Reklama

CHCETE KÚPIŤ BYT ČI DOM? Neváhajte! Ceny poletia smerom nahor! A čo úroky na hypotékach? AHA...

Reklama

Prudký nárast úrokov má už Slovensko za sebou. Navyše, Európska centrálna banka ich zatiaľ udržuje nezmenené. Práve pre vysoké úroky dopyt po nehnuteľnostiach ochladol, čo stlačilo ich ceny nadol. Mnoho ľudí preto začalo uvažovať, či s hypotékou, vzhľadom na očakávaný pokles sadzieb centrálnej banky, ešte počkať, alebo si ju radšej vziať teraz, keď je bývanie lacnejšie. Čo na to odborníci?

Ak uvažujete nad kúpou nehnuteľnosti, podľa analytikov by ste nemali zbytočne otáľať! To, že ľudia sú viac naklonení ku kúpe a že realitný trh sa začína rozbiehať, vníma aj riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková. „Zvyšovanie úrokov na hypotékach pre ľudí už nie je strašiakom. V najbližších mesiacoch by mali byť ceny nehnuteľností stabilné, ale v roku 2025 môžu začať rásť. Preto kto uvažuje nad novým bytom, by nemal otáľať,“ hovorí Mecková. Minulý rok vníma ako skúšku reálnej hodnoty nehnuteľností Matej Dobiš z portálu financnykompas.sk. „Ceny vlani klesli v priemere o šesť percent oproti roku 2022. Zatiaľ čo byty lacneli, domy na cenách narástli,“ vraví Dobiš.

Skutočnosť, že pokles cien v prípade niektorých typov bývania by sa mal podľa všetkého postupne korigovať, potvrdzuje aj šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič. „Vzhľadom na rast reálnych miezd a pokles inflácie bude kúpyschopného obyvateľstva pribúdať, čo opäť vytiahne dopyt a tým aj ceny nehnuteľností smerom nahor, čo bude navyšovať aj hypotéky, a tým aj minimálnu sumu potrebných vlastných zdrojov,“ vraví Barbarič.

Aj keď je dnes inflácia na Slovensku nízka, stále je tu možnosť, že stúpne. „Vláda to totiž avizovala, v snahe znížiť rekordne vysoký deficit verejných financií,“ myslí si analytik OVB Allfinanz Marián Búlik. Podľa jeho slov vývoj cien nehnuteľností bude závisieť od očakávaní od vývoja ekonomiky.
Ak ide o kúpu nehnuteľnosti na bývanie, nie je dôvod čakať, tvrdí aj finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. „Vývoj sadzieb hypoték sa neodvíja od Národnej banky Slovenska, ale od sadzieb štátnych dlhopisov, ktoré odzrkadľujú hospodárenie vlády,“ tvrdí Škriniar.

Na druhej strane je namieste otázka ďalšieho vývoja úrokových sadzieb hypoték, ale ako tvrdí Barbarič, dôležitú úlohu zohráva aj iný aspekt. „Aj keď trhy očakávajú, že do konca roka úroky klesnú, dnes nie je jednoduché odhadnúť, či sa to premietne aj do poklesu cien hypoték pre ľudí. Do výslednej sadzby totiž vstupujú aj náklady na financovanie štátu. Platí pritom, že ak si budeme ako krajina požičiavať za drahšie, budú si drahšie požičiavať aj spotrebitelia,“ vysvetľuje Tomáš Boháček, analytik 365.bank.

„Pri rastúcich reálnych mzdách a stagnujúcich úrokoch sa dá očakávať, že by sa mohol oživiť hypotekárny trh. Kým v eurozóne úroky hypoték klesajú, u nás sa zvyšovali pre zlý stav verejných financií. Kým Slovensko patrilo v cenách hypoték ešte pred dvoma rokmi k najlacnejším, dnes máme piate najdrahšie hypotéky v eurozóne. A perspektíva nie je dobrá napriek tomu, že centrálna banka plánuje začať znižovať sadzby od leta,“ vraví Búlik. „Ak niekto potrebuje bývať, nemá dôvod s kúpou bývania ďalej čakať,“ dodal.

Jeho slová potvrdzuje aj Tomáš Boháček. „Pokiaľ vláda nebude implementovať konsolidačné opatrenia v takej miere, aby naše výpožičné náklady klesli, reálne by hrozilo, že úroky na hypotékach nemusia klesať tak ako v iných krajinách. Slovensko by sa mohlo stať krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie,“ dodal Boháček.

Aj podľa Mariána Búlika bude všetko závisieť od toho, či vláda začne zlepšovať stav verejných financií. „Ak by prišla s relevantnými opatreniami a presvedčila by finančné trhy, úroky hypoték by mohli klesať. Ak sa tak neudeje, úročenie hypoték bude postupne stúpať,“ dodal Búlik.

To, že pokles úrokov na hypotékach je pravdepodobnejší ako ich ďalší rast, si však myslí Matej Dobiš. „Centrálna banka avizovala, že požičiavať lacnejšie si budeme už možno v júni. Snahu zlacňovať úroky budú mať zrejme aj samotné banky,“ uviedol Dobiš. Ako upozornil, rozhodovať by sa ľudia nemali iba podľa výšky úrokov, aké ponúkajú banky dnes. „Hypotéky predstavujú so svojou splatnosťou záväzok na 30 rokov. Počas tohto obdobia sa cena nehnuteľnosti, ako aj podmienky úveru, môžu meniť. Ak chceme aby nás nárasty splátok prekvapili čo najmenej, mali by sme sa rozhodovať pre dlhšie fixácie. Navyše, ak úroky poklesnú, môžete ako dlžník úver refinancovať,“ uzavrel Dobiš.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Premiér Fico s ministrom Takáčom oznámili novú pomoc
    Zdroj: fb rezortu pôdohospodárstva

    Prečítajte si tiež: