Reklama

Chcete znížiť svoj biologický vek? Neviete ako na to? Robte týchto 8 vecí a omladnete!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vieme ovplyvniť zdravie našich ciev? Áno, životosprávou
    Reklama

    Biologický vek, ktorý odráža stav nášho tela, môže byť ovplyvnený množstvom faktorov. Zdravý životný štýl a vhodné návyky môžu zohrať kľúčovú úlohu v znižovaní biologického veku a podpore celkového zdravia. Toto robte, aby ste spomalili čas.

    Americká kardiologická spoločnosť zverejnila správu založenú na analýze návykov viac ako 6500 dospelých, podľa ktorej dodržiavanie 8 jednoduchých návykov môžete skutočne znížiť svoj „biologický vek“ až o päť rokov. „Chronologický vek človeka možno hodnotiť v rokoch, mesiacoch a dňoch, ale biologický vek je odrazom chronologického veku, genetiky, životného štýlu a životného prostredia,“ povedal pre Huff Post doktor Satyajit Reddy, kardiológ z Mayo Clinic Arizona.

    Dvadsaťsedemročný človek, ktorý fajčí, necvičí a zle sa stravuje, môže mať napríklad biologický vek 32 rokov. Platí to ale aj naopak: 49-ročná osoba, ktorá správne spí a zdravo sa stravuje, môže mať biologický vek 44 rokov.

    Existuje súbor faktorov, ktoré prispievajú k biologickému veku človeka a ktoré nemožno zmeniť. Hovoríme o genetike a v niektorých prípadoch aj o životnom prostredí, v ktorom človek žije. Máme ale k dispozícii aj množstvo ovplyvniteľných aspektov životného štýlu, ktoré minimalizujú biologický vek a mnoho z nich je súčasťou zoznamu American Heart Association. „Kardiovaskulárne zdravie môže spomaliť tempo biologického starnutia, čo môže znížiť riziko rozvoja kardiovaskulárnych a iných ochorení súvisiacich s vekom a zároveň predĺžiť život,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

    8 tipov, ktoré vám pomôžu omladnúť nájdete na ďalšej strane...

    1. Jedzte potraviny, ktoré vám dodajú energiu

    Snažte sa konzumovať dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín, orechov a semienok. „Radím ľuďom, aby obmedzili príjem priemyselne spracovaných potravín, najmä spracovaných sacharidov a cukrov,“ uviedol Reddy. „Spracované potraviny často cielia na naše chute a pôžitkárstvo. Cukor sa nachádza už v toľkých spracovaných potravinárskych výrobkoch, a dokonca aj v potravinách v reštauráciách, že často musíme dať veľký pozor, aby sme sa vyhli jeho nadmernej konzumácii.“ Podľa kardiológa, ak počas jednej až dvoch hodín pocítite hlad alebo únavu, pravdepodobne ste si nedali správne jedlo.

    2. Fyzická aktivita

    Pravidelný pohyb má mnoho zdravotných výhod, to vieme všetci. Koľko minút pohybu je ale potrebných, aby nám prospel? Dospelí by sa mali hýbať 75 minút intenzívne alebo by mali mať 150 minút miernej aktivity týždenne. Deti by sa naopak mali pohybovať asi 60 minút denne vrátane rôznych druhov hier. Aj krátkodobé aktivity, pri ktorých sa zadýchate, pomáhajú zdraviu.

    3. Skoncujte s fajčením

    Tradičné cigarety nie sú podľa odborníkov jediným problémom. Dnes je moderný vaping a mnohí tvrdili, že je to zdravšia verzia fajčenia. V skutočnosti to ale nie je pravda. Vaping spôsobuje pľúcne problémy, rakovinu a závislosť na nikotíne.

    4. Doprajte si zdravý spánok

    Diskusia o tom, koľko hodín by mali ľudia spať, sa vedú už desiatky rokov. Ako to teda je? Dospelí by mali spať v priemere sedem až deväť hodín spánku, pretože príliš málo alebo príliš veľa spánku je dlhodobo spájané so srdcovými chorobami. Mamičky novorodencov môžu kvôli nedostatku spánku zostarnúť až o sedem rokov

    5. Udržiavajte si správnu hmotnosť

    Odborníci poznamenávajú, že udržiavanie správnej hmotnosti môže pomôcť zvýšiť vašu dlhovekosť a zlepšiť biologický vek. To neznamená extrémne diéty a fixáciu na stereotypy krásy – tento prístup je často opakom dobrého zdravia. Namiesto toho sa zamerajte na konzumáciu výživných potravín a pohyb, aby ste sa cítili dobre.

    6. Poznajte hodnoty svojho cholesterolu

    Vysoká hladina takzvaného "zlého" cholesterolu je spájaná so srdcovými chorobami, mŕtvicou a ďalšími ochoreniami, preto je dôležité sledovať svoje hodnoty cholesterolu.

    7. Hladina cukru v krvi? Majte správne hodnoty

    Na biologickej úrovni sa takmer všetko, čo jeme, premieňa na glukózu alebo krvný cukor, čo naše telo využíva ako energiu. „Postupom času môžu vysoké hladiny krvného cukru poškodiť vaše srdce, obličky, oči a nervy,“ uvádza vo svojich pokynoch American Heart Association. Hlavným spôsobom, ako si strážiť hladinu cukru v krvi, je sledovať jeho hladinu a dodržiavať zdravú stravu.

    8. Správny tlak krvi je tiež dôležitý

    Podľa American Heart Association sú optimálne hladiny krvného tlaku nižšie ako 120 na 80 (120/80 mmHG). Čím viac sa budete držať v prijateľnom rozmedzí, tým budete zdravší. Okrem zdravej výživy a pravidelného cvičenia odporúča Mayo Clinic znížiť množstvo sodíka v strave, obmedziť príjem alkoholu a pokúsiť sa znížiť hladinu stresu.

    Mohlo by vás zaujímať: