Chystáte sa do Chorvátska? Pozor na čierne vdovy! Nemocnice nemajú protijed
21. 7. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:08)

Zdroj: Twitter
Chorvátsko zaplavili snovačky jedovaté, ľudovo nazvané čierne vdovy. Na pavúka - čiernu vdovu sme zvyknutí, ale nie v takom množstve, ako je to teraz. Lezú nám už do bytov a domov, opísala obyvateľka chorvátskeho ostrova Rab video, na ktoré natočila tohto jedovatého pavúka. Miestne zdravotnícke zariadenia priznávajú, že nemajú dostatok protijedu.
Zdroj: tasr
Zdroj: northfoto.com
Zdroj: ?tefan Pu?k??
Galéria k článku
Video zverejnil web 24sata. Čierne vdovy sú štandardné obyvateľky ostrova. Teraz sú však tak premnožené, že ich ľudia "stretávajú" v krboch, pred vchodovými dverami, na terasách uviedla pre web čitateľka.
Tá nakrútila aj video. "Pri nakrúcaní som sa príliš triasla, ale myslím si, že je úplne jasné, že sú to čierne vdovy," povedala.
Ako ďalej pre web 24sata uviedla, kontaktovala vraj aj kliniku v Rabe, Inštitút verejného zdravia župy Primorje-Gorski Kotar a ministerstvo.
,,Zistila som, že v celom kraji neexistuje protijed! Chorvátsko ako turistická krajina nemá ani minimálnu zásobu protijedu na uhryznutie čiernej vdovy?!" povedala.
Čierna vdova je jedným z najznámejších a najjedovatejších pavúkov na svete, vyskytuje sa na všetkých kontinentoch. V Chorvátsku sú najčastejšie na Istrii, pobreží a v Dalmácii a najľahšie ich spoznáte podľa červených škvŕn na chvoste.
Farba škvŕn sa mení v závislosti od veku - keď sú čierne vdovy mladé, škvrny sú biele a ako rastú, v strede škvrny sa začína objavovať oranžová škvrna. Postupne sa rozširuje a tmavne. U samíc škvrna postupne sčervená a u samcov zostáva okolo škvrny biely okraj. Ich jed je 15-krát silnejší ako jed štrkáča, pôsobí na nervový systém a rýchlo sa šíri.
Na otázku webu 24sata odpovedalo vedenie Inštitútu pre urgentnú medicínu v Prímorsko-gorskokotarskej župe, že potrebné látky nemajú. V prípade intoxikácie by pacienta ani nedokázalo odkázať na inú inštitúciu, ktorá by sérum mala k dispozícii.
„Podľa smerníc nie je pri uhryznutí vhodné ihneď aplikovať protijed. Z toho dôvodu liečime v našich ordináciách predovšetkým príznaky, ktoré sú u každého pacienta rôzne. V prípade vysokorizikových prípadov, keď lekár rozhodne o podaní séra, je pacient poslaný na naše oddelenie,“ stojí vo vyhlásení zdravotného strediska v Prímorsko-gorskokotarskej župe.
Čo robiť po uhryznutí čiernou vdovou? Kedy vyhľadať lekára? Čítajte na ďalšej strane...
Pacient, ktorého pohryzie čierna vdova, by si mal ranu umyť vodou a mydlom, prípadne ju vydezinfikovať a čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.
Počas dňa odpočíva čierna vdova vo svojej sieti zavesená dole hlavou. Podľa odborníka na jedovatých pavúkov Rastislava Maďara sa voči človeku nespráva agresívne s výnimkou prípadov, keď sa cíti priamo ohrozená, alebo ak si zakladá potomstvo. Pri stretnutí s ľuďmi volí radšej únik ako útok. Jej jed je neurotoxický, čo znamená, že blokuje prenos nervových impulzov. Pohryzenie je pritom bolestivé a na mieste vstreknutia jedu môže vzniknúť opuch s dvoma malými červenými bodkami.
Miestna bolesť sa môže časom stupňovať, k čomu sa pridáva i bolesť iných častí tela, predovšetkým nôh. Ďalšími príznakmi otravy sú nevoľnosť, sucho v ústach, potenie, bolesť hlavy a brucha a opuch viečok. Vo väčšine prípadov tieto komplikácie pominú za dva až tri dni, no vážnejší priebeh môže nastať u malých detí a alergikov. Poranené miesto je potrebné schladiť obkladmi a znehybniť vo vyvýšenej polohe. Proti nepríjemnej bolesti možno použiť acylpyrín a paracetamol, pričom rýchlu úľavu prinesie vnútrožilovo aplikované kalcium.
K prevencii pred uhryznutím môžu pomôcť jednoduché opatrenia, ako napríklad nosenie pracovných rukavíc pri manipulácii s drevom, používanie obuvi, dôkladné prezretie tmavých miest a raňajšie pretriasanie odevu. (TASR)