Budeme mať opäť strop veku odchodu do penzie? Minister Tomáš to nevylučuje. Koho sa to dotkne?
27. 3. 2024, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:50)

Na stretnutí ministrov Slovenskej a Českej republiky sa hovorilo o viacerých témach. Jedno z nich bolo aj opätovné zavedenie stropu veku odchodu do penzie. Strop by ale nemal platiť pre všetkých, načrtol Erik Tomáš.
Zdroj: fingo
Zdroj: rrz
Zdroj: rrz
Galéria k článku
Na Slovensku k tejto téme prebehne odborná diskusia, penzijný strop by mal byť nastavený v závislosti od náročnosti povolenia, povedal po stretnutí s českým ministrom práce Marianom Jurečkom šéf rezortu práce Erik Tomáš. „Na Slovensku bol za predchádzajúcej vlády zrušený dôchodkový strop, ktorý sme my v minulosti zaviedli. Česká republika bude teraz zavádzať dôchodkový strop v závislosti od náročnosti povolania a nás to veľmi inšpiruje. Tí, čo vykonávajú najnáročnejšie práce by mali odchádzať do dôchodku skôr, ako tí ostatní,“ uviedol Tomáš, s tým, že už teraz máme na Slovensku štyri kategórie povolaní.
Obaja ministri v pondelok preberali veľa praktických otázok a inšpirovali sa navzájom ohľadom sociálnych systémov. „Riešili sme lehoty priznávania a uznávania dôchodkov. Mnohí majú kombinované dôchodky a niekedy dlhšie trvá ich priznanie. Vyhodnotili sme to a urobíme maximum pre to, aby sme lehoty skracovali, aby časti dôchodkov z druhého štátu boli priznávané čo najrýchlejšie,“ informoval minister.
Ďalšou z tém boli plánované zmeny v oblasti sociálnych služieb. „Na Slovensku sa pripravuje veľká reforma v sociálnych službách, ktorá má platiť od januára 2026 a je naviazaná na Plán obnovy, takže to musíme stihnúť. ČR už model, ktorý nastavujem my používa,“ uviedol Tomáš. Po novom by mala odkázaná osoba dostať jeden príspevok a ona sa rozhodne na akú službu ho použije, či na opatrovanie svojimi príbuznými, terénnymi pracovníkmi alebo na opatrovanie v pobytovom zariadení sociálnych služieb. V susednej Českej republike už tento systém takto funguje. Český minister práce uviedol, že budú musieť posilňovať kapacity sociálnych služieb vzhľadom na neodvratnú demografiu a starnutie populácie. „V Českej republike je dôraz na terénne sociálne služby v prirodzenom prostredí klienta. Riešime ako nastaviť financovanie. Vláda teraz zvyšuje pre ľudí s vysokým stupňom závislosti príspevok na starostlivosť,“ povedal Jurečka.