Čepček to do tretice skúša s potratmi, VÝPRASK od odborníkov: Dajte s tým už pokoj!
15. 6. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:16)

Zdroj: Martin Čepček
Nedá si pokoj. Poslanec hnutia OĽaNO Martin Čepček (42) už tretíkrát v parlamente predkladá návrh zákona na sprísnenie interrupcií. Dostane tentoraz sprísnenie potratov zelenú?
Zdroj: FB/Martin Čepček
Zdroj: Zomri
Zdroj: Facebook
Galéria k článku

Poslanci o Čepčekovom návrhu budú rokovať na aktuálnej schôdzi, ktorá sa začína dnes. Čepček si svojou iniciatívou poriadne zavaril aj u svojich kolegov. Koná na vlastnú päsť, s nikým nekonzultuje, za čo mu vo vlastnom hnutí pozastavili členstvo. Nad jeho ďalšou snahou sprísniť interrupcie pritom krútia hlavami aj odborníci. Legislatíva, ktorú máme, je podľa nich dostatočne prísna a moderná. Čepček má však v parlamente spojencov. Podarí sa to do tretice?
Počet umelých potratov za dvadsať rokov klesol o dve tretiny. Ženy pravidelne upozorňujú na to, že rozhodnutie, či ísť na potrat, vedia najlepšie posúdiť samy. Napriek tomu je v slovenskom parlamente viacero poslancov, ktorí sa opakovane snažia interrupcie sprísniť.
Anketa
Ste za sprísnenie až zákaz interrupcií?
Aktuálna novela od poslanca Čepčeka zakazuje vykonávať interrupcie ženám, ktoré na to nemajú zdravotné dôvody alebo nie sú obeťami znásilnenia. Čepček chce odstrániť bezdôvodné potraty, zakotviť právo ženy na informácie a zakázať propagáciu potratu. Tiež chce zakázať nátlak na ženu pri potrate. „Ohrozenie života a zdravia matky a vážne poškodenie zdravia nenarodeného dieťaťa musia byť podložené nezávislými lekárskymi správami dvoch gynekológov alebo špecialistov odborov príslušných podľa diagnostikovaného poškodenia počatého dieťaťa," píše sa v dôvodovej správe.
Zdá sa, že Čepček sa pri téme potratov neštíti ničoho. Sám už návrh podáva tretíkrát. Najprv to bolo v septembri minulého roka, keď na vlastnú päsť predložil zákon, ktorý by ženám zakázal potraty na požiadanie. Nezaujímalo ho, že v koalícii bola dohoda, že sa téma nebude otvárať a v prvom rade treba riešiť pandémiu. Za to, že sa dopredu s nikým zo spolustraníkov neporadil, dostal v hnutí stopku. Tému opätovne vytiahol v januári a ďalší návrh sa dostal na rokovanie v parlamente na júnovú schôdzu. Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš hovorí, že Čepček o tom opakovane neinformoval poslancov hnutia ani koaličnú radu.
Poslanec je od februára dočasne „suspendovaný“ z klubu, rozhodnúť o jeho ďalšom pôsobení majú po júnovej schôdzi. Podľa šéfa klubu Šipoša mal teda čas a priestor porozmýšľať nad tým, „komu prospievajú jeho opakované hlasovania s fašistami“ a predkladanie návrhov zákonov bez informovania vlastného poslaneckého klubu či koaličnych partnerov.

Čepček dokonca zašiel tak ďaleko, že potraty na sociálnej sieti prirovnával k holokaustu z druhej svetovej vojny. Na spresnenie treba dodať, že neskôr status stiahol. „Myslím si, že je to chlap, ktorému nie sú sväté žiadne dohody, netoleruje ani ženy, ani ich základné práva. Nemá žiadnu inú agendu, vie len obmedzovať práva žien. Dúfam, že už sa nikdy do parlamentu nedostane,“ povedala šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).
Na margo poslancovho statusu si nedala servítku pred ústa. „Tam vidieť, že pán Čepček je čistý blázon a extrémista. Pánovi Čepčekovi treba asi vysvetliť, aký je rozdiel medzi živým človekom, ktorý sa narodil, cíti a existuje a embryom, ktoré sa nedá nazvať živým človekom. V tom čase, keď je povolená interrupcia, embryo ešte necíti, nemá nervové zakončenia, nemá vedomie. Nedá sa to porovnávať s utrpením ľudí, ktorí prišli o život pri holokauste,“ dodala.
Návrhy na sprísnenie interrupcií sa do parlamentu vracajú ako bumerang. Ďalší momentálne predkladajú poslanci z ĽSNS, s ktorými Čepček v minulosti hlasoval.
Naposledy pred siedmimi mesiacmi parlament neprijal návrh poslankyne OľaNO Anny Záborskej. Neprešiel o jeden jediný hlas, keď do parlamentu na poslednú chvíľu týždeň po pôrode prišla Vladimíra Marcinková zo Za ľudí. Keby neprišla a nehlasovala, návrh by prešiel.
Faktom ostáva, že za posledných 20 rokov klesol počet umelých potratov o dve tretiny. Odborníci sa zhodujú, že dôvod na sprísnenie zákona o potratoch nie je. „Osobne si myslím, že súčasná legislatíva je dostatočná a bola preskúmaná aj Ústavným súdom, ktorý nielen vyhlásil, že je v súlade s ústavou, ale dokonca zrušil časové obmedzenie pre potrat z medicínskej indikácie. Prísne odlišujeme zdravotné indikácie a keď sa žena rozhodne pre ukončenie tehotenstva bez zdravotnej indikácie do 12. týždňa. Pomer sa ťažko určuje, pretože mnoho žien bez zdravotnej indikácie si ide po tabletku do zahraničia alebo ju získa z internetu prostredníctvom telemedicíny. Takže nevieme presne, koľko žien sa rozhodne pre ukončenie tehotenstva,“ hovorí uznávaný pôrodník a prednosta v pôrodnici v Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove Jozef Záhumenský.
Dodal, že ani sprísnenie interrupcií nemusí znížiť počet potratov pre tzv. potratovú turistiku. „Ak by došlo k tomuto sprísneniu, tak štát by úplne stratil kontrolu nad umelými potratmi, pretože ešte väčšie percento žien by vyhľadávalo pomoc v zahraničí alebo prostredníctvom internetu. Tým by štát absolútne nevedel ovplyvniť to, že ženy sa rozhodnú pre potrat. Bujnelo by to tu načierno absolútne nekontrolovane podobne ako v niektorých iných krajinách, čo je obrovská chyba. V Argentíne už na to prišli a práve z tohto dôvodu znova urobili umelé potraty legálne, aby štát mohol kontrolovať a ovplyvňovať ich počet. Ak chceme zabrániť potratom, tak jediná schodná cesta je účinná prevencia neželaných tehotností,“ odporúča skúsený lekár.
Prudký pokles potratov u nás nastal vtedy, keď ženy začali užívať hormonálnu antikoncepciu. Znižuje ich aj potratová tabletka, ktorá u nás nie je legálna, no zoženiete ju napríklad v Rakúsku alebo v Česku. „Pokles v poslednom období je pravdepodobne spôsobený tým, že veľká časť žien si ide do Rakúska po medikamentózny potrat, prípadne si objedná potratovú tabletu pomocou webových stránok zo zahraničia. Klesajú registrované potraty, ale vôbec netušíme, koľko prebieha neregistrovane, štát by mal poskytovať ženám najbezpečnejšiu formu umelého potratu a pritom, samozrejme, sa starať o účinnú prevenciu tohto neželaného javu,“ doplnil Záhumenský.
Psychiatrička Danica Caisová pripomína, že rozhodnutie ísť na potrat je samo osebe veľmi ťažké. „Len promile žien pristupuje k interrupciám ľahostajne. Drvivá väčšina žien sa rozhoduje v zložitej životnej situácii. Je úplne jedno, či ide o zdravotné dôvody, alebo sociálne, ľudské, intímne, osobné,“ prízvukuje.
„Žiadny zákon nemôže obsiahnuť celú problematiku, či má o tom rozhodovať muž, žena, dvojica alebo spoločnosť. Keď poviete iba ženy, tak muž sa ozve, že je to aj jeho dieťa. Žena sa môže ozvať, že ona musí podstúpiť tehotenstvo a vziať na seba zodpovednosť,“ dodala psychiatrička.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) povedal, že by Čepčekov návrh nepodporil. Súčasná právna úprava je pre neho postačujúca.