Reklama

Z Chorvátska sa na nás valí POHROMA: Zavrieme pred utekajúcimi dovolenkármi hranice?

Dovolenkári preto začali krajinu hromadne opúšťať.

Zdroj: kai

Reklama

Pokazia nám to v posledných letných dňoch húfy dovolenkárov vracajúcich sa z Chorvátska? Kým okolité krajiny razantne sprísňujú podmienky pri návrate z tejto krajiny, Slovensko zatiaľ vyčkáva. Pritom už aj náš minister zdravotníctva hovorí o Chorvátsku ako o veľkej hrozbe. Čo čaká tých, ktorí sa k Jadranu ešte len chystajú alebo sa budú v týchto dňoch odtiaľ vracať?

Varovania epidemiológov, aby sme tento rok ostali doma, počúvli Slováci len čiastočne. Podľa aktuálnych štatistík Chorvátsko navštívilo od začiatku roka už 150-tisíc Slovákov, ktorí tam strávili vyše milióna prenocovaní. Oproti vlaňajším 465-tisícom a 3 miliónom prenocovaní je to síce len tretina, no aj tak ide o masy ľudí, ktorí sa vrátili alebo ešte len vrátia z rizikovej oblasti. „My sa obávame toho, aby nám odtiaľ neprišli ľudia ku koncu prázdnin s vírusom,“ vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister Krajčí zverejnil detaily očkovania proti koronavírusu: Bude pre Slovákov povinné?

     

    Ako dodal, Chorvátsko je vážny kandidát na to, aby sa stalo oficiálne rizikovou krajinou. „Najmä Splitsko-dalmatínska oblasť. Je tam štvornásobne vyššia pravdepodobnosť, že sa tam človek nakazí ako na Slovensku,“ povedal Krajčí.

    Priviezli sme si už 43 prípadov

    Od začiatku júla k 23.8.2020 evidujeme 43 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, pri ktorých bola uvedená krajina nákazy Chorvátsko z celkovo 559 importovaných prípadov zo zahraničia. „Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium v súčasnosti odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do regiónov Vukovarsko-sriemska župa a Splitsko-dalmatínska župa v Chorvátsku, a to z dôvodu rastúcej intenzity výskytu ochorenia COVID-19 v daných oblastiach,“ odporúčajú hygienici.

    Hoci po príchode z Chorvátska zatiaľ nemusíte ísť na test na COVID-19, v pondelok sa pred najväčšou bratislavskou nemocnicou na Kramároch tvorili rady. Podľa ministerstva zdravotníctva je dobrou správou, že ľudia majú o testovanie záujem, rezort však zdôrazňuje, že každý, kto sa ide dať testovať, sa najskôr musí zaregistrovať cez elektronický formulár na stránke www.korona.gov.sk. „Na základe toho im bude vydaný tzv. covid pass s presným časom a miestom, kde sa im vykoná odber vzoriek. Tento krok eliminuje zhromažďovanie sa veľkého počtu ľudí pred odberovými miestami. Na Slovensku sa podľa odborníkov vykonáva dostatočný počet testov,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

    Krajčího sľub, že zoznam červených krajín sa do septembra meniť nebude, stále platí, no ak by sa situácia prudko zhoršila, je pripravený dokonca zatvoriť hranice. „Môže sa to stať. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Budeme to prehodnocovať po regiónoch, a ak celá krajina vyjde ako riziková, tak ju prehodnotíme ako rizikovú s tými obmedzeniami, ktoré teraz rizikové krajiny majú,“ dodal minister zdravotníctva. Viac by mohlo napovedať dnešné zasadnutie Ústredného krízového štábu, ktoré sa bude zaoberať aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku a prognózami jej vývoja.

    Čítajte ďalej: Čo platí v Rakúsku či v Slovinsku? >>

    Kým Slovensko zatiaľ s opatreniami vyčkáva, ostatné krajiny už konajú. Rakúsko zaviedlo pri návrate z Chorvátska povinnosť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19 alebo nastúpiť do domácej karantény. Sprísnilo aj zdravotnícke kontroly na svojich hraniciach pre tých, ktorí sa vracajú z dovoleniek. V Slovinsku zase nemôžete cestou z Chorvátska prenocovať a krajinu musíte do 12 hodín opustiť. Povinnú karanténu po príchode z Chorvátska zaviedli aj Briti. Dovolenkári preto začali krajinu hromadne opúšťať. Výsledkom sú preplnené hranice, na ktorých motoristi neraz čakajú dlhé hodiny – bez vody a možnosti ísť na WC. Podľa našich skúseností je rýchlejší návrat z Chorvátska na Slovensko cez Maďarsko.

    Pri Jadrane bola v uplynulých dňoch aj Slovenka Monika (30), ktorá tam cestovala tento rok dokonca dvakrát. Kým na júlovú dovolenku spomína ako na prechádzku mestom duchov, teraz akoby prišla do inej krajiny. „Hlava na hlave,“ opísala Monika. „Koronavírus tam veľmi neriešia, opatrenia žiadne. Na hraniciach nám dali pečiatku a v pohode sme išli ďalej,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ o zdravotných kontrolách.

    Pritom Chorvátsko hlási v uplynulých dňoch rekordné počty nových prípadov nákazy koronavírusom. Včera sa preto zišiel celonárodný štáb pre pandémiu, ktorý prijal nové opatrenia týkajúce sa prevádzkových hodín barov a diskoték či maximálneho počtu účastníkov na zhromaždeniach. V Chorvátsku je momentálne 8 175 potvrdených prípadov nákazy, z toho vyše 2 200 je aktívnych. Koronavírusu podľahlo 171 osôb.

    Okrem epidémie choroby COVID-19 sa navyše Chorváti musia pasovať s ďalším zamorením: na dovedna šiestich plážach pri Dubrovníku testy preukázali vysoké množstvá výkalov vo vode. Podobná situácia je aj na ostrove Korčula. Kontaminovaná voda predstavuje nebezpečenstvo najmä pre deti. Úrady preto pláže Sumartin Bay, Vis 2, Šulić, Danče, Bellevue a Rixos zatvorili a momentálne sa čaká na to, kým množstvá baktérií klesnú.

    Mohlo by vás zaujímať: