Reklama

Autá so spaľovacím motorom čaká VÝPREDAJ: Zisťovali sme, kedy je vhodný čas na ich kúpu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Hasiči si vyskúšali hasenie elektromobilu: Ako to dopadlo?
    Zdroj: Facebook/ Hasičský a záchranný zbor
    Reklama

    Cena elektromobilov začala klesať! S prichádzajúcou normou Euro 7 sa elektromobily tešia čoraz väčšej popularite a v niektorých krajinách Európy sú dokonca obľúbenejšie ako klasické spaľováky. Tie podľa expertov čaká podobný scenár. Prečo ich cena začala klesať a kedy budú najlacnejšie?

    Ak by Slovensko pristúpilo k pripravovanej norme Euro 7, ktorej cieľom je zníženie škodlivých látok v našom ovzduší, zodpovedne, od roku 2035 by sme museli každý rok zaregistrovať približne 15-tisíc elektrických vozidiel. Slovensko sa však na toto číslo zatiaľ ani zďaleka nechytá. Koncom júna 2022 bolo u nás prihlásených 4 512 batériových elektromobilov kategórie M1, teda klasických osobných vozidiel, a v januári tohto roku sa na Slovensku predalo 105 elektroáut. Problémom mohla byť vysoká cena, ale aj to, že Slováci o elektromobil jednoducho nemali záujem.

    V novom roku však ich cena začala klesať a elektromobil si dnes kúpite oveľa lacnejšie ako pred mesiacmi. „Napríklad v Spojenom kráľovstve išli ceny niektorých modelov Tesly dolu až o osemtisíc libier. Ceny základných modelov sa tak dostali na úroveň takých značiek ako Škoda či Kia,” píše časopis Trend.

    Čo tlačí dole cenu elektromobilov?

    Na cenu elektromobilov však vplýva viacero faktorov. „Dopyt po elektroautách síce z roka na rok rastie, určite však nie takým tempom a v takých počtoch, ako si to niektorí výrobcovia, ale aj vlády jednotlivých krajín predstavovali. Zároveň vidíme jav, že mnohé vlády vrátane tej slovenskej už neposkytujú dotačné schémy na kúpu elektrických áut. Preto je ich cena oproti autám s klasickým spaľovacím motorom oveľa vyššia a menej konkurenčná. Preto musia výrobcovia pristupovať k rôznym akciám a zľavám,”  vysvetľuje dôvod zlacňovania Michal Bartovič z portálu Autobazar.EU.

    Dopravný analytik Jozef Drahovský si zas myslí, že cenu elektromobilov tlačí nadol aj lepšia technológia batérie. Táto situácia na trhu je však podľa neho iba dočasná. „Máme tu obavy z nedostatku surovín. Tie má najmä Čína, a tá keď rozhodne, že nám ich nedá, tak celý svet bude mať problém na niekoľko rokov, až kým sa nájde nový dodávateľ. Navyše počet elektromobilov stúpa aj v Číne. Čiže už je to aj boj o suroviny,” vysvetľuje analytik. „Suroviny musí výrobca nakúpiť, aby sa mohli vyrobiť baterky. A ak suroviny nie sú, cena pôjde hore a to sa premietne aj do ceny nového vozidla,” myslí si Drahovský.

    Čo všetko ovplyvňuje cenu áut so spaľovacím motorom nájdete na druhej strane >>>

    Cena však neklesá iba pri elektromobiloch, ale aj pri spaľovákoch, po ktorých bol počas pandémie koronavírusu veľký dopyt. „Za posledné dva roky ceny nových, ale aj jazdených áut výrazne vzrástli. Dôvodom bol nedostatok automobilov na trhu pre problémy v dodávateľských reťazcoch. Teraz je áut na trhu podstatne viac. Mnohí predajcovia majú v skladoch vozidlá na okamžitý odber, ktorých sa budú chcieť zbaviť. Auto nie je byt. Jeho cena vekom postupne klesá. Preto sa predajcovia budú snažiť predať autá čím skôr. Je pravdepodobné, že budeme vidieť aj zľavy či rôzne akcie,” predpovedá Michal Bartovič.

    Rovnaká situácia je aj na trhu s čipmi. Zatiaľ čo počas pandémie koronavírusu čelili výrobcovia vysokému dopytu, dnes hlásia ich rekordný prebytok. Obrovské straty už utrpela aj juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorá je najväčším globálnym producentom pamäťových čipov, smartfónov a televízorov. Záujem po čipoch sa za prvé tri mesiace tohto roku znížil natoľko, že spoločnosť ohlásila prepad zisku o 96 percent, čo je 600 miliárd wonov (417 miliónov eur). Je to najväčší kvartálny prepad Samsungu za posledných 14 rokov.

    Ak však aktuálne uvažujete o kúpe auta so spaľovacím motorom, Bartovič odporúča počkať. “Treba sledovať aktuálne akcie. Rôzne zľavy sa dajú nájsť už teraz. Samozrejme môžu pribudnúť aj väčšie. Netreba však zabudnúť, že tu máme vysokú infláciu, ktorá sa prejavuje aj pri nákladoch na výrobu vozidiel. Ak auto potrebujeme a uvidíme dobrú ponuku, vyčkávať sa príliš neoplatí. Ak vieme s kúpou počkať, je možné, že sa objavia aj vyššie zľavy,” odporúča.

    Hrozí, že niektoré autá sa z trhu vytratia úplne >>>

    Faktom však zostáva, že cena za elektromobily sa môže s blížiacou sa normou Euro 7 vyšplhať poriadne nahor. Niektoré modely sa dokonca môžu prestať vyrábať úplne.

    „Už pri norme Euro 6 sme boli svedkami, že mnohé lacnejšie a menšie modely sa z trhu vytratili. Ich výroba sa automobilkám pre plnenie spomínanej normy neoplatila. Euro 7 bude mať rovnaký efekt a malé autá európskych výrobcov prestanú existovať. Auto pod 10 000 eur už nebude prakticky existovať. Tradiční výrobcovia sa budú sústreďovať na väčšie a drahšie autá a hlavne drahšie elektroautá. Do lacnejšieho segmentu budú prenikať ázijské a hlavne čínske automobilky, ktoré už teraz môžeme pozorovať na našom trhu. Tie budú ponúkať lacnejšie autá,” uzatvára Bartovič.

    Prečítajte si tiež: