Reklama

Chrápanie môže byť nebezpečné: Je jedným z dvoch príznakov smrtiaceho apnoe! Trpíte ním aj vy?

Hlasné, prerušované a časté chrápanie môže byť príznakom poruchy spánku.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Spánkovým apnoe trpí 5 až 10 % dospelých Slovákov. Väčšina ľudí však nebezpečné symptómy, akými je napríklad aj hlasné chrápanie, ignoruje a vystavuje sa tak potenciálnemu riziku rôznych zdravotných problémov. Trpíte ním aj vy?

Obštrukčné spánkové apnoe je závažný medicínsky problém. Veľa ľudí ani nevie, že ním trpí. Ide o zastavenie dýchania počas spánku, ktoré môže trvať aj desiatky sekúnd. Príčiny poruchy sú rôzne. V niektorých prípadoch môže ísť o anatomické abnormality sánky, čeľuste, tvrdého a mäkkého podnebia, zväčšenie koreňa jazyka či podnebných mandlí. Tie totiž zapríčiňujú zhoršenú priechodnosť hltana.

Poruchou trpia rovnako muži aj ženy. „Obštrukčné spánkové apnoe postihuje približne 5% populácie, narastá s vekom, je častejšie u mužov, ale po menopauze sa pomer vyrovnáva a ženy trpia na toto ochorenie rovnako často,“ informovala doktorka Eva Feketeová z Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UN LP v Košiciach. Najčastejšie však za apnoe môže obezita, najmä u mužov. Mužom sa totiž tuk výrazne ukladá aj v oblasti tváre a krku. Existuje však podskupina pacientov, ktorí majú apnoe ťažkého stupňa napriek tomu, že sú štíhli. Príčiny môžu byť v tomto prípade dedičné.

Ochorenie má dve podstatné črty, a to chrápanie a zástavu dychu. Pacientom s ľahšou formou apnoe môžu pomôcť aj voľnopredajné spreje či kvapky. U obéznych pacientov s ťažkým stupňom však nemajú žiadny efekt. „Čo sa týka chrápania, vlastného zvuku, preparáty na uvoľnenie nosa pri jeho zhoršenej priechodnosti môžu pomôcť zmierniť zvukové prejavy. Zástava dychu sa spravidla deje na úrovni nižších častí horných dýchacích ciest, kde voľno predajné prostriedky nedokážu kolapsu zabrániť,“ dodala odborníčka.

Príznaky spánkového apnoe:
- únavnosť počas dňa
- výrazná denná spavosť a znížená výkonnosť v práci
- poruchy pozornosti a koncentrácie
- zhoršená pamäť
- u mužov problémy v sexuálnej oblasti

Aké problémy môže apnoe spôsobiť a ako sa lieči? » 

Poruchy dýchania počas spánku môžu pacientom privodiť viacero závažných zdravotných problémov. Ľudia s vážnejším stupňom spánkových porúch dýchania mávajú vysoký tlak a poruchy rytmu srdca počas noci. V prípade dlhodobého apnoe môže dôjsť až k infarktu myokardu alebo náhlej cievnej mozgovej príhode. Prispieva aj k vývoju a poruchám metabolizmu cukrov a tukov a negatívne ovplyvňuje obezitu. Môže navyše viesť až k cukrovke 2. typu.

Keď problém pretrváva dlhšie, zvyšujú sa aj riziká nehodovosti. V dôsledku únavy môže dôjsť k pracovným úrazom alebo dopravným nehodám. Pridruženým symptómom apnoe je aj chrápanie, ktoré môže zapríčiniť aj partnerské problémy.

Zdroj: Shutterstock

Martina (53) trpí spánkovým apnoe: „Pre nespavosť som prišla o prácu“

Ak ste na sebe spozorovali niektoré zo symptómov, bezodkladne vyhľadajte lekára pre oblasť spánku a absolvujte testovanie spánku. Ide o bezbolestnú procedúru, ktorá sa vykonáva cez noc v spánkovom laboratóriu. Na hlavu, čelo, bradu, hrudník, dolnú končatinu a ukazovák vám pripevnia lepivé snímače, ktoré budú zhromažďovať informácie z mozgu, srdca, pľúc a svalov. Okolo hrudníka a žalúdka vám môžu ovinúť popruhy na meranie dýchania.

Podľa údajov o vašom spánku vám lekár vypracuje liečebný plán, najčastejšie formou terapie CPAP (kontinuálny pretlak v dýchacích cestách). Špeciálna maska na tvár zabezpečuje konštantný priebeh tlaku v dýchacích cestách, vďaka čomu ostanú dýchacie cesty otvorené počas spánku a efektívne liečia spontánne prerušenia dýchania spôsobené spánkovým apnoe.

Liečba spánkového apnoe pozitívne ovplyvní váš život zvýšením životnej energie, bdelosti a celkového šťastia. Začnite žiť zdravší a šťastnejší život vďaka spánkovej terapii.

Prevencia obštrukčného apnoe:
- pravidelná životospráva a redukcia nadmernej hmotnosti
- dodržiavanie spánkovej hygieny
- vylúčenie hypnotík, sedatív a myorelaxancií pred spaním
- abstinencia alkoholu a fajčenia
- vyhýbajte sa spánku na chrbte, v tejto polohe sú dýchacie cesty najužšie
- tri hodiny pred spaním vynechajte ťažké jedlá, kofeín a nikotín

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.