7 tipov dermatologičky, ako chrániť kožu pred slnkom: Hlavne nerobte TÚTO CHYBU!
7. 7. 2021, 12:00 (aktualizované: 7. 7. 2021, 13:10)

Čaká nás tropické peklo! Vo štvrtok sa teploty môžu vyšplhať až na 40 °C. Táto predpoveď nepoteší najmä tých, ktorí musia pracovať vonku na priamom slnku. Okrem pitia vody nesmieme zabúdať aj na ochranu pokožky, upozorňujú dermatológovia. Stačí si zapamätať 7 tipov!
Zdroj: red
Zdroj: red
Zdroj: red
Galéria k článku
Prúdi k nám teplý vzduch z Afriky, každý deň preto bude podľa predpovede na našom území teplejšie. Už dnes sa teploty na mnohých miestach Slovenska budú šplhať na vyše 30 °C, pričom v najteplejších oblastiach na západnom a strednom Slovensku by sa mali dostať až k 37 °C. „Štvrtok je tým dňom, keď by malo byť najteplejšie. Očakáva sa, že teploty budú na našom území stúpať na 30 až 38 °C,“ hovorí Peter Minárik z iMeteo.sk. SHMÚ dokonca prepdovedá na juhozápade štyridsiatky!
Najhoršie to budú mať ľudia, ktorí pracujú väčšinu dňa vonku. Podľa aktuálnych údajov sa to týka až 15 miliónov Európanov. Každému z nich hrozí veľké riziko. Súčasťou slnečného žiarenia, ktoré nie je viditeľné voľným okom, sú ultrafialové (UV) lúče. Dokážu preniknúť hlboko do kože, čím prispievajú k vzniku pro zápalového prostredia a zvyšujú riziko rakoviny kože. Dlhodobé vystavovanie pokožky ultrafialovému žiareniu je rozhodujúcim faktorom pre vznik rakoviny kože. Najsilnejšie je ultrafialové žiarenie práve počas pracovného času, medzi 10. a 16. hodinou.
V týchto podmienkach pracuje aj zamestnanec vinohradníctva Martin. „V exteriéri pracujem tak rok-dva. Už dlhšie obdobie sledujem, že sa mi na hlave tvoria také fľaky a aj lupiny, občas sa to zlepšuje, inokedy zhoršuje,“ povedal.
Hrozia však aj oveľa vážnejšie problémy. Pravdepodobnosť vzniku nemelanómovej rakoviny je až trikrát väčšia u ľudí, ktorí pracujú dlhodobo vystavení slnečnému žiareniu po obdobie viac ako 5 rokov. Týka sa to najmä stavebných pracovníkov, poľnohospodárov či zamestnancov v službách a cestovnom ruchu. „Sú to všetci vinári, cestári, poštári, doručovatelia, je to naozaj veľmi široká skupina populácie, ktorá sa v rámci svojho pracovného času povinne opaľuje. Ľudia si myslia, že opaľovanie je iba to, keď ležíme na deke a slníme sa, ale opaľovanie je každý pobyt kože na slnku. Teda aj keď čakáme na električku, keď ideme na prechádzku,“ vysvetlila Gabriela Kolátorová zo Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.
Anketa
Pracujete aj vy v lete pri extrémnych teplotách?
Najlepšou ochranou proti slnku je podľa kožnej lekárky zahalenie kože, no ľudí, ktorí pracujú v lete vonku je podľa doktorky Kolátorovej veľmi náročné nútiť, aby mali stále dlhé rukávy, dlhé nohavice a zahalené tváre. „Pri teplote 37 stupňov sa to ani nedá, tí ľudia by sa tam zbláznili. Preto treba robiť ochranu kože, aby bola koža pred účinkami slnka chránená,“ dodala Kolátorová. Samozrejmosťou musí byť opaľovací krém s SPF 30 a viac.
Nechajte sa vyšetriť dermatológom priamo u vás v práci + 7 tipov, ako sa chrániť nájdete na ďalšej strane »»»
Práca na slnku má následky
Zamestnanca vinohradníctva Martina (32), ktorý pracuje už takmer dva roky prevažne na slnku, vyšetrila dermatologička Alexandra Viestová. Na koži sa mu začali tvoriť fľaky, vo vlasoch má lupiny. „Tieto príznaky naznačujú seboreickú dermatitídu, ku ktorej vzniku pravdepodobne prispel aj dlhodobý pobyt na slnku. Preto je dôležité myslieť na pokrývku hlavy, najmä chlapi to väčšinou podceňujú,“ povedala dermatologička Viestová.

Zdroj: mh
Vyšetrenie priamo v práci!
Martina skontrolovala dermatologička priamo na pracovisku. Dermatológovia zo Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti v rámci projektu Sun Safe navštívili už niekoľko exteriérových pracovísk. Zamestnancom, ktorí sú pri výkone zamestnania dlhodobo vystavení slnečnému UV žiareniu ponúkajú zadarmo prehliadku pokožky v rámci prevencie kožných nádorov. „Cieľom je zvyšovať povedomie o nebezpečenstve kožných nádorov a možnostiach ich prevencie, ako aj vytvorenie podmienok pre zlepšenie možností skorej diagnostiky, prevencie a liečby kožných nádorov,“ hovorí doktorka Gabriela Kolátorová.
Medzi prvými sa do projektu zapojilo niekoľko vinohradníctiev z okolia Pezinku, no zapojiť sa môžu aj ďalší zamestnávatelia prostredníctvom prihlasovacieho formuláru na stránke projektu: www.sunsafe.sk. Pojazdná klinika s dermatovenerológom sa na skríning rakoviny kože vydá do terénu za prihlásenými zamestnávateľmi koncom tohto leta, začiatkom septembra.
„Zapojením sa do projektu môže zamestnávateľ získať Certifikát Sunsafe pracoviska, ktoré deklaruje zodpovedný prístup zamestnávateľa k zdraviu svojich zamestnancov. Stačí vyplniť prihlasovací formulár a objednať tak pre seba i zamestnancov preventívny skríning. Nikam nie je potrebné chodiť, skríning bude vykonávať pojazdná klinika s dermatovenerológom, ktorá príde v stanovenom termíne na prihlásené pracovisko v danom meste,“ upresňuje Silvia Schmidtmayerová psychologička a spoluzakladateľka občianskeho združenia Pomoc pre pacientov s rakovinou kože.
7 tipov, ako sa chrániť nájdete na ďalšej strane »»»
7 tipov, ako sa chrániť pred slnkom
- Používajte krémy s ochranným faktorom (SPF - sun protection factor) minimálne 30. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať tým častiam tela, ktoré sú viac vystavované slnku (uši, hlava, zátylok, pery, vrchná strana chodidiel a rúk). Odporúča sa na tieto miesta naniesť hrubú vrstvu ochranného krému 20 minút pred začiatkom práce. Čím svetlejší odtieň pokožky, tým vyšší ochranný UV faktor.
- Vyhýbajte sa priamemu slnku, pokiaľ je to možné, cez pracovné prestávky buďte v tieni.
- Noste ľahký priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela a neprekáža pri práci.
- Nezabudnite na pokrývku hlavy, ideálna je taká, ktorá chráni uši aj zátylok.
- Nezabudnite na oči – ochranné okuliare patria k najpodceňovanejším ochranným prvkom, mali by mať účinný UV filter a bočnice.
- Pravidelne si kontrolujte pokožku, všímajte si znamienka a zmeny na koži.
- Absolvujte pravidelné odborné dermatologické vyšetrenie kože.
Mohlo by vás zaujímať: