V pondelok sa pre školákov zo západného Slovenska začínajú jarné prázdniny. Ak sa so svojimi ratolesťami chystáte prvýkrát spoločne na lyžovačku, zíde sa vám zopár rád od odborníkov.

1. Neviete, či je vaše dieťa pripravené naučiť sa lyžovať?

Nezisťujte to až na svahu, lepšie je otestovať jeho záujem vopred. Rozprávajte o lyžovaní a testujte, či sa dieťa „chytá“. Ak áno, zájdite do požičovne výstroje alebo športového obchodu a vyskúšajte mu lyžiarky. Ak to dieťa zvládne s úsmevom a záujmom, neváhajte a naplánujte si lyžovačku.

Ak dieťa na lyžovanie nepripravíte, riskujete , že približne 35 eur za požičanie kompletnej výbavy a denný lístok na vlek vyjde nazmar. Samozrejme, riziko, že sa dieťa na svahu „zasekne“, je tu vždy..

2. Lyžiarska výbava nie je lacný špás

Dieťa na začiatok nepotrebuje najnovšie lyže a lyžiarky. Na začiatok je lepšie požičať si ich buď v mieste vášho bydliska, v lyžiarskom stredisku alebo skúsiť bazár.

Napríklad požičanie komplet výbavy v Bratislave stojí okolo 45 eur na 5 dní (lyže do 140 cm). V lyžiarskom stredisku napr. na Donovaloch zaplatíte asi 65 eur. Ceny v bazároch sú rôzne. Záleží na značke lyží, lyžiarok, ako aj miery opotrebenia.

Nikdy to nie je len o lyžiach, ale potrebujete aj prilbu, okuliare, prípadne paličky alebo tzv. korytnačku. A to sa kupuje zvlášť. V bazáre vás výbava vyjde pomerne podobne ako pri požičaní. Rozdiel je, že vám zostanú.

Ak máte viac detí, môžu potom výbavu zdediť mladší súrodenci a deti vašich známych. Na zváženie je kúpa len pri najmenších deťoch: 80 a 90 cm lyže využijete skutočne len minimálne.

3. Opíšte stredisko ako krajinu zázrakov

Deti „namotáte“ na lyžovanie ešte viac, ak vyvoláte ich záujem o destináciu, kam idete lyžovať. Jasné, záleží, aké veľké deti máte. Internet ponúka rozsiahle informácie, ktoré môžu zaujať každú vekovú kategóriu.

Pozisťujte si zaujímavosti o stredisku, kam smerujete a počas cesty si môžete krátiť čas rozprávaním o tom, čo pekné a zaujímavé vás tam čaká.

4. Neriskujte na horách bez poistky

Necestujte na lyžovačku bez cestovného poistenia. Od februára síce poisťovne mierne zvyšovali ceny poistenia, napriek tomu sa vám v žiadnom prípade neoplatí riskovať v horách bez poistenia. Ak si zlomíte na svahu nohu či zrazíte iného lyžiara, ušetrí vám poistenie tisíce eur.

„Poistka na týždeň v zahraničí stojí od 12,80 eur na dospelú osobu vrátane poistenia zodpovednosti. Rodinné poistenie (2 dospelí a 2 deti do 14 rokov) stojí od 33,60 eur. Podľa toho, kam cestujete a aké aktivity máte v pláne, poraďte sa a nechajte si vypracovať kvalitnú od finančného sprostredkovateľa,“ radí Viera Mamojková, finančná analytička OVB Allfinanz Slovensko.

5. Dôležité je aj úrazové poistenie

„Úrazové poistenie kryje napríklad zlomeniny, pretrhnutie šliach a väzív, chirurgický zákrok (napr. zašitie tržnej rany), ale aj trvalé následky. Kým sa staráte o dieťa po úraze, peniaze z poistky vám nahradia výpadok v domácom rozpočte. Kvalitné detské úrazové poistenie môže stáť napr. 70 eur na celý rok, pričom poisťovňa pri vážnych trvalých následkoch úrazom môže vyplatiť aj desaťtisíce eur. Úrazových poistení a ich kombinácií je mnoho, najlepšie je poradiť sa s odborníkom čo je pre vás najvýhodnejšie,“ odporúča V. Mamojková.

6. Deti naučí rýchlejšie lyžovať inštruktor

Dieťa ho vníma ako nového kamaráta a pri „hre na snehu“ nevníma učenie. Najlepšie urobíte, ak sa z lyžiarskej školy vzdialite mimo dohľadu vašej ratolesti a necháte ho 1-2 hodiny v rukách odborníka.

Prvých pár hodín lyžovania v rukách profesionála mu dá najlepšie možné základy. Keď má zvládnutý základný pluh a dokáže robiť oblúčiky, môžete s ním brázdiť mierne svahy a pomáhať mu získať väčšiu istotu na lyžiach.

Inštruktori stoja od 18 eur na hodinu, inštruktora je dobré rezervovať dopredu, lebo v daný deň už môžu byť všetci plne obsadení.