Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

ZISŤOVALI SME: Zvýši sa príspevok pre Slovákov na rekreáciu? Šokujúce odpovede z ministerstva!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Napriek zdražovaniu sa dovolenka na Slovensku stále oplatí, ľudia môžu ušetriť stovky eur
    Zdroj: Twitter - yasever
    Reklama

    Polovica leta je už za nami, a tí z vás, ktorí ešte nevyužili rekreačné poukazy, tak môžu ešte stále spraviť. Hotelieri a majitelia gastro prevádzok združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) pripomínajú, že dovolenka na Slovensku sa napriek zdražovaniu stále oplatí. S rekreačným poukazom môžete ušetriť aj stovky eur!

    Nielen výrobné podniky či domácnosti, ale aj majitelia ubytovacích zariadení a gastro prevádzok pocítili zdražovanie! Rastúce náklady podnikov, zdražovanie potravín a energií sa tak zákonite prejavuje aj v konečných cenách.

    „Neznamená to však, že by ceny počas leta rástli skokovo. Práve naopak, majitelia ubytovacích zariadení a gastro prevádzok majú snahu udržať ceny na prijateľných úrovniach, a preto sa snažia upraviť svoju obchodnú stratégiu tak, aby ľudia pocítili zdražovanie čo možno najmenej. Úplne sa to však z dlhodobého hľadiska eliminovať nedá,“ vysvetľuje prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

    Anketa

    Plánujete toto leto dovolenku v zahraničí alebo na Slovensku?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Podľa výsledkov veľkej ankety denníka Plus JEDEN DEŇ, do ktorej sa zapojilo až 4 420 čitateľov, plánuje tento rok dovolenku na Slovensku 43,6 percenta a 40,7 percenta chce ísť do zahraničia. Ostatných 14,9 percenta nejde nikam. Dôvodom je zdražovanie, ale aj obmedzené finančné možnosti. Tých, ktorí dovolenkujú na Slovensku alebo zatiaľ neplánujú vyraziť za oddychom napríklad do našich hôr, môžu motivovať aj rekreačné poukazy.

    „Príspevok môže získať napríklad rodič zamestnaný minimálne dva roky vo firme, ktorá má viac ako 49 zamestnancov. Maximálna výška príspevku je pritom 275 eur, čo znamená, že napríklad štvorčlenná rodina môže takýmto spôsobom refundovať náklady až do 550 eur. Napriek miernemu rastu nákladov tak ide pri týždennom pobyte o skutočne výraznú úsporu,“ pripomína Marek Harbuľák, ktorý dodáva, že dovolenka v našich končinách môže mnohým Slovákom ušetriť značnú časť nákladov.

    Viac sa dočítate na nasledujúcej strane >>>

    „Ľuďom odporúčame, aby si rezervovali služby s predstihom. Tí, ktorí si napríklad v tomto roku zakúpili ubytovanie v predstihu, mali garantované výhodnejšie ceny, ktoré ešte nezohľadňovali aktuálnu situáciu v spojitosti s infláciou a zdražovaním. Zároveň platí, že rezervovať komplexný balík služieb sa cenovo mnoho ráz oplatí viac než rezervácia jednotlivých služieb osobitne,“ povedal prezident asociácie.

    V čase zdražovania na Slovensku preto mnohých zaujíma, či ich dovolenka v zahraničí, napríklad v Chorvátsku, nevyjde lacnejšie. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romana Berkesa je však ťažko povedať, ktorá dovolenka sa oplatí viac.

    „Základný rozdiel je v tom, že väčšina ľudí vyhľadáva ponuky all inclusive alebo ultra all inclusive. U nás takýto koncept nie je až tak rozvinutý. V rámci hotela sú všetky služby za poplatok, a keď si to všetko ľudia spočítajú dokopy, tak áno, dovolenka v rezorte vychádza lacnejšie. Ak by si chcel klient tie isté služby dopriať na Slovensku, tak ho to vyjde drahšie," hovorí.

    Roman Berkes prezradil, že cestovné kancelárie začínajú Slovensko viac zaraďovať do svojich ponúk a dá sa očakávať, že budú ponúkať rovnaké produkty, na aké sú Slováci zvyknutí v zahraničných destináciách.

    Zvýši sa hodnota rekreačných poukazov? Viac sa dočítate na nasledujúcej strane >>>

    Keďže zdražovanie na Slovensku láme posledné mesiace rekordy, denník Plus JEDEN DEŇ sa snažil zistiť, či sa v dôsledku inflácie nezvýši aj hodnota rekreačných poukazov. Najskôr sme kontaktovali ministerstvo školstva, ktoré sa vyjadrilo, že problematika príspevku na rekreáciu je riešená v gescii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

    Po odporúčaní sme sa teda obrátili na príslušný rezort, jeho reakcia nás však prekvapila. „Ustanovenie o príspevku na rekreáciu vzniklo ako iniciatíva ministerstva dopravy. Ministerstvo práce upravilo legislatívne podmienky jeho plnenia v Zákonníku práce. Hodnotu príspevku na rekreáciu teda nestanovuje ministerstvo práce a v súčasnosti ani nepracuje s konkrétnym návrhom, ktorý by zákonný nárok na príspevok na rekreáciu upravoval,” znela odpoveď.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Napriek zdražovaniu sa dovolenka doma stále oplatí, Slováci môžu ušetriť stovky eur
      Zdroj: Twitter - yasever

      Rozhodli sme sa teda obrátiť na Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré nám poradilo, aby sme sa opäť obrátili na ministerstvo práce. „O výške rekreačného poukazu a podmienkach použitia hovorí Zákonník práce, ktorý nie je v gescii ministerstva dopravy,” znela odpoveď. Paradoxne, kontaktovať ministerstvo dopravy nám odporučil práve rezort práce.

      Kontaktovali sme aj ministerstvo financií. To nás však opäť odkázalo na ministerstvo dopravy, prípadne, aby sme hľadali odpoveď na ministerstve práce. S uvedenými ministerstvami sme však komunikovali už na začiatku. K odpovedi, či sa následkom inflácie a neúnosného zdražovania zvýši aj hodnota rekreačných poukazov, sme sa, žiaľ, nedopátrali.

      Ako požiadať o rekreačný poukaz, ako si ho uplatniť a ďalšie cenné informácie, sa dozviete na nasledujúcej strane >>>

      Výška rekreačného príspevku a podmienky jeho získania

      Rekreačný poukaz môže poskytnúť iba zamestnávateľ, ktorý má viac ako 49 zamestnancov. Ten, ktorý má menej zamestnancov, ho môže, ale i nemusí poskytnúť. Výška príspevku na rekreáciu je 55 % z celkovej sumy, najviac môže byť však do 275 eur ročne zo sumy 500 eur. Dobrou správou je, že hodnota uvedeného príspevku je oslobodená od platenia daní aj odvodov zamestnanca i zamestnávateľa. Ak chcete, aby vám váš séf prispel, musíte však splniť nasledovné podmienky:

      • O príspevok musíte požiadať zamestnávateľa, nebude vám daný automaticky,
      • dostane ho iba zamestnanec, ktorého pracovný pomer trvá u zamestnávateľa nepretržite 2 roky,
      • počas kalendárneho roka môže zamestnanec požiadať o príspevok iba jedného zamestnávateľa.

      Treba tiež podotknúť, že ak má zamestnanec dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, maximálna suma príspevku sa zníži. Ľudia, ktorí sú zamestnaní na dohodu, nárok na rekreačný príspevok, žiaľ, nemajú.

      Pokyny k uplatneniu si poukazu

      V prípade, ak obdržíte poukaz, ako zamestnanec ho musíte využiť len na území Slovenskej republiky a vo vybranom zariadení musíte prenocovať aspoň 2 noci. Využiť ho tiež môžete na stravovacie či iné služby súvisiace s rekreáciou. 

      Do výdavkov na rekreáciu sú započítané aj tie, ktoré boli využité napr. na stravovacie služby, wellness, kúpeľné a zdravotné služby, fitnescentrum, služby sprievodcov, lístky na lanovky, vleky, vstupy do bazénov a podobne. Dôležité je, že musia súvisieť s ubytovaním a byť súčasťou jedného účtovného dokladu, na ktorom je uvedené meno zamestnanca.

      Zamestnanec môže využiť poukaz aj pre členov rodiny

      Rekreačný poukaz môže byť realizovaný v dvoch formách, viac informácií sa dočítate na nasledujúcej strane >>>

      Poukaz môže byť realizovaný v dvoch formách:

      • priamym zaplatením na základe účtovných dokladov, na ktorých musí byť uvedené meno zamestnanca, a ktoré budú odovzdané do 30 dní od skončenia rekreácie,
      • rekreačným poukazom viazaným na danú osobu vo forme elektronickej platobnej karty (zamestnávateľ platí 3% z hodnoty rekreačného poukazu za sprostredkovanie).

      Ak zamestnanec  spĺňa všetky požadované podmienky pre poskytnutie príspevku na rekreáciu, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi príspevok v najbližšom výplatnom termíne, avšak po vzájomnej dohode si môžu stanoviť aj iný termín.

      O príspevok môže zamestnanec rovnakého zamestnávateľa v priebehu kalendárneho roka požiadať aj opakovane, kým nevyčerpá maximálnu sumu príspevku. Platy na Slovensku sú rôzne, minimálna mzda na rok 2022 predstavuje 646 eur, pričom priemerná sa pohybuje na úrovni 920 eur v čistom. Bolo by preto pre mnohých Slovákov výhodné, aby sa rozhodli uplatniť si rekreačné poukazy, vďaka ktorým by ušetrili peknú sumu z rodinného rozpočtu.

      Prečítajte si tiež:

      Vyberáme pre vás niečo PLUS