Chodníky opäť ako klzisko: 4 tipy skúseného záchranára, ako pri poľadovici nespadnúť
14. 1. 2020, 12:00 (aktualizované: 16. 9. 2024, 14:43)

Zdroj: Dubravay Joslavchaela
Nie len cesty, ale aj chodníky dnes na väčšine nášho územia pripomínajú klzisko. Poľadovica môže byť pre chodcov veľmi nebezpečná, v niektorých prípadoch sa môže pád skončiť až smrteľne. Najmä seniori majú problém s chôdzou po šmykľavých chodníkoch. Akú obuv zvoliť a ako predísť pádu?
Poľadovici sa v zime nevyhneme. Nebezpečná nie je len pre šoférov, ale aj pre chodcov. Úrazov stále pribúda a ľudia ju väčšinou podceňujú. „Každý rok ošetria záchranári obrovské množstvo ľudí, ktorí podcenia chôdzu po zľadovatenom povrchu a skončia v nemocnici so zlomeninami. Kráčajte opatrne. Keď už pádu neviete zabrániť, je lepšie spadnúť dopredu a zlomiť si ruku, ako spadnúť dozadu a riskovať vážnejšie úrazy hlavy,“ povedal skúsený záchranár Jozef Minár.
Zdroj: Shutterstock
1. Základom je mať topánky s dobrou podrážkou
Kvalitná obuv je pre zimu najzásadnejšia. Pred štýlom by ste mali uprednostniť pohodlie a funkčnosť. Dizajnové lodičky vám možno bude kolegyňa závidieť, ale hrozí vám veľké riziko. Obujte si radšej poriadnu zimnú obuv, najlepšie s hrubou podrážkou zo surovej gumy. „Predávajú sa aj také „mačky“, ktoré sú vhodné aj do mesta, dá sa to normálne natiahnuť na obuv, zospodu to má drsné tŕne, ktoré podporia stabilitu. Nie je to ani drahé. Niektorí ľudia si ešte aj dnes stále omotávajú topánky leukoplastom alebo si naťahujú starú ponožku cez topánky, ale to sú také babské rady,“ povedal záchranár.
Zdroj: acs
2. Kráčajte opatrne! Vyskúšajte chôdzu ako tučniak
Pri poľadovici by ste mali upraviť aj štýl chôdze. Možno to znie komicky, ale najbezpečnejší spôsob je pohybovať sa po ľade ako tučniak. Tieto zvieratá majú chôdzu po zľadovatenom povrchu perfektne zvládnutú. Ak sa chceme vyhnúť pádu, mali by sme sa ich snažiť napodobniť. „Treba sa snažiť kráčať opatrne. Drobné kroky, šúchať nohy po celej ploche, určite nerobiť dlhé kroky. A snažte sa nedvíhať príliš vysoko nohy. To vám pomôže udržať stabilitu,“ radí Minár.
Zdroj: Oliver Ondr??
3. Pomôžu aj turistické paličky
Podporu pri chôdzi po ľade vám poskytnú aj pomôcky, akými sú napríklad turistické paličky. Tie vám zabezpečia oporu a kráčať sa vám bude podstatne jednoduchšie. „Turistické paličky, ktoré majú na konci hrot, vám pomôžu pri udržiavaní stability,“ dodal Minár.
Zdroj: Shutterstock
4. Keď je poľadovica, radšej nevychádzajte z domu
Jediná zaručená rada, ako pri poľadovici nespadnúť, je nevychádzať z domu. Ak to nie je nevyhnutne potrebné, zostaňte radšej v teple domova a nevystavujte sa zbytočnému riziku. Najmä starší ľudia by sa mali pri poľadovici vyhýbať chôdzi po vonku. Pri nich je veľké riziko, že spadnú „Následne dochádza k zlomeninám. Ak spadnú dopredu väčšinou si zlomia ruku, keď dozadu, môžu si zlomiť napríklad lebečné kosti, čo sa môže skončiť až smrteľne. Keď spadnú na bok, môžu si, najmä ženy vo vyššom veku, zlomiť krčok stehennej kosti,“ vysvetlil Minár.