Reklama

Chorých u nás rýchlo pribúda, odborník radí obnoviť kontroly na hraniciach, Matovič chce TOTO!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS Aktuálna epidemiologická situácia: Vyhlásenie Igora Matoviča
    Reklama

    V utorok pribudlo na Slovensku 31 nových prípadov, v stredu až 53, čo je najviac za dva a pol mesiaca. Čísla výrazne rastú a čoraz hlasnejšie sa začína skloňovať nástup druhej vlny. Podľa premiéra Igora Matoviča sa už nemôžeme spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Hrozí opäť zatvorenie Slovenska a povinné karantény?

    Viac ako 30 pozitívne testovaných sme mali naposledy 22. apríla. Minister zdravotníctva ubezpečuje, že napriek výraznému nárastu infikovaných máme teraz jednu výhodu - všetkých 53 prípadov vieme dohľadať a udržať pod kontrolou. „Sú to importy zo zahraničia. O druhej vlne by sme hovorili vtedy, keby sme zaznamenali naozaj exponenciálny nárast,“ povedal minister Marek Krajčí.

    Situácia by sa mohla zhoršiť, ak sa zistí komunitné šírenie medzi Slovákmi. Znamená to, že vírus by začal kolovať aj medzi ľuďmi, ktorí sa nevrátili z rizikových oblastí. „Zatiaľ neviem o komunitnom šírení, no všetko zisťujeme,“ uviedol uznávaný profesor a člen konzília Pavol Jarčuška.

    Ku komunitnému šíreniu môže dôjsť veľmi rýchlo. Potvrdzuje to aj skúsenosť z okresu Prešov, kde sa v stredu potvrdilo najviac, 12 nakazených. V obci Chminianska Nová Ves majú 4 potvrdené prípady, no môže ich byť omnoho viac. Nejde o osadníkov, ale o obyvateľov majority, členov jednej rodiny. Jeden z nich sa zúčastnil na svadobnej hostine, na ktorej bolo 130 ľudí, všetkých budú musieť otestovať. Ďalší z rodiny išiel na ošetrenie a nakazil lekára aj sestru. „Ako sekundárne nakazený som mohol nakaziť všetkých, s ktorými som sa za dva týždne stretol, ale aj nikoho. V osobnom kontakte som za ten čas bol s približne 600 pacientmi, no neznamená to, že som niekoho nakazil. Predpokladám, že som sa nakazil 2. júla, ak som bol skutočne infikovaný v ten deň, mohol som nakaziť do 50 pacientov,” uviedol praktický lekár pre dospelých Dušan Bráz.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Aktuálna epidemiologická situácia: Vyhlásenie Mareka Krajčího

      Že je situácia vážna, naznačil už včerajší ranný status premiéra Igora Matoviča na Facebooku. „53 nových prípadov. Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Bohužiaľ,“ uviedol predseda vlády. Následne zvolal mimoriadne zasadnutie konzília odborníkov.

      Podľa jedného z členov permanentného krízového štábu Petra Visolajského najdôležitejšie teraz bude opäť zaviesť sprísnený režim na hraniciach. „Určite treba začať s kontrolou hraníc. Toto je dnes dôležité opatrenie,“ povedal novinárom pri príchode na rokovanie Visolajský. Znovuzavedenie povinnej karantény podľa neho nie je v hre. „Myslím si, že toto už nebude potrebné, pretože máme eKaranténu a to je pomerne optimálne riešenie,“ dodal lekár. Opatrenie, ktoré v súčasnosti platí pre návrat z rizikových krajín, teda nahlásiť sa regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, a po piatich dňoch podstúpiť test na koronavírus, by sa mohlo rozšíriť na všetky krajiny. „Cestovanie je rizikové, bezpečná krajina neexistuje, pretože v každej krajine sa môžete stretnúť s pozitívnymi ľuďmi,“ mieni Visolajský.

      Aké opatrenia plánujú prijať? »

      Krízový štáb nakoniec vo štvrtok žiadne nové sprísnenia nenariadil, no podľa premiéra by sa tak mohlo stať v najbližších dňoch. Konzílium sa má opäť stretnúť v pondelok. „Predpokladám, že nejaké opatrenia sa príjmu,“ vyhlásil Matovič. V pondelok má zároveň mimoriadne zasadnúť vláda, aby schválila novinku, že ľuďom, ktorí prídu z červených krajín, príde výstražná sms-ka, aby sa hlásili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a následne absolvovali test. Za neuposlúchnutie bude vysoká pokuta.

      Úrad verejného zdravotníctva predpokladá, že pozitívne testovaných bude pribúdať aj v nasledujúcich dňoch, keďže stále prebieha aktívne dohľadávanie ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými. Hlavný hygienik Ján Mikas vyzval ľudí, aby sa zdržali organizácie veľkých rodinných osláv. Ak chce niekto vycestovať do cudziny, mal by sa čo najviac chrániť.

      Na druhú vlnu nákazy sa chystá už aj ministerstvo práce. Šéf rezortu Milan Krajniak vydal usmernenie pre domovy sociálnych služieb, aby boli pripravené. Okrem iného si majú napríklad spraviť 14-dňovú rezervu ochranných pomôcok. „Nechceme nič podceniť,“ priblížil Krajniak.

      Dôvod, prečo počty narastajú, prisudzujú odborníci cestovaniu. „Väčšinou sú to takmer všetko importované prípady zo zahraničia. Stúpa to najmä preto, že jednak sa dohľadávajú kontakty importov a mnohí ľudia, ktorí sa vrátili a boli v 5-dňovej karanténe, sa dali testovať,“ dodal infektológ Jarčuška.

      Koľko prípadov momentálne na Slovensku evidujeme? »

      Koronavírus na Slovensku: 

      • Spolu vykonaných testov: 223 778
      • Pozitívne testovaných ľudí: 1851
      • Úmrtí: 28
      • Vyliečených pacientov: 1477
      • Počet hospitalizovaných: 10
      •  Počet hospitalizovaných na pľúcnej ventilácii: 1
      • 7-dňový kĺzavý medián: 20

      Čo je kĺzavý medián?

      Kĺzavý medián je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, ktorý rozhoduje o uvoľňovaní či sprísňovaní opatrení. Vyhodnocuje sa denne na základe údajov za posledných 7 dní. Počty nových pozitívne testovaných pacientov sa usporiadajú vzostupne do radu a vyberie sa stred.

      Príklad: Ako vypočítať medián?     

      Ak máme takéto čísla: 10, 15, 13, 81, 9, 21, 2 a usporiadame ich vzostupne : 2, 9, 10, 13, 15, 21, 81, potom medián je číslo 13

      Mohlo by vás zaujímať:

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.