčka pochybení sú trafiky a novinové stánky. V tomto prípade zákon porušila približne pätina z nich (21,84 %), a obchodné reťazce, kde kontrolóri zistili pochybenia vo štvrtine prípadov (23,98 %).
„Aj napriek pravidelným školeniam, jasným zákonným obmedzeniam a viacstupňovým kontrolám je vidieť, že časť predavačov sa stále stavia ľahostajne k svojej zodpovednosti a vedome obchádza pravidlá,“ uviedla Machútová. „Táto ľahostajnosť vedie k tomu, že sa tabakové výrobky dostávajú do rúk neplnoletých osôb. Bez ich aktívnej zodpovednosti však nezabezpečíme plnú ochranu detí pred škodlivými účinkami fajčenia,“ dodáva.
Aj preto je dôležité s deťmi o škodlivosti fajčenia hovoriť. A to nie iba pokiaľ ide o klasické cigarety. Dnes sú totiž na trhu dostupné početné alternatívy, pričom mnohí sa mylne domnievajú, že elektronické cigarety nie sú rizikom, pretože namiesto dymu obsahujú “iba neškodnú vodnú paru”.
Anketa
Dali by ste dieťaťu cigaretu?
- nie, v žiadnom prípade87%
- zrejme nie4%
- asi áno0%
- áno6%
Hlasovanie bolo ukončené
Aj nové alternatívy k fajčeniu sprevádzajú zdravotné riziká a hrozí vznik závislosti. Väčšina e-cigariet či iných alternatív k fajčeniu totiž obsahuje nikotín. “Nikotín je vysoko návyková látka. Závislosť na ňom patrí medzi najsilnejšie a niektorí odborníci ju označujú za silnejšiu ako závislosť na heroíne. Len približne tretine fajčiarov sa podarí prestať fajčiť, aj to po opakovaných pokusoch. Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť jeho negatívne účinky. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie. Nikotín, obzvlášť u detí a mládeže, dokáže relatívne rýchlo viesť k duševnej a fyzickej závislosti,” upozornila Tatiana Zvalová z Poradne na odvykanie od fajčenia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
