Reklama

Igor Bukovský opäť prekvapuje: TOTO si myslím o nosení rúšok!

Igor Bukovský je známy svojimi kontroverznými názormi, v poslednej dobe sa často venuje pandémii koronavírusu.

Zdroj: Emil Vaško, Shutterstock

Reklama

Známy expert na výživu Igor Bukovský sa v poslednej dobe intenzívne venuje téme koronavírusu. Najnovšie sa vyjadril k tomu, čo si myslí o nosení rúšok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ak sa budú rúška nosiť tam, kde sa nosiť majú, tak obmedzenia prísť nemusia
    Zdroj: tasr

    Igor Bukovský je známy svojimi kontroverznými názormi. V poslednej dobe najčastejšie vyjadruje svoje postrehy k pandémii koronavírusu. Na rozdiel od lekárov z konzília odborníkov hovorí, že ide o banálne ochorenie, ktorému sa venuje viac pozornosti ako treba. V našej krajine sa podľa Bukovského všetko točí len okolo koronavírusu. „Akoby neexistovalo nič iné. Všetko sme zredukovali na COVID a v rámci toho sme ešte všetko zredukovali na rúško,“ uviedol v relácii TA3 Tak takto?!.

    „Nosenie rúška je to, čo ministerstvo zdravotníctva silovými zložkami štátu vyžaduje a vynucuje na občanoch,“ kritizoval. Aj samotná Svetová zdravotnícka organizácia odporúča rúška tam, kde je komunitné šírenie. Bukovský prízvukoval, že naši odborníci stále popierajú komunitný prenos koronavírusu. Teda taký, kde sa nákaza nekontrolovateľne šíri medzi obyvateľstvom.

    „Rúško môže mať opodstatnenie za predpokladu, že nemôžeme zabezpečiť minimálne 1-metrovú vzdialenosť,“ vysvetlil. Táto vzdialenosť je podľa Bukovského dostatočne bezpečná pokiaľ nebudeme hulákať, kričať či spievať na seba.

    „Pri bežnej reči, pri bežnom dýchaní nedochádza k takému šíreniu vírusu ani z hrdla alebo nosových dutín infikovaného človeka, ktorý by vás alebo mňa navzájom mohlo ohroziť, ak budeme vo vzdialenosti viac ako jeden meter a nestrávime spolu viac ako jednu hodinu,“ objasnil Bukovský. „Rúško podľa oficiálnych guidlinov nemá opodstatnenie, keď idete do potravín alebo do nákupného centra, kde ste vo veľkom priestore,“ tvrdí.

    Podľa konzília odborníkov sú rúška efektívnym nástrojom v boji proti šíreniu COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí Pandemickej komisie vyzval na zodpovednosť mladých. Tí sú v druhej vlne hlavnými šíriteľmi nového koronavírusu, nemali by preto ignorovať význam rúšok a dodržiavanie protipandemických opatrení.

    „Pokiaľ je človek mladý, má dobrú imunitu, netrpí na chronické ochorenie, nie je sa veľmi čoho báť," pripustil. „No je našou zodpovednosťou, aby sme nezvyšovali riziko prenosu tohto ochorenia na starších a seniorov. Práve nosením rúšok chránime nielen seba, ale i ostatných," upozornil Krajčí.

    Čítajte ďalej: KDE MUSÍTE MAŤ RÚŠKO

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 16.9.2020

      Nové pravidlá upravujú nosenie rúšok do začiatku októbra, potom sa znova prehodnotia. „Všetkým osobám sa zakazuje s účinnosťou od 14. septembra 2020 od 18:00 hod.
      do 1. októbra 2020 pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka,“ uviedol v opatrení hlavný hygienik Ján Mikas, pričom upozornil na výnimky.

      Rúška nemusia nosiť:

      - deti do 3 rokov veku,
      - osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
      - vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,
      - žiaci prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovnovzdelávacieho procesu,
      - žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
      - žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,
      - poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok,
      - deti v interiéri materskej školy a jaslí,
      - osoby pri výkone športu,
      - fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
      - osoby nevesty a ženícha pri svadbe,
      - deti pristupujúcie k prvému svätému prijímaniu,
      - účinkujúci pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,
      - osoby vo wellness a priestoroch umelých kúpalísk,
      - účastníci zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,
      - zamestnanci, vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo pre zamestnanca, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

      Mohlo by vás zaujímať: