Reklama

CENY obľúbeného nápoja Slovákov rapídne porastú. Aj o viac ako 30 %. Stane sa luxusným tovarom?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cukrovka je závažné chronické ochorenie. Chorých bude pribúdať
    Reklama

    Každý Slovák vypije priemerne 3,3 kilogramu kávy ročne, pričom za 30 rokov jej spotreba u nás stúpla takmer o dva kilogramy. Dokážeme oceniť kvalitu, preto siahame po značkovej káve, ktorú si doprajeme 2- až 3-krát denne vo forme klasického espressa. Treba sa ale pripraviť na to, že z bežného rituálu sa môže stať o niečo luxusnejší pôžitok.

    V roku 2025 nás podľa analytikov čaká významný nárast cien kávy, ktorý pocíti každý kávičkár, či už miluje espresso, cappuccino alebo latté. A to aj napriek tomu, že z hľadiska ceny kávy za šálku bude cenový nárast o niečo znesiteľnejší. Konsolidácia však nebude jedinou príčinou jej zdražovania.

    Ceny kávy pravdepodobne zostanú vysoké aj v nasledujúcich rokoch. „Ak sa nepodarí zastaviť negatívny vplyv klimatických zmien a nasledujúca sezóna bude podľa očakávaní naďalej slabá, tak káva bude čoraz vzácnejším tovarom. Výrobcovia síce hľadajú riešenia v podobe nových technológií na pestovanie kávy, ale tieto inovácie zatiaľ neznižujú ceny dostatočne rýchlo. Na Slovensku tak možno očakávať, že v najbližších mesiacoch a najmä v budúcom roku budú ceny kávy v kaviarňach, predajniach aj obchodoch naďalej stúpať o 10 až 30 % a nebude to zapríčinené iba konsolidačným balíkom,“ vysvetľuje analytik finančných trhov zo spoločnosti XTB Marek Nemky.

    Za 250 g praženej zrnkovej kávy sme za prvých osem mesiacov tohto roka podľa Štatistického úradu SR v obchodoch platili v priemere 5,63 eura. Bolo to o 40 centov viac ako v rovnakom období minulého roka. Nemky predikuje, že ceny kávy v budúcom roku stúpnu o 10 až 30 %.

    Hoci káva bola dlhé roky veľmi cenovo dostupným pôžitkom, súčasné ekonomické a klimatické faktory nútia producentov aj obchodníkov zvyšovať ceny. Tento trend sa už prejavuje nielen v kaviarňach, ale aj na pultoch obchodov, kde cena balenia kávových zŕn neustále rastie. Prečo sa teda ceny kávy zvyšujú? Odpoveď nie je jednoduchá, keďže na zvyšovanie cien vplýva niekoľko faktorov, ale analytik XTB Marek Nemky objasnil hlavné faktory:

    1. Klimatické zmeny ničia úrodu

    „Jedným z hlavných dôvodov, prečo cena kávy stúpa, sú nepriaznivé klimatické podmienky v krajinách, ktoré sú hlavnými producentmi kávy,“ vysvetľuje odborník a dodáva: „Brazília, najväčší vývozca kávy na svete, čelí extrémnemu suchu, ktoré ničí kávovníky a znižuje úrodu. Podobne je na tom aj Vietnam, kde suchá spôsobili pokles produkcie kávy robusta, ktorá sa dostala na cenové historické maximá. Súčasná cena taktiež reflektuje neistotu týkajúcu sa produkcie v ďalších rokoch, keďže globálne klimatické vplyvy spôsobili extrémne suchá v Brazílii a stáli za prudkým rastom cien kávy arabica na historické maximá. Zatiaľ sú však odhady na budúcoročnú sezónu pozitívne.“

    Anketa

    Neviete si ráno bez kávy predstaviť? Budete ju piť aj keď bude drahšia?

    • áno, samozrejme66%
    • bez kávy si neviem život predstaviť, takže áno18%
    • kávu nepijem14%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Tieto výkyvy spôsobené klimatickými zmenami spôsobujú nedostatok kávy, a keď ponuka klesá, cena logicky stúpa. Káva je navyše citlivá plodina, ktorá potrebuje špecifické podmienky na rast. Ak teplota alebo zrážky nie sú v rovnováhe, produkcia kávových zŕn klesá, čo sa prejavuje na svetových trhoch. Tieto problémy nie sú jednorazové: odborníci predpovedajú, že klimatické zmeny budú pokračovať a v najhoršom prípade sa podľa nich dostupnosť kávy do roku 2050 zníži na 50 %. To znamená, že cena kávy bude aj naďalej stúpať.

    2. Zásoby kávy sú nedostatočné

    V súčasnosti síce revízia úrody na túto, ale aj ďalšiu sezónu naznačuje, že kávy bude dostatok, no zásoby kávy sa v súčasnosti nachádzajú na úrovniach z roku 1999. Rozhodujúcim faktorom je skutočnosť, že zásoby kávy nemožno držať neobmedzene dlho z dôvodu degradácie chuti.

    Okrem toho nedávne nepriaznivé poveternostné udalosti zhoršili kvalitu kávových zŕn. Trh je v súčasnosti svedkom silného dopytu po vysokokvalitnej káve pochádzajúcej predovšetkým z Južnej Ameriky a niektorých afrických krajín. Mnohé plantáže v týchto regiónoch boli opustené v dôsledku výrazného poklesu ceny pod 100 centov za libru pred niekoľkými rokmi. Súčasná cena viac ako 260 dolárových centov za libru podčiarkuje oživenie trhu a vplyv dynamiky ponuky a dopytu na ceny kávy.

    3. Rastúce náklady na výrobu a prepravu

    Okrem klimatických problémov sa zvyšujú aj náklady na produkciu kávy. Hnojivá, pohonné hmoty a doprava sa neustále zdražujú a tento jav sa nevyhýba ani kávovému priemyslu. Náklady na dopravu sa zvyšujú najmä z dôvodu útokov na lode v Červenom mori, ktoré naďalej pretrvávajú, a tak káva robusta z Vietnamu, ktorá smeruje do európskych prístavov, musí ísť okolo celej Afriky, čo značne predražuje a predlžuje námornú prepravu.

    „Hoci sa výrobcovia snažia absorbovať časť rastúcich nákladov znižovaním marží a úsporami, nárast cien zelenej kávy a ostatných nákladov je taký vysoký, že už nemajú z čoho čerpať. V roku 2024 a aj v nasledujúcich rokoch budú teda producenti kávy nútení zvyšovať ceny, aby vykompenzovali rastúce výdavky. Dôsledkom je, že káva, ktorú si kupujeme v obchodoch alebo kaviarňach, je čoraz drahšia,“ komentuje odborník.

    4. Zmeny v spotrebiteľskom správaní

    Napriek zvyšovaniu cien zostáva však káva naďalej veľmi obľúbeným nápojom a súčasťou každodenného života mnohých slovenských domácností. Podľa prieskumov z roku 2024 si väčšina dospelých stále dopraje aspoň jednu šálku denne. Avšak aj u nás dochádza k výrazným zmenám v preferenciách. Kým v minulosti bola instantná káva najčastejšou voľbou pre rýchlosť a jednoduchosť prípravy, v súčasnosti sa viac Slovákov a Sloveniek prikláňa ku kvalitnej zrnkovej káve. Tento trend je poháňaný aj rastúcou obľubou domácich kávovarov, ktoré umožňujú pripraviť kávu s profesionálnou kvalitou priamo doma.

    Podľa prieskumov sa v roku 2024 až 65 % domácností prikláňalo k nákupu zrnkovej kávy. Tento posun je spôsobený tiež narastajúcim záujmom o kávovú kultúru, ako aj snahou o vyšší pôžitok zo šálky kávy. Zrnká ponúkajú bohatšie chute a umožňujú prípravu rôznych druhov nápojov, ako je espresso, ristretto alebo cappuccino, ktoré Slováci čoraz viac preferujú oproti rýchlemu, ale často menej kvalitnému zážitku z instantnej kávy.

    5. Globálny nárast dopytu po káve

    Ďalším faktorom je rastúci dopyt po káve na globálnom trhu. Krajiny ako Čína a India, kde káva tradične nebola populárnym nápojom, zaznamenávajú nárast jej spotreby, ako aj v Južnej Amerike. Čoraz viac ľudí si v týchto krajinách osvojilo zvyk piť kávu, čo zvyšuje tlak na svetové zásoby a prispieva tak k rastu cien. Navyše, káva sa stáva čoraz populárnejšou aj medzi mladšími generáciami, ktoré si ju často spájajú s moderným životným štýlom a sociálnymi aktivitami.

    6. Ako sa menia ceny v praxi?

    Ceny kávy na svetových trhoch neustále kolíšu, trend je však jasný – ceny rastú. Podľa dát z Eurostatu o spotrebiteľských cenách bola cena kávy na Slovensku a v Európskej únii o 31% a 33 % vyššia ako v roku 2015. Nárast cien však prišiel iba v posledných troch rokoch. Odborníci predpovedajú, že tento rast bude pokračovať a spotrebitelia si budú musieť naďalej zvykať na drahšie šálky kávy.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prečo sme k fajčeniu detí a mladistvých tolerantní?