Reklama

CHCETE investovať? Urobte to ako známa hollywoodska hviezda. Nakupovala na Slovensku. Ktorá?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Budúcnosť je v malých a stredných podnikoch a inováciách
    Reklama

    Budúcnosť je v malých a stredných podnikoch. Na to, aby mohli rásť a rozvíjať sa, však potrebujú kapitál, ktorý banky nepokrývajú a štát nepomáha. Najprv treba investovať, aby neskôr tieto firmy začali prinášať peniaze do ekonomiky a pomáhali štátu formou daní a odvodov.

    Mnohé z nich môžu byť už teraz, v čase konsolidácie a šetrenia, inšpiráciou. Viete, čo majú spoločné firmy ako GymBeam, MultiplexDX či Boataround? Sú to malé slovenské firmy, ktorých výsledky sú naozaj pozoruhodné. GymBeam dosiahol vlani celkové výnosy 149 miliónov eur so 67 % medziročným rastom. Boataround sa zo stotisícovej firmy stal jednotkou na európskom trhu v prenájme jácht s celkovou hodnotou prenájmov takmer 70 miliónov eur. Vďaka MultiplexuDX mohli prvé pacientky podstúpiť diagnostiku pre personalizovanú liečbu rakoviny. Do jednej slovenskej firmy investovala aj známa hollywoodska star.

    Získať zdroje financovania na rozvoj a investície do inovácií je preto dnes kľúčové. „Vplyv na konkurencieschopnosť slovenských firiem budú mať aj konsolidačné opatrenia. Do najbližších rokov je preto nutné pracovať na podpore slovenského podnikateľského prostredia,“ upozorňuje Norbert Hovančák, zodpovedný za korporátne bankovníctvo v Slovenskej sporiteľni. „Záleží nám na tom, aby naša ekonomika rástla. Na to však potrebujeme prosperujúce firmy. Všetci sa budeme mať len tak dobre, ako dobre budú prosperovať naše firmy,“ vraví Hovančák.

    Alarmujúca je totiž aj nedávna správa Mária Draghiho, bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky. Podľa nej musíme zrýchliť inovácie a nájsť nové zdroje rastu, znížiť ceny energií a pružne reagovať na zmeny v geopolitike. „Na toto všetko potrebujeme nové investície, ktoré bude potrebné financovať zo súkromných aj verejných zdrojov,“ vysvetľuje Norbert Hovančák.

    Podľa Draghiho správy Európa zaostáva za USA a Čínou. Slovensko je na tom však ešte horšie. Nemáme napríklad ani vlastné miesto v rebríčku celkových investícií súkromného kapitálu ako percento z HDP. „Tu podľa Invest Europe zaostávame za všetkými krajinami V4. Dokonca aj Bulharskom a Rumunskom. Sme započítaní medzi ostatné krajiny strednej a východnej Európy s preinvestovanými 0,023 % z HDP. V susednom Česku je pomer súkromných investícií k HDP šesťkrát vyšší, pričom priemer Únie je až 20-násobne vyšší oproti Slovensku,“ konštatuje Dano Gašpar z investičnej platformy Crowdberry.

    Upozorňuje aj na neadekvátnu štruktúru investícií na Slovensku. „Investície firiem do duševného vlastníctva tvoria iba 10 % z celkových investícií do dlhodobého majetku. Prevládajú nehnuteľnosti. V Česku je to vyše dvojnásobok, priemer EÚ je pritom 40 %. Firmy si tak významne ohrozujú budúcu produktivitu a pridanú hodnotu aj svoju konkurencieschopnosť. Dotiahnutie sa aspoň na priemer regiónu by si však vyžadovalo vyššiu aktivitu v oblasti vývoja, inovácií a digitalizácie. Na ich financovanie sú popri bankovom financovaní potrebné aj ďalšie zdroje – najmä tzv. súkromný rastový kapitál. To nehovoríme iba my, ale aj Národná banka Slovenska,“ dodáva Gašpar. Na to, aby mohli firmy napredovať, je pre ne dôležité získať kapitál. Banky im často nemôžu pre regulačné obmedzenia požičať toľko, koľko by potrebovali. Vtedy sa môžu obrátiť na spoločnosti, ktoré im dokážu zabezpečiť súkromný kapitál.

    Alternatívou je napríklad crowdinvesting alebo takzvané hromadné investovanie. Teda prepojenie dvoch strán – podnikateľov, ktorí potrebujú peniaze na rozvoj a sú ochotní poskytnúť podiel vo svojej firme, a ľudí – investorov, ktorí majú peniaze a záujem investovať priamo do slovenských a českých firiem alebo nehnuteľností. Cez investičnú platformu Crowdberry môžu Slováci investovať priamo do preverených firiem formou ich spoluvlastnenia alebo im kapitál požičiavať. Avšak s tým, že znášajú aj riziko straty, ak sa firme nebude na trhu dariť.

    Otázkou zostáva, či sú Slováci ochotní investovať. Stále totiž patríme ku konzervatívnym národom. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska sme mali na účtoch ku koncu augusta objem 44,21 miliardy eur, väčšinu na bežných účtoch.