Reklama

Chýba vám v aute TÁTO vec? Bez nej hrozí nehoda, sú ich desiatky každý rok

Reklama

Kedy vám naposledy zmerali zrak? Najmä u ľudí s vodičským preukazom by mali byť návštevy pravidelné. Nejde však len o vhodné dioptrie. Za volantom je dôležitá aj ochrana pred slnkom. Oslnenie slnkom a oprotiidúcimi autami spôsobuje ročne desiatky dopravných nehôd, ktorým sa dá predchádzať. Optometristka radí, ako si vybrať správne slnečné okuliare na šoférovanie. Ktoré rámy sú nevhodné?

Východ, západ slnka, šero či oslnenie okoloidúcimi autami namáhajú sústredenie vodiča, ako aj jeho zrak. Len za rok 2023 to bolo dôvodom viac ako 79 dopravných nehôd. Rok predtým to bolo rekordných 106 nehôd. Vyplýva to zo štatistík prehľadu nehôd vodičov motorových vozidiel (vinníkov) – vonkajšie ovplyvnenia vodiča Prezídia Policajného zboru. „Stmievanie a šero spôsobujú, že vlnová dĺžka svetla sa skracuje. Svetlo sa tak viac láme pred sietnicou. Výsledkom je stav, ako keby sa vám dočasne zhoršilo videnie do diaľky,“ konštatuje Lenka Petruchová, optometristka eshopu a optík Alensa.

Počet nehôd spôsobených oslnením slnkom a oprotiidúcimi autami sa za posledných 10 rokov výrazne nemenil. Takýto druh dopravných nehôd je možné pritom eliminovať. Aké slnečné okuliare si však na šoférovanie vybrať? „Treba dbať na výber rámu, aby správne sedel a aby široké stranice nezakrývali periférne videnie,“ zdôraznila optometristka Alensy Soňa Magátová.

Existujú už aj špeciálne „šoférske” okuliare. „Okuliare na šoférovanie s polarizáciou pomáhajú znižovať intenzitu svetla spôsobeného protiidúcimi vozidlami, obmedzujú oslňujúce odlesky a minimalizujú nepríjemné odrazy. Okrem toho, že poskytujú zrakový komfort a zvyšujú kontrast pri šoférovaní, poskytujú taktiež ochranu proti UV žiareniu. Sklá majú jemné, žltkasté zafarbenie,“ konštatuje Petruchová. Pre tých, ktorí potrebujú dioptrické okuliare, sú vhodné dioptrické fotochromatické okuliare s úpravami skiel vhodných pre vodičov.

Šoféri, ktorí nosia dioptrické okuliare alebo cítia, že sa im zrak zhoršuje, by určite vyšetrenie zraku nemali odkladať. Pravidelné vyšetrenia zraku, aspoň raz za dva roky, pomáhajú včas zachytiť zmeny či ochorenia, ktoré by mohli ovplyvniť schopnosť vodičov bezpečne reagovať v premávke. Podľa štúdií odborníkov môže už mierne zhoršenie zraku spomaliť reakčný čas vodiča až o sekundu, čo pri rýchlosti 50 km/h znamená predĺženie brzdnej dráhy až o 14 metrov.

Na vyšetrenie zraku sa však na Slovensku čaká priemerne niekoľko mesiacov. Dôvodom je neustále klesajúci počet očných lekárov. „Návšteva očného lekára nie je vždy nutná. Ak si chcete dať zmerať dioptrie, alebo chcete nosiť kontaktné šošovky, nemusíte chodiť k očnému lekárovi. Stačí sa objednať na vyšetrenie do očnej optiky so skúseným optometristom,“ konštatuje optometristka Petruchová.

AKO PREBIEHA VYŠETRENIE V OPTIKE A KOĽKO ČASU VÁM TO ZABERIE? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.