Ak ochorejú obličky, v našom tele sa zbierajú odpadové látky, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, zvyšuje sa krvný tlak, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení. Hoci ich máme dve, neznamená to, že preventívne vyšetrenie u lekára je zbytočné.  

„Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút, sa určite oplatí. Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí pre podozrenie na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie,“ pripomenula hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií Monika Alaxinová.

Najrozšírenejšími príčinami problémov s obličkami sú podľa odborníčky cukrovka, vysoký krvný tlak, polycystické obličky, vrodené choroby a obličkové kamene. „Až 40 percent diabetikov skončí s poškodenými obličkami,“ vysvetľuje. Najhoršie z hľadiska diagnostiky je, že ochorenia obličiek sú často bez príznakov. Obličky totiž nebolia. Odhaliť zdravotný problém včas môže pomôcť prevencia a tiež to, že nebudete ignorovať signály svojho tela.

„Klinické príznaky, ktoré si môžete všimnúť, sú opuchy nôh a opuchy okolo viečok. Prípadne pacient môže pociťovať aj nutkanie na vracanie, ale to až v pokročilejších štádiách poškodenia obličiek,“ objasnila Alaxinová, zároveň však dodáva, že tieto príznaky môžu byť typické aj pre iné ochorenia, napríklad pre zlyhávanie srdca. Nepodceňujte ich, môže sa vám to vypomstiť.

Lekárka Monika Alaxinová
Lekárka Monika Alaxinová
Zdroj: B. Braun Avitum

Rovnako ako v prípade iných orgánov aj svojim obličkám doprajte pozornosť, akú si zaslúžia. Odborníčka hovorí o štyroch základných pravidlách: „Najpodstatnejšie je dodržiavanie pitného režimu. Vypiť treba dva až dva a pol litra nesladených nápojov denne. Svoje urobí aj racionálna strava, teda neprijímať prehnané množstvo bielkovín, a to nielen mäso, ale ani zeleninu. Diabetici si musia dávať veľký pozor na cukor a dbať treba aj na optimálny krvný tlak.“

Obličkám môže pomôcť aj „babská rada“: ak im chcete dopriať malú očistu, naordinujte si bylinkové čaje.
„Žihľavový čaj nie je na škodu a v rámci pitného režimu, čo poteší najmä mužov, si môžete dopriať aj pivo, pre obličky je v tomto prípade najlepšie plzenského typu. Samozrejme, s mierou,“uzavrela Alaxinová.

Čo treba vedieť o obličkách?

 • je to párový orgán
 • pravá býva o niečo menšia a je nižšie uložená
 • fungujú ako filter krvi
 • tvoria sa v nich hormóny
 • regulujú množstvo vody a soli v organizme
 • človek dokáže plnohodnotne žiť aj s jednou obličkou
Čo treba vedieť o obličkách?
Čo treba vedieť o obličkách?
Zdroj: archív

Tu urobia preventívku zadarmo

 K dispozícii je 21 nefrologických pracovísk po celom Slovensku, pridajú sa aj desiatky ďalších organizácií. Strediská budú otvorené od 8. do 15. hodiny. Adresy ambulancií, kde môžete vyšetrenie podstúpiť, nájdete na www.svetovydenobliciek. sk.

Dajte sa vyšetriť, ak

 • máte vysoký krvný tlak
 • máte cukrovku
 • fajčíte
 • máte viac ako 50 rokov
 • ochorenie obličiek má niekto z vašej rodiny

Ako vyzerá vyšetrenie

Vyšetrenie je bezbolestné, trvá asi 15 minút a treba prísť nalačno. Lekár slovne zhodnotí rizikové faktory ako fajčenie, nadváha a životospráva. Laboratórne vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krvný tlak, BMI a hladinu bielkovín v moči.

NAJČASTEJŠIE CHOROBY OBLIČIEK

Zápalové ochorenia

 • Infekčné spôsobujú baktérie a vírusy. Neinfekčné sú navodené chemikáliami či liekmi. Patria k nim zápaly obličkových kanálikov.

Akútne ochorenia

 • Vznikajú ako dôsledok choroby močových ciest ako zápal mechúra. Radíme k nim akútne zlyhanie obličiek či renálne koliky.

Chronické ochorenia

 • Patria k nim tie, ktoré trvajú dlhšie ako 3 mesiace (6 mesiacov). Napríklad chronické zápaly, nádory či metabolické choroby.

Polycystické obličky

 •  Ochorenie charakterizuje prítomnosť mnohopočetných balónikovitých vačkov – cýst, ktoré nahrádzajú pôvodný materiál obličky.

Zlyhanie obličiek

 •  Pri poklese funkcie na 10 až 20 % hovoríme o zlyhaní obličiek. To môže poškodiť pľúca, mozog i srdce, a tak ohroziť život pacienta.

Mnohí o chorobe vôbec netušia

Približne 850 miliónov ľudí na celom svete trpí rôznymi ochoreniami obličiek. Chronické ochorenie obličiek spôsobuje najmenej 2,4 milióna úmrtí ročne a je v súčasnosti šiestou najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Takmer každý desiaty Slovák má určitý stupeň poškodenia obličiek, pričom mnohí nevedia, že sa u nich zákerná choroba práve rozvíja.

Všímajte si varovné signály!

Vaše telo vám dáva jasne najavo, ak niečo nie je v poriadku, preto by ste mu mali načúvať. V prípade, ak sa u vás prejaví jeden či viacero príznakov, radšej navštívte lekára. Pozor na častejšie močenie, únavu či ospalosť, nechutenstvo, opuchy rúk a nôh, nesústredenosť, bledú pokožku, svalové kŕče aj vysoký krvný tlak.

Aké majú obličky povinnosti?

Zdravé obličky majú pomerne veľa funkcií. V tele udržujú rovnovážny stav. Z veľkej časti zodpovedajú za vylučovanie vody a splodín metabolizmu do moču. Taktiež sa v nich tvoria hormonálne látky. Niektoré látky sa v obličkách metabolizujú. Významnou mierou sa podieľajú aj na regulácii krvného tlaku.