Reklama

Pohotovosti a urgenty máme preplnené! Chrípková sezóna sa neskončila: AHA, čo radia ZDRAVOTNÍCI

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Chrípková sezóna, ktorá je podľa lekárov najhoršia za posledné desaťročia, poľavuje len pomaly. Odborníci navyše varujú, že v januári zase udrie v plnej sile. Aby sa neopakovala situácia s preplnenými urgentmi a pohotovosťami, zdravotníci pripomínajú, že pri prvých príznakoch chrípky netreba hneď utekať k lekárovi. Kedy to zvládnete aj doma a v ktorých prípadoch musí zakročiť zdravotník?

    Pohotovosti aj urgentné príjmy posledné týždne cítia zvýšený nápor ľudí, ktorí najčastejšie chodia s teplotami, no v pohotovosti sú aj záchranári, ktorých volajú k respiračným ťažkostiam.

    „Horúčka však nie je choroba, ide o obrannú reakciu organizmu, má svoj význam a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach," pripomína Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

    Na ich stranu sa pridalo aj Ministerstvo zdravotníctva, ktoré žiada ľudí, aby pri prejavoch chrípky najskôr kontaktovali svojho lekára a až potom sa obrátili na pohotovosť či urgentný príjem.

    „Častejší výskyt chrípky súvisí aj s tým, že v posledných dvoch rokoch počas pandémie koronavírusu bol výskyt chrípky relatívne nízky. Vo všeobecnosti však platí, že sezónny nárast respiračných ochorení v zimných mesiacov je bežný jav,“ vysvetlilo ministerstvo.

    Článok pokračuje na nasledujúcej strane »»»

    Hlavný hygienik Ján Mikas zdôraznil, že v miestnostiach, kde sa zdržiava vyšší počet ľudí, ako napríklad školy, škôlky, kancelárie či iné pracoviská, na ktorých je viacero zamestnancov pokope by sa malo počas chrípkovej sezóny niekoľkokrát počas dňa vetrať.

    Veľký dôraz by sa mal klásť aj na hygienu a dezinfekciu ruk a predmetov, ktorých sa ľudia často dotýkajú. Patria sem napríklad kľučky dverí, vypínače či stoly.

    „Odporúčame obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi," radí Ján Mikas, ktorý pripomína, že by sa malo dodržiavať aj pravidlo kýchania či kašľania do vreckovky a nie do rúk.

    Ďalším miestom, kde by sa podľa hygienika mali ľudia vo väčšej miere chrániť je verejná doprava, ako sú mestská hromadná doprava, vlaky, autobusy, nákupné strediská či hromadné podujatia.

    Kedy vyhľadať lekára sa dozviete na nasledujúcej strane »»»

     Kedy vyhľadať lekára?

    Napriek tomu, že na Slovensku máme pediatrov / obvodných lekárov čím ďalej tým menej, ich ambulancie sú v posledných týždňoch extrémne preplnené, preto by ste mali zvážiť, či je naozaj nutné vyhľadať lekársku pomoc.

    Urobte tak v nevyhnutných prípadoch, ako napríklad ak pociťujete problémy s dýchaním alebo cítite tlak na hrudníku či bruchu.

    Obrátiť by ste sa naňho mali aj vtedy, ak máte kŕče a záchvaty, silnú bolesť svalov alebo ste veľmi slabí. Ďalšie symptómy, ktoré by ste nemali podceniť a ísť k lekárovi sú horúčka a kašeľ, ktoré sa nezlepšujú, alebo sa opätovne vrátili.

    Zdroj: Shutterstock

    Chrípková sezóna je v plnom prúde.

    Kedy je potrebné vziať dieťa k lekárovi sa dozviete na nasledujúcej strane »»»

     Kedy je nevyhnutné vziať dieťa k lekárovi?

    Ak ste spozorovali u svojho dieťaťa problémy s dýchaním, veľmi rýchle dýchanie alebo sa sťažuje na bolesť na hrudníku, vyhľadajte lekára. Takisto nepodceňujte ani modranie pier či líc.
     
    Ak sa vám dieťa sťažuje na bolesť svalov či odmieta chodiť alebo sa zdá byť mimo, či nereaguje, sú to ďalšie dôvody, pre ktoré by ste ho mali vziať na lekárske vyšetrenie.

    Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak sa preukážu má záchvaty podobné epilepsii. Lekára zalarmujte aj pri akejkoľvek horúčke a kašli, ak má dieťa menej ako 4 mesiace, ale aj pri horúčke nad 40 stupňov.

    "Ak má ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155," zdôrazňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

    Prečítajte si tiež: