Byty a domy zase zdraželi: Sumy, z ktorých sa točí hlava, za dvojizbák priplatíte 40-tisíc!
31. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:39)
Šialené zdražovanie bytov a domov pokračuje, nezastavila ho pandémia koronavírusu ani vojna na Ukrajine. Za posledný rok ceny bytov a domov stúpli viac ako o 23 percent. K tomu sa pridávajú vyššie úroky na hypotékach a popri celoplošnom zdražovaní majú najmä mladí veľký problém odložiť si mesačne niečo bokom. Vlastné bývanie sa tak mnohým vzďaľuje.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ, zdroj dát: NBS
Galéria k článku
Päťdesiatmetrový byt, ktorého cena bola ešte pred dvoma rokmi 83-tisíc eur, stál vlani 102-tisíc eur a dnes by ste ho už kúpili za 125-tisíc eur, čo je o 42-tisíc viac ako pred dvoma rokmi. Vyplýva to z aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska (NBS) za celú krajinu.
Na bratislavské ceny, ktoré sú v rámci Slovenska dlhodobo najvyššie, sa však už začína doťahovať zvyšok krajiny. „Samotné ceny bytov poskočili medzi štvrťrokmi najvýraznejšie v Košickom kraji,“ konštatuje NBS. Len od januára do marca tohto roka v metropole východu nehnuteľnosti zdraželi o vyše 15 %, podobné to bolo aj v Banskej Bystrici, Trnave a ďalších krajoch.
Jeden štvorcový meter rezidenčného bývania má aktuálne hodnotu 2 510 eur. Drahšie sú byty, kde je cena 2 761 eur, v prípade domov 1 873 eur za štvorcový meter.
Analytici sa zhodujú, že tieto ceny nehnuteľností sú za hranicou normálu, no aktuálne zdraženie ich neprekvapilo. Hlavným dôvodom je, že dopyt na realitnom trhu niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. Podľa odhadov odborníkov chýba na Slovensku reálne 200-až 500-tisíc bytov. „Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol pre kontinuálne oklieštenú ponuku v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný. Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak," priblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič. Rastúce sadzby hypoték podľa neho ešte rozhýbali tých, ktorí s kúpou nehnuteľnosti predtým vyčkávali.
Anketa
Čo plánujete v súvislosti s realitami?
Čítajte na ďalšej strane: Praskne realitná bublina? >>
Odborníci už otvorene hovoria o nafúknutej cenovej bubline. Jej náhle prasknutie a výrazný pokles cien nehnuteľností však nateraz neočakávajú. „Niet žiadnych pochýb o tom, že na Slovensku existuje najmä v segmente bytov cenová bublina. Je však otázne, kedy a do akej miery očakávať jej prasknutie. Proti výraznému a rýchlemu cenovému prepadu totiž stále hovorí vysoký dopyt, nedostatok nových bytov na predaj a takisto stále lacné hypotéky,“ konštatoval analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Viktor Obtulovič síce potvrdil, že ich ceny nemôžu stúpať dvojciferným tempom donekonečna, no zlacňovanie rovnako neočakáva. „Predávajúci stále majú navrch a aj oni udávajú tempo rastu, keďže si môžu vyberať z množstva záujemcov o kúpu. Preto k prasknutiu realitnej bubliny a zníženiu cenoviek bytov a domov v tomto roku nedôjde,“ predpokladá.
Pre mnohých sa tak bývanie vo vlastnom stáva iba snom. „S priateľom pracujeme už tri roky. Po skončení môjho štúdia sme si chceli vziať hypotéku a začať spolu bývať. Preferovali sme vlastné bývanie pred podnájmom, pretože to považujeme za vyhadzovanie peňazí. Avšak po pokuse o vybavenie si hypotéky prišlo veľké sklamanie. Ceny nehnuteľností na Slovensku stúpli na astronomickú hodnotu a pre mladého človeka je takmer nemožné osamostatniť sa a splácať si vlastný byt,“ povedala nám Nikol (24).
Luciu (26) so snúbencom zas trápia zvyšujúce sa úroky. „Keď sme pred asi dvoma mesiacmi začali riešiť vlastné bývanie, banka nám ponúkala úrok 0,89 percenta. O pár týždňov však už úrok dosahoval takmer 3 percentá, čo nám na splátke spravilo aj 300 eur. Je to zderstvo! Keď si predstavím, koľko peňazí by sme ušetrili, keby si úver berieme o mesiac skôr, chce sa mi plakať,“ posťažovala sa.
Mladým by s bývaním mohli pomôcť nájomné byty, ktoré v desiatkach tisíc ešte pred voľbami sľuboval šéf Sme rodina Boris Kollár. Dodnes štát síce nepostavil ani jeden byt, no minulý týždeň parlament aspoň schválil zákon, ktorý by mal naštartovať výstavbu. Nájomné byty by mali byť približne o tretinu lacnejšie v porovnaní s komerčnými nájmami.
Marián Búlik súhlasí s tým, že nájomné byty by mohli zmierniť tlak na rast cien bývania. Podľa jeho slov sú nájomné byty na Slovensku nedostatkovým tovarom. Kým Bratislava ich vlastnila v roku 2018 len 1 914 , Brno malo 28-tisíc a Viedeň 220-tisíc nájomných bytov.
Prečítajte si tiež: