Ceny bytov poriadne klesli, vrátili sa naspäť o dva roky: V ktorom meste zlacneli najviac?
21. 1. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:42)

Zdroj: tasr
Ceny bytov poklesli na celom Slovensku. Hoci od jesene klesli len mierne, v medziročnom porovnaní pokles dosahuje aj dvojciferné čísla. Zisťovali sme, či sa oplatí kúpiť byt teraz alebo ešte počkať. Kedy začnú ceny nehnuteľností opäť stúpať?
Zdroj: Matej Kalina
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Galéria k článku
Ceny bytov klesajú už 18 mesiacov, teda od jesene 2022. Vyplýva to z údajov aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. Medziročný pokles je podľa realitného portálu zjavný vo všetkých regiónoch Slovenska. V porovnaní s koncom roka 2022 klesli ceny dvojizbových bytov najviac v Banskej Bystrici (-16,88 %), v časti Košice III (-16,11 %), v okrese Bratislava II (-12,38 %) a v Nitre (-11,49 %). „Ceny bytov sa priblížili k hodnotám spred dvoch rokov. Úroky hypoték sú stále pre väčšinu záujemcov príliš vysoké a navyše dopyt ľudí ku koncu roka tradične slabne,“ priblížil analytik portálu Michal Pružinský.
Pokles cien sa dotkol aj väčších bytov. Ceny trojizbových bytov klesli medzikvartálne aj medziročne dokonca aj v centre Bratislavy. Oproti tretiemu štvrťroku klesli najviac ceny bytov v košickom Starom Meste, a to o 14,14 %. Najviac tu ceny bytov poklesli aj medziročne, a to o 17,07 %. Ceny trojizbových bytov za posledný rok klesli aj v časti Košice III (-14,44 %), v okrese Bratislava III (-13,41 %) a v Žiline (-14,43 %). Podľa Pružinského stále platí, že novostavby si ceny držia a klesajú skôr ceny starších bytov.
Takéto niečo sme podľa analytikov nezažili dlhé roky. „O zlacňovaní nehnuteľností na realitnom trhu sa rozprávame takmer po 10 rokoch. Z ekonomického hľadiska teda prichádza príležitosť, ktorá dáva jasnú odpoveď tým, ktorí čakali práve na pokles cien. Pri stretnutí s realitným maklérom sa tak otvára priestor na vyjednávanie o cene, čo bolo v posledných rokoch nemysliteľné,“ podotkol Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.
Kľúčovým faktorom pri cenách nehnuteľností je kúpyschopnosť obyvateľstva. „Kúpyschopnosť záujemcov o bývanie je na Slovensku z 80 % definovaná hypotekárnym trhom. Ten je momentálne pribrzdený pre vysoké úrokové sadzby. Ak sa sadzby znížia alebo aspoň zastabilizujú, trh sa rozhýbe,“ vysvetlila Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud.
Je teda teraz ideálny čas na kúpu bytu či domu? Podľa Meckovej záleží na tom, v akej pozícii sa nachádza kupujúci. „Je tlačený životnou situáciou alebo okolnosťami do kúpy? Ak áno, tak nech kupuje,“ radí odborníčka.
KÚPIŤ TERAZ ALEBO EŠTE POČKAŤ? KEDY PÔJDU CENY BYTOV ZASE HORE? ODPOVEĎ ANALYTIKA SI POZRITE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Ak záujemca berie kúpu nehnuteľnosti ako investíciu a očakáva, že o dva roky zarobí na predaji teraz kúpeného domu či bytu 30 %, tak môže byť veľmi sklamaný.
„Toto obdobie je už za nami. Investične by som byt či dom alebo garáž kupovala, ak mám voľné prostriedky a rozumiem pojmu inflácia. Tá je momentálne vysoká, takže je rozumné voľné prostriedky niekam investovať. My Slováci máme zakódované v DNA, že investícia znamená nehnuteľnosť – a bojíme sa ísť do fondov, ETF, do akcií. V takomto prípade je vždy lepšie mať garáž ako 40-tisíc na účte, lebo tá inflácia ich postupne zožerie. Ak však chcem kupovať investičný byt a financovať to hypotékou, tomuto by som sa momentálne radšej vyhla. Trh s hypotékami je v zložitej fáze, skôr či neskôr sa úroky znížia, príležitosť ešte určite príde,“ odporučila Mecková.
Ak si však chcete kúpiť pre seba nový domov, váhať nemusíte, i keď podľa analytika je tu možnosť, že ceny nehnuteľností ešte poklesnú. „Z krátkodobého hľadiska tak na ceny nehnuteľností vplývajú najmä dlhšie trvajúci pokles reálnych miezd v dôsledku zvýšenej inflácie, vyššie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch a ešte stále zvýšené ceny nehnuteľností, čo predstavuje potenciál ešte jemného poklesu cien v najbližších kvartáloch,“ predpovedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
No neoplatí sa čakať pridlho. „Objem novej výstavby podľa dát Štatistického úradu v druhom kvartáli minulého roka poklesol medziročne až o štvrtinu, čo bude obmedzovať ponuku bývania, a preto má potenciál tlačiť ceny nahor. Z dlhodobejšieho hľadiska preto môžeme očakávať nárast cien nehnuteľností,“ dodal Horňák.