Chorých detí rapídne pribúda: JEDNODUCHÉ TIPY, ako predísť chrípke, na PRVÝ krok mnohí zabúdajú
10. 12. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:44)

Zdroj: Twitter - FDA FOOD
Školy ničí vysoká chorobnosť. Doplatilo na ňu už 36 škôl! Problémom nie je však iba chrípka, ale aj iné respiračné ochorenia, ktoré trápia deti. Potvrdila to aj pediatrička Elena Prokopová, podľa ktorej máme aktuálne najhoršiu sezónu chorobnosti detí za posledné roky. Ako ich ochrániť, aby neochoreli?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Ochorenia dýchacích ciest patria k najčastejším zdravotným komplikáciám u detí. Informuje o tom zdraviedoma.sk.
Deti mu prepadávajú obzvlášť v predškolskom veku, pretože nemajú ešte dostatočnú imunitu, aby si s infektami bezproblémovo poradili. Aktuálne počasie je pre vírusové ochorenia ako stvorené, pretože práve toto vlhké obdobie a teplota pohybujúca sa okolo nuly im plne vyhovuje.
Anketa
Býva vaše dieťa v tomto období choré?
- Áno84%
- Nie15%
Hlasovanie bolo ukončené
Vírusy a baktérie ohrozujú najmä deti v materskej škole, v ktorej väčšinu času trávia v uzavretej miestnosti spolu s kamarátmi či spolužiakmi, preto sa tam rozširujú pomerne jednoducho. Ako teda zabrániť, aby sa vaše deti nenakazili?
Tipy, ako chrániť deti pred chorobami nájdete na nasledujúcich stranách »»»
1. Dbajte na to, aby si vaše deti pravidelne umývali ruky
Chrípka je kvapôčková infekcia, ktorá sa prenáša vzduchom. Okrem toho sa však drží aj na rukách či rôznych predmetoch, ako sú napríklad hračky. Ohrozené sú preto najmä deti, ktoré neustále niečo chytajú. Dôležité je preto dbať na pravidelné umývanie rúk, ktoré znižuje riziko chrípky.
Zdroj: shutterstock
Naučte deti umývať si ruky.
2. Voľný čas strávte vonku na čerstvom vzduchu
Vedeli ste, že počas chrípkovej sezóny by ste nemali svoje deti izolovať od okolitého sveta? Samozrejme, vyhýbajte sa preľudneným miestam, ale stále môžete s nimi zájsť do parku či na ihrisko. Mnohé matky sa boja ísť s dieťaťom, ktoré má nádchu von na čerstvý vzduch, no robia chybu. Ak dieťa nemá zvýšenú teplotu a nefúka vonku silný vietor, vlhký vzduch mu pomôže, pomáha totiž zdurenej sliznici a uvoľňuje hlieny.
Zdroj: Kukuel Martinavchaela
Vezmite deti von.
3. Pravidelne čistite dieťaťu nos
Zatekajúce hlieny či upchatý nos sú pre najmenších veľkým a častým problémom. Zle sa im totiž dýcha a neustále sa budia zo spánku. Účinným trikom, ako tomu predísť je pravidelne im čistiť nos. U detí, ktoré nie sú schopné vysmrkať sa samé, môžete použiť pomôcku - odsávačku na hlieny.
Zdroj: Shutterstock
Čím skôr dieťa naučíte smrkať, tým lepšie.
4. Dbajte na pitný režim detí
Pitný režim je pre dieťa veľmi dôležitý, pretože voda vyplavuje z tela toxíny a napomáha tráveniu a vylučovaniu. Najlepšou alternatívou je čistá voda, ak však chcete dať dieťaťu niečo teplé, vhodný je čaj s medom a s citrónom, zvoliť môžete aj ovocný. Vyhýbajte sa však sladkým farebným malinovkám, ktoré sú nevhodné!
Zdroj: Shutterstock, RCA
Malé deti nepociťujú smäd, preto dbajte na to, aby dostatočne veľa pili.
5. Dopĺňajte deťom pravidelne vitamíny
V zimnom období by ste mali mať neustále na pamäti denne dopĺňať deťom vitamíny, napríklad v podobe čerstvého ovocia, zeleniny či rôznych štiav. Pestrá a vyvážená strava totiž nahradí syntetické vitamíny.
Zdroj: shutterstock.com
Deťom aj sebe denne doprajte aspoň jedno čerstvé jablko ako zdroj vlákniny.
V tomto období zvýšte najmä vitamín C, vitamíny skupiny B, E, minerály, magnézium a myslite aj na prísun vitamínu D.