Reklama

Chystáte sa do dôchodku? DOBRE sa pripravte, aby ste na PENZIU nečakali mesiace. TOTO spravte!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister práce Erik Tomáš: Plnohodnotný 13. dôchodok je schválený
    Zdroj: ministerstvo práce
    Reklama

    Ak sa chcete uistiť, či máte v Sociálnej poisťovni evidované všetky odpracované roky, nemali by ste váhať a nechávať si to na poslednú chvíľu. Môže sa vám potom stať, že sa k penzii dostanete neskôr ako by ste chceli. Ak treba nejaké roky dohľadávať, predlžuje sa rozhodnutie o priznaní penzie.

    Na starobný dôchodok má nárok každý, kto dosiahol dôchodkový vek a má odpracovaných minimálne 15 rokov. Tomu, kto tieto podmienky nespĺňa, Sociálna poisťovňa žiadosť o penziu zamietne.

    Každý, kto chce o dôchodok žiadať, by si mal už v predstihu skontrolovať, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky jeho odpracované roky, ale aj overiť, aké doklady treba na spísanie žiadosti predložiť.

    „Odporúčame, aby si ľudia skontrolovali doby zamestnania, dobu štúdia, náhradné doby. Údaje o tom nájdu v Informácii o stave individuálneho účtu poistenca do 31. 12. 2003 a tiež v Informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca od 1. 1. 2004. Obdobia, ktoré nie v nich nie sú uvedené, totiž Sociálna poisťovňa neeviduje.“

    Podľa zákona o sociálnom poistení je žiadateľ o dôchodok pri spisovaní žiadosti o dôchodok povinný predložiť všetky doklady, ktoré slúžia ako podklad na posúdenie nároku na dôchodok a jeho sumu. Obdobia, ktoré nie sú uvedené v Informáciách, sa v evidencii Sociálnej poisťovne nenachádzajú a mal by si ich poistenec zabezpečiť skôr, ako požiada o dôchodok. Tým, že dodá všetky potrebné údaje, urýchli vybavovanie svojho dôchodku.

    Sociálna poisťovňa môže za poistenca zisťovať chýbajúce doby poistenia až v konaní o dôchodku, t. j. až po tom, čo poistenec požiada o penziu. Takéto zisťovanie má však vždy za následok predĺženie konania o dôchodku.

    Najčastejšie chýbajúcimi dokladmi sú doklady o štúdiu. Tie je možné získať v príslušnej škole, ak škola zanikla, v archíve. Ďalej sú to potvrdenia o evidencii na úrade práce a potvrdenia o poberaní podpory v nezamestnanosti, tie získa na príslušnom úrade práce. Chýbajúce doby poistenia a vymeriavacie základy získa tak, že požiada zamestnávateľa, respektíve nástupnícku organizáciu o vyhotovenie evidenčného listu dôchodkového zabezpečenia. Archív vyhotoví fotokópie mzdových listov.

    Aby bola vaša penzia vybavená čo najskôr, predložte originály, resp. úradne overené fotokópie dokladov. Po spísaní žiadosti a odovzdaní všetkých dokladov je potom Sociálna poisťovňa povinná o žiadosti rozhodnúť najneskôr do 60 dní. V problematických prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní, čo poisťovňa písomne oznamuje. Túto lehotu je možné predĺžiť len v mimoriadne zložitých prípadoch, napr. keď sa musia preverovať doby poistenia či hrubé zárobky.

    Aj keď odchod do dôchodku začína väčšina ľudí riešiť, až keď sa blíži dôchodkový vek, ako sa často hovorí, dôchodkový systém čoraz viac praje pripraveným. „Či ste na odchod do dôchodku pripravení alebo vám ešte niečo chýba, vám napovie elektronický účet poistenca,“ uvádza Sociálna poisťovňa, ktorá má pre tých, ktorí majú viac ako 39 rokov, službu Príprava na dôchodok. V rámci nej ľudia zistia okrem prehľadu zamestnávateľov aj informácie o evidovaných a neevidovaných obdobiach dôchodkového poistenia.

    Tiež majú možnosť zistiť, ktoré doklady Sociálnej poisťovni chýbajú v evidencii a ktoré bude potrebovať pre spísanie a výpočet dôchodku. Druhou podmienkou prístupu do tejto služby je okrem veku fakt, že záujemca o túto službu nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.

    Prístup do elektronického účtu poistenca si vedia záujemcovia zriadiť online alebo osobne na pobočke Sociálnej poisťovne.

    Príprava na dôchodok... Ako na to, nájdete na ďalšej strane...

    Nástroj nazvaný Príprava na dôchodok je šikovným pomocníkom pre tých, ktorí sa chcú v predstihu a ešte počas aktívneho života na podanie žiadosti o dôchodok pripraviť.

    Zobrazuje sa poistencovi, ktorý má viac ako 39 rokov a zároveň nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Obsahuje:

    - sprievodnú informáciu, z ktorej sa klient dozvie, čo všetko nová služba obsahuje informáciu o neevidovanom období, teda období alebo obdobiach, v ktorých podľa evidencie Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie netrvalo,

    - prehľad údajov na účely výpočtu dôchodku, t. j. Sociálnou poisťovňou evidované obdobia. Ide o údaje o počte dní dôchodkového poistenia a dosiahnutých vymeriavacích základoch evidovaných Sociálnou poisťovňou, ako aj o všeobecných vymeriavacích základoch a z nich vypočítaných osobných mzdových bodoch,

    - prehľad zamestnávateľov, u ktorých Sociálna poisťovňa eviduje obdobie dôchodkového poistenia od 1. januára 1993. Z tohto prehľadu sa klient dozvie názov zamestnávateľa, ktorý za neho platil poistné na dôchodkové poistenie, dátum vzniku a zániku tohto poistenia.

    Poistenec tak získa benefity v podobe informácií, ktoré mu pomôžu pripraviť sa na odchod do dôchodku bez kontaktovania pracoviska Sociálnej poisťovne. Aktívnym prístupom si následne môže zaobstarať potrebné doklady ešte pred spísaním žiadosti o dôchodok, čím si skráti čas vybavovania dôchodku.

    Poistencovi, ktorý má menej ako 39 rokov, sa nezobrazuje Príprava na dôchodok, ale môže si sledovať Obdobia dôchodkového poistenia.

    Prečítajte si aj: